Bookinton

Kâğıt maliyetlerindeki artış ve ekonominin kötüye gidişi kitap basımı ve satışına ağır bir darbe vursa da bazı kitaplar bu durumdan bağımsız olarak talep görmeye devam ediyor. Peki, 2022 yılının ilk yarısında çok satan kitaplar hangileri oldu?

Sema Adalar Utkueri

Bookinton’da her Cuma günü, beş farklı kaynaktan derlediğimiz veri ile hazırladığımız haftalık Çok Satan Kitaplar listesi yayımlıyoruz. Şubat ayından beri yayımladığımız bu listelerde yerini en uzun süre koruyan kitapları belirledik. Remzi Kitabevi, BKM, İstanbul Kitapçısı ve Hepsiburada 6 aylık çok satan listelerini bizimle paylaştılar. Bu verilerden yola çıkarak, 2022 yılının ilk 6 ayında en çok satılan kitaplardan seçtiğimiz bir liste hazırladık.

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

gece-yarisi-kutuphanesi-matt-haig

İngiliz yazar Matt Haig’in yaşamdaki ihtimallerin sonsuzluğunu sorgulatan ödüllü romanı Gece Yarısı Kütüphanesi tüm listelerde kurgu dalında en çok satılan kitap oldu. Domingo Yayınevi’nden çıkan Gece Yarısı Kütüphanesi 2022’nin ikinci 6 ayına da damgasını vuracak gibi görünüyor.

Gece Yarısı Kütüphanesi kitap incelemesini ve Matt Haig dosyasını okumak için linklere tıklayın.

Kitap incelemesi Yazar dosyası

Tiamat – İhsan Oktay Anar

Tiamat

İhsan Oktay Anar’ın Everest Yayınevi’nden çıkan kitabı Tiamat, 1915’de Port Said Limanı’nı ablukaya almakla görevlendirilen bir tahtelbahirde yani denizaltıda yaşanan varoluş mücadelesini anlatıyor. İlk baskısı çıktığı hafta tükenen ve yeni baskıları yapılmaya devam eden Tiamat’ı da belli ki listelerde uzunca bir süre daha görmeye devam edeceğiz.

Tiamat kitap incelemesini okumak için tıklayın.

Atomik Alışkanlıklar – James Clear

Atomik Alışkanlıklar

New York Times’ın en çok satanlar listesinde bir numaraya yükselen ve 50’den fazla dile çevrilerek dünya çapında 5 milyondan fazla satan Atomik Alışkanlıklar ülkemizde de çok sevildi. Yazar James Clear iyi alışkanlıkları kaçınılmaz, kötü alışkanlıkları ise imkânsız hâle getirmek için rutinleri nasıl kıracağınızı adım adım anlatan, gerçek hikâyeler de içeren, kolay anlaşılır bir kılavuz hazırlamış. 

Atomik Alışkanlıklar kitap incelemesini okumak için tıklayın.

Balıkçı ve Oğlu- Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli, Balıkçı ve Oğlu’nda aile, aşk, ebeveynlik, evlat, kadın dayanışması, dostluk, göç ve doğa meselelerini ele alıyor. 2021 yılının ortalarında yayımlanan ve çok sevilen roman, 2022 yılında da çok satan listelerinde yerini korudu.

Balıkçı ve Oğlu kitap incelemesini ve Zülfü Livaneli dosyasını okumak için linke tıklayın.

Dosya Kitap İncelemesi

Ezbere Yaşayanlar – Emrah Safa Gürkan

Ezbere Yaşayanlar

Bizim gibi olmayanlara neden tahammül edemiyoruz? Niçin dedikodu yapmaktan vazgeçemiyoruz? Neden kadınlar erkeklerden farklı meslekleri tercih ediyor? Emrah Safa Gürkan, bunun gibi bir türlü vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızın arka planını Ezbere Yaşayanlar kitabında anlatıyor. 

Ezbere Yaşayanlar kitap incelemesini okumak için tıklayın.

Körlük – José Saramago

Körlük

José Saramago, 1998 yılı Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan Körlük’te aniden ortaya çıkan görme kaybı salgını yaşanan bir toplumda ahlaki değerlerin nasıl çöktüğünü, insanların nasıl bencilleştiğini ve değer yargılarını nasıl yitirdiğini anlatıyor. 

Körlük kitap incelemesini okumak için linke tıklayın.

Hayvan Çiftliği ve 1984 -George Orwell

Tüm zamanların en iyi distopya klasikleri olarak anılan Hayvan Çiftliği ve 1984 bu sene de çok satan listelerinde yerini korumaya devam etti. İngiliz yazar George Orwell iki kitabıyla birden en çok dile çevrilen yazar olma rekorunu 40 yıl elinde tuttu.

Hayvan Çiftliği ve 1984 kitap incelemelerini okumak için linklere tıklayın.

Hayvan Çiftliği 1984

Kızıl Veba ve Martin Eden – Jack London

Amerikalı gazeteci- yazar Jack London’ın her dönem çok okunan iki kitabı listelerde yine yerini korudu: Kızıl Veba ve Martin Eden.

1912 yılında yayımlanan Kızıl Veba literatürdeki ilk post-apokaliptik bilim kurgu eseri olarak kabul ediliyor. 2073 yılında James Howard Smith adlı yaşlı bir profesörün ağzından, 60 yıl önce yaşanan veba salgını sonucu milyarca insanın canını kaybetmesinin anlatıldığı roman, pandemi döneminde tekrar gündeme geldi.

Jack London yarı otobiyografik eseri Martin Eden’de, yazar olabilmek için her şeyi göze alan, tutkulu, âşık, kalıplaşmış düşüncelere karşı duran, sorgulayan ve idealleri uğruna düşündüklerini cesurca ifade eden bir gemi işçisinin şaşırtıcı hikâyesini anlatıyor. 

Kızıl Veba ve Martin Eden kitap incelemelerini okumak için linke tıklayın.

Kızıl Veba Martin Eden

İnsanlığımı Yitirirken-Osamu Dazai

İnsanlığımı Yitirirken

Japonya’nın en çok okunan yazarlarından Osamu Dazai, İnsanlığımı Yitirirken ve Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öykülerile geçen kış çok satan listelerinde yerini korudu. Doğmuş olduğum için beni affedincümlesi ile özellikle Japon kültürünü oldukça etkileyen yazar, kitaplarında savaş sonrası Japon toplumunu ve bireyini, varoluşçuluk felsefesi içinde ustalıkla anlatıyor.

İnsanlığımı Yitirirken kitap incelemesini, Osamu Dazai ve Japon Edebiyatı dosyalarını okumak için linke tıklayın.

Kitap incelemesi Yazar dosyası Japon edebiyatı dosyası 

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü – Victor Hugo 

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü

Klasikleri Niçin Okumalı? kitabında Italo Calvino şöyle der; “Senin klasiğin, kayıtsız kalamayacağın ve onunla bağlantılı olarak, hatta onunla karşıtlık içinde kendini tanımlamanı sağlayan yapıttır”.

Hayatın farklı dönemlerinde tekrar okunan ve her okumada başka ayrıntıları keşfedilen, hayata dair doğru soruları sorduran klasik kitaplardan Bir İdam Mahkûmunun Son Günü ile Suç ve Ceza en çok tercih edilenler oldu.

Bir İdam Mahkûmunun Son Günü kitap incelemesini ve Klasik Eserler dosyasını okumak için linke tıklayın.

Kitap incelemesi Klasik eserler dosyası

En Çok Satan Diğer Kitaplar;

  • İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? – İlber Ortaylı
  • İz Bıraktığın Kadar Varsın – Esra Ezmeci
  • Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler – Doğan Cüceloğlu
  • Sen Yola Çık Yol Sana Görünür – Müthiş Psikoloji
  • Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali
  • Cesur Fırfır – İlk Okuma Kitaplarım – Angela Mcalister 
  • Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos
  • Fatih Dönemi Büyük Türk – Nicolae Jorga 
  • Atlas Aleksandra Mizielińska ve Daniel Mizieliński

Diğer Gündem içeriklerini okumak için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.