Martin Eden – Jack London

Kitap Yazarı:
Webmaster

Farklı türler kaleme alan Jack London’ın sıklıkla çok satanlar listesinde karşımıza çıkan kitaplarından biri olan Martin Eden aşk romanı olmasının yanı sıra, içerisinde otobiyografik ögeler de barındırdığı için, tutkuyla ve pes etmeden yazmaya devam eden bir gencin, yazar olma yolculuğunu da anlatıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2022

Orjinal Adı: Martin Eden

Ülke: ABD

Türü: Kurgu

Okur Yaşı: Genel Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Modern klasikleri seven, güçlü yaşam öykülerinden ilham alan okurlar

Sayfa Sayısı: 517 sayfa

Çevirmen: Levent Cinemre

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Martin Eden, Jack London’ın kendi hayatından, tecrübelerinden edindiği parçalarla oluşturduğu kurgu bir roman. London’ın hayatını incelediğimiz zaman, yarattığı karaktere kendi yaşanmışlığından da eklemeler yaptığını görebiliyoruz. İçerisinde hem varoluş sancıları hem aşk hem de sınıfsal sorgulamaları barındıran oldukça katmanlı ve sürükleyici bir kitap.

Martin Eden kimdir?

Martin işçi sınıfına ait yaklaşık yirmili yaşlarda, denizcilikle uğraşan fakat bir yandan da dönemin dergi ve gazetelerine yazılarını gönderen bir gençken, yine aynı yaşlarda üniversite öğrencisi olan Ruth Morse ile karşılaşır. Ruth ile karşılaşmasının ardından kendisinin çok yabancı olduğu bambaşka bir yaşam tarzı ile yani üst tabaka ile yakından tanışmış olur. Tanıştığı yeni insanları her ne kadar merak etse ve daha yakından tanımak istese de onlara yaklaştıkça şaşırmaya, hatta bu sınıfı sorgulamaya, eleştirmeye başlar.

Üst tabakaya ait insanları, onların davranışlarını eleştirse de Ruth onun için ayrı bir yerdedir çünkü ona âşık olmuştur. Bu aşk Martin’in hayatında dönüm noktası olur. Âşık olduktan sonra farkında olmadan üst tabaka ile gizli bir savaşa girer ve kendini geliştirmeye, elde edeceği başarılarla daha güçlü olmaya, tüm bunların sonunda Ruth’un hak ettiği biri olmaya uğraşır.

“Hayatta her şey kötüye gidebilir, aşk hariç. Yeter ki bitkin düşen, bocalayıp tökezleyen zayıf iradeli biri olmasın, aşk hiçbir zaman yolunu şaşırmaz.”

Bu alıntıdan da anlayacağımız üzere aşktan aldığı motivasyon ile kendi içindeki potansiyelin farkına varır ve tüm zamanını kendini geliştirmeye daha fazla öğrenmeye, aynı zamanda daha fazla yazmaya başlar. Hikâyenin sonunda bir noktada amacına ulaştığını görürsünüz fakat bu defa hikâyenin başında eleştirdiği insanlardan birine dönüştüğü için, üst tabaka ile olan savaşını kendine yöneltir. Kendini eleştirmeye, sorgulamaya başlar. Kendi ile olan savaşı başkaları ile olan savaştan biraz daha zorlayıcıdır.

Martin Eden, karakterlerin gerçekçiliği ve kurgunun akıcılığı sayesinde bir solukta, merakla ve keyifle okuyacağınız modern klasiklerden biri. Özellikle başka hayatlardan ilham almayı seven okurların ilgisini çekecektir.

Martin Eden beyaz perdede!

Martin Eden 2019 yılında beyaz perdeye aktarıldı ve ana karakteri Luca Marinelli  canlandırdı. Farklı kategorilerde çeşitli ödüllere layık görülen filmin IMDB puanı 7/10. Filmde kullanılan müzikler de oldukça etkileyici olduğu için dilerseniz kitabı okurken bu müzik listesini dinleyebilir daha sonra da filmini izleyebilirsiniz.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlara yazar mısınız?

Jack London kimdir?

 1876 Yılında San Francisco’da dünyaya gelen Jack London’ın asıl adı Griffith Chaney’dir. Bir süre annesi ve üvey babası ile yaşadıktan sonra on dört yaşında okulu bırakarak macera dolu bir hayata atıldı. Bir dönem kaçak istiridye avcılığı yaparak para kazandı. Daha sonra ortaöğretimini tamamlayıp California Üniversitesi’ne girdi fakat kısa bir süre sora üniversite eğitimini bıraktı. Yaşamı boyunca birbirinden farklı işlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalışsa da sürekli yazmaya ve farklı türlerde eserler üretmeye devam etti. Eserlerinde toplumsal sorunları, sınıflar arası farklılıkları da işleyen yazar 1916 yılında bir süredir yaşamını sürdürdüğü California’daki çiftliğinde yaşama veda etti.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Martin Eden – Jack London”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products