Mavi Gökyüzü – Galsan Tschinag

Moğol Altay Dağları’nın yüksek platolarında varlığını sürdüren Tuva halkının masalsı geleneğinin işlendiği “Mavi Gökyüzü” VakıfBank Kültür Yayınları’ndan çıktı. Orhan Düz’ün çevirisiyle Galsan Tschinag’ın kaleme aldığı “Mavi Gökyüzü” eseri VBKY’nin okurlara sunduğu bir otobiyografi.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2022
Kategoriler:

İnceleme

Otobiyografik bir üçlemenin ilki olan Mavi Gökyüzü adlı kitabında Galsan (Tschinag) Çınak, okurlara okul öncesi döneminde yaşadıklarını aktarıyor. Eser, Moğol Altay Dağları’nın yüksek platolarında varlığını sürdüren Tuva halkının geleneğine, bozkırdaki göçer çobanların ıssız yaşamlarındaki ve zorlu iklim şartlarındaki hayat mücadelesine yer veriyor. Tuva geleneğine özgü masal ve destan motifleriyle incelikli şekilde örülmüş hikâyede ölümün çeşitli yüzleri, Tuva kültürüne özgü dünya görüşüyle okurlarla paylaşılıyor. Mavi Gökyüzü, modernleşme ile beraber “özünden” uzaklaşan insanın, doğa üzerinde tahakküm kurduğu yanılsamasını yalın bir hikâyeyle anlatıyor.

Kitaptan

“Gerçekten hayatımda yeterince zor zamanlar geçirdim. Yine de hayatımın farklı dönemlerinde ve değişik iş kollarında kendimi mutlu ve huzurlu hissettim, çünkü bana bahşedilmiş hayat hem uzun hem de verimli oldu. Uzun diyorum çünkü tek bir bedende ve tek bir ömürde insanlığın şimdiki durumuna yükselmek için geçmek zorunda olduğu neredeyse her aşamayı deneyimleme ayrıcalığına sahip oldum. Avcı toplayıcılık ve çobanlık yaptım; okula gittim, üniversite öğrencisi ve sonra profesör oldum; sendikada gazetecilik yaptım, gölge politikacı ve daha pek çok şey oldum. Bugün ise bir kabilenin reisi, şifacı, yazar, baba ve aynı zamanda büyükbabayım.”

KÜNYE
Yayınevi: VakıfBank Kültür Yayınları
Yazar: Galsan Tschinag
Dizi: Dünya Edebiyatı
Tür: Otobiyografi
Çevirmen: Orhan Düz
Editör: Dr. R. Ebrar Akıncı
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 19,5 X 12,5 
Yayın Tarihi: 4.02.2022
Baskı Sayısı: 1. Basım

Diğer yeni çıkan kitaplar için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Mavi Gökyüzü – Galsan Tschinag”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir