Ezbere Yaşayanlar – Emrah Safa Gürkan

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Yazan: Osman Keçeli

Webmaster

Sultanın Casusları, Sultanın Korsanları ve Bunu Herkes Bilir kitaplarıyla ilgi toplayan Emrah Safa Gürkan, yeni kitabı Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri’yle okurlarıyla buluştu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Mart 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Tarih

Okur Yaşı: Genel okur kitlesi

Sayfa Sayısı: 366 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13.5 x 21 cm

Kategoriler:

İnceleme

Daha çok tarihçi kimliğiyle ve yazdığı tarih kitaplarıyla tanınan Emrah Safa Gürkan, Ezbere Yaşayanlar kitabıyla disiplinlerarası bir metin sunuyor. Kitap, sayfalar boyunca hızından ve akıcılığından bir şey kaybetmiyor. Belki de Emrah Safa’nın imzası bu: Anlaşılması zor konuları mizahla harmanlayıp anlaşılır kılmak. Böylece hem okuması keyifli hem de son derece doyurucu bilgilerle donatılmış bir metin inşa ediyor.

Buna rağmen, kitabın popüler bir tarih kitabından daha ağır bir dili olduğunu belirtmenin de yerinde olacağını düşünüyorum. Fakat Emrah Safa zaten bunun farkında. Daha önceki kitaplarına da benzer eleştiriler geldiğinde, biraz da okurun öğrenmek için çaba sarf etmesi gerektiğinden bahsetmişti.

Ezbere Yaşayanlar yalnızca bir tarih kitabı değil. Alışkanlıklarımız tarihsel bir kökene dayandırılarak anlatılırken, günümüzden de bahsediliyor. Bahis edilen “vazgeçilemeyen alışkanlıklar” aslında sıkça konuştuğumuz, davrandığımız, karşılaştığımız alışkanlıklar. Mesela farklılıklara karşı neden tahammül edemediğimiz, ötekiye olan bakış açımız, hediye etmeyi veya dedikodu yapmayı niçin sevdiğimiz gibi popüler ve merak uyandırıcı meseleler de kitapta yer alıyor.

İnsan davranışlarının tarihini yazmak

Emrah Safa’nın Amerika’yı yeniden keşfetmediğini söylemek yerinde olur. Tıpkı sıkça sözünü ettiği Yuval Noah Harari gibi, yazarın kendisi de daha önce yazılmış konular üzerine eğilmekten çekinmiyor.

İnsanın kendisi olabildiğince karmaşık bir yapıdan oluşuyor. Dolayısıyla insan alışkanlıklarını kavramak da oldukça zor. İnsan davranışlarını anlamlandırabilmek için çok fazla değişkeni bilmek gerek. İnsan fizyolojisi, psikolojisi, insanın daha önceki davranışlarının tarihi veya içinde yaşadığı mevcut toplumsal yapı gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu nedenle “alışkanlıkların kökeni” hakkında başarılı bir metin üretmenin, bütünleşik bir kitap kurgusunu anlaşılabilir ve açıklayıcı biçimde vermekten geçtiğini düşünüyorum. Emrah Safa bu açıklayıcı dili inşa etmeyi becerebilmiş. Hem ilgili tarih konularındaki uzmanlığı hem de kuvvetli araştırmacı yönüyle Ezbere Yaşayanlar’ı inşa etmiş.

Kıyıda köşede kalmış anlatılar

Ezbere Yaşayanlar’ı okurken bu kitabın geleneksel tarihçilik anlayışından oldukça uzak biçimde kaleme alındığını fark ediyorsunuz. Yazarın merak ettiği, tartıştığı konular “mikrotarih” kapsamında değerlendirilebilir. Yani; geleneksel tarihçilerin çoğunlukla üzerinde durduğu büyük olayların veya şahsiyetlerin tarihinden çok, kıyıda köşede kalan tarihler. Söz gelimi, Emrah Safa insanların hâlâ neden dedikodu yaptıklarını anlamlandırabilmek için, tarih boyunca dedikoducu insanın izini sürüyor. “Dedikodu”, klasik tarih yazımında tercih edilmesi muhtemel konulardan değil.

Sonuç olarak Emrah Safa; üzerinde uzun süre tartışılacak kadar derinlikli meseleleri ortaya koyarken, (muhtemelen) kitabevlerinin “Çok Satanlar” raflarında da uzun süre kalacak bir eser meydana getirmiş.

Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan Kimdir?

16 Ocak 1981’de Değirmendere Kocaeli’de doğdu. 2003 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, gene aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde Prof. Halil İnalcık’ın danışmanlığında 16. yüzyılda Batı Akdeniz’de Osmanlı korsanları üzerine hazırladığı tezle 2006 yılında yüksek lisans derecesini aldı. Doktora çalışmalarını 2012 yılında Georgetown Üniversitesi’nde Osmanlı-Habsburg rekabeti çerçevesinde 16. yüzyıl Akdenizi’nde İstihbarat konusu üzerine tamamladı. Medeniyetler arası diplomasi, saray hizipleri, Osmanlı stratejisi ve karar alma mekanizması, serhat çalışmaları, korsanlık, kölelik ve ihtida konuları üzerine uzmanlaşan Gürkan çeşitli uluslararası dergilerde makaleler yayınladı.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Ezbere Yaşayanlar – Emrah Safa Gürkan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products