Eve Döner İnsan Hep – Gregor (Ali Bayam)

Yayınevi:

Düzenleyen: Özlem Gökbel

“Çünkü ev seni göğsüne bastırır.”   Eve Döner İnsan kitabı Hep Hayy Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. 

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2022
Kategoriler:

İnceleme

Uzun süredir sosyal platformlarda insanların anlatamadığı, dile getiremediği hisleri yazıya döken Gregor lakaplı Ali Bayam’ın, “Artık matbu bir eserim olmalı,” diyerek kaleme aldığı ilk kitabı Eve Döner İnsan Hep Hayy Kitap’tan çıkarak raflarda yerini aldı.

“En babasız evlerin, yetim kalmış odalarında çiçekler büyütmüş kadınlar kadar canım yandı o gece. Kaburgalarıma saplanmış en paslı hançerleri söküp, geceye yürüdüm korkusuz. Ellerinin beyazlığını aradım kuytularda, yoktu. Tutacak bir el bulamadığı ilk yerden, eve döner insan hep.”

Ev dediğimiz, ev bildiğimiz o yer neresi? Eğer bu sorunun cevabını, dört duvar bir çatıya ithafen veriyorsanız, en büyük yanılgıdasınız demektir.

Gregor bu kitapta okurlarına, tüm yaşanmışlıklarını kabullenerek kendini sevmeyi öğrenenlerin asıl evinin, insanın göğüs kafesi yani aslı olduğunu anlatıyor ve çok daha içsel bir olgunun anlaşılmasından bahsediyor. Kelimelerin ahengi içerisinde, birini severken insanın, etrafını ve kendini nasıl güzelleştirebileceğine dair detaylara da rastlayacağınız bu kitap size her kelimesiyle sarılıyor ve “Korkma, ben hep varım,” diyor.

Gregor’un ilk kitabı Eve Döner İnsan Hep tüm dile gelmeyen o hisleri muhteva eden bir başucu kitabı olmaya aday.

Kitaptan

Dünya bensiz de dünya. Yerim de dolar, vazgeçilebilir, unutulabilirim de. Ben yokum diye hayat bir yerde bitmez. Herkes ama herkes bensiz hayatına devam edebilir. Evet, dünya bensiz de dünya. Sevilmeyebilir, aldatılabilir yenilebilirim. Hayat hep devam eder. Öğrendim, öğrettiler. Bazen kabullenmek gerekir. Hayal kırıklığına uğramamak için. Çünkü sahiden hayat devam eder bir yerde bensiz de. Çünkü sahiden herkes herkessiz yapabilir, herkesin yeri bir şekilde dolabilir. Çünkü sahiden dünya bensiz de dünya. Bunu kabullenmiş olmanın, huzursuz rahatlığındayım.

 Gregor  (Ali Bayam)

Gregor (Ali Bayam); sosyal platformlarda yazmakta, araştırmacı editörlük yapmakta ve belirli aralıklarla internet radyoculuğu bağlamındaki yayınlarını sürdürmekte. Yazarın edebiyat, felsefe, psikoloji ve insan ilişkileri üzerine tek başına yaptığı podcast serileri de mevcut.

KÜNYE
Yayınevi: Hayy Kitap
Yazar: Gregor – Ali Bayam
Kategori: Edebiyat
Türü: Deneme
Editör: Caner Yaman
Kapak Tasarımı: Emine Yıldırım
Sayfa Tasarımı: Turgut Kasay
Sayfa sayısı: 144
Ebat: 13,5 x 21 cm
Yayın Tarihi: Mart 2022
Baskı Sayısı: 1. Basım

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Eve Döner İnsan Hep – Gregor (Ali Bayam)”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir