Underground – Uijung Kim

Yayınevi:
Editör: Aslı Sabuncu

Uijung Kim tarafından yazılan ve resmedilen Underground – Subway Systems Around The Worldkitabı Cicado Books tarafından İngiltere’de yayımlandı. Türkiye’deki okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir içeriğe sahip olan bu kitabı ülkemizdeki yayınevlerine de öneriyoruz.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 19 Ağustos 2022

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 5 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler.

Hedef Kitle: Dünyayı gezmeyi keşfetmeyi seven çocuklar ve yetişkinler.

Sayfa Sayısı: 46 sayfa

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 23.62 x 28.45 cm

Kategoriler:

İnceleme

İngiltere genelinde öğretmenlerin seçimi  

Uijung Kim’in Underground kitabını oğlumla birlikte okumaya başladık ve bir anda bizi içine çekti. Uijung Kim, kitabı o kadar güzel tasarlamış ki ben bile bu yaşımda pek çok yeni bilgi öğrendim.

Yayınevi bu eğlenceli, eğitici ve öğretici kitabın 4-7 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olduğunu belirtiyor ancak bence 6-9 yaş aralığı için de uygun. Belki ilk aşamada okuma yazma bilmeyen çocuklar aileleri ile birlikte okuyup alıştırmaları yapabilir. Çocuklar, okuma yazmayı öğrendiklerindeyse kendi kendilerine kitabı okuyup eğlenceli alıştırmaları yaparak keyifli vakit geçirebilirler.

Dünyadaki 10 farklı metro

Underground, dünya genelinde 10 farklı şehrin metro ağını okuyuculara tanıtıyor. Bu şehirler: Londra, New York, Tokyo, Seul, Moskova, Pekin, Mexico City, Paris, Madrid ve Berlin.

İlk olarak her bir şehirdeki trenin dışını görüyorsunuz ve ulaşım sistemine ait büyüleyici gerçekler ve inanılmaz rakamlar veriliyor. Takip eden sayfalar kısaltılmış sayfa formatında. Bu kısaltılmış sayfalarda trenin içini ve peronun kalabalık hâlini görüyorsunuz. Bu sayfalar öyle eğlenceli ki! Yazar sizden o şehre özgü 10 adet önemli nesneyi bulmanızı istiyor. Örneğin, bir çubuk kraker, bir NY tişörtü veya Salvador Dali’nin kafası… Bu alıştırma sayesinde o şehre ait önemli detayları, kişileri, yemekleri veya heykelleri öğrenmiş oluyorsunuz.

Ulaşım araçlarını çok seven ve merak eden çocular için de ayrıca incelenebilecek olan eser, dünyadaki farklı şehirlerin kültürel yapıları ve ögeleri hakkında da bilgi veriyor. Yeni şehirler hakkında bilgi edinmek ve keşif yapmak isteyenler için bu kitap mükemmel bir seçim. Ayrıca 2021 yılı Texas Library Association 2×2 Okuma Listesi`nin de kitap seçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunlara ek olarak kitaptaki çizimler günümüzde pek çok çocuk tarafından beğenilen Manga tarzı çizilmiş ki bu da kitabı daha albenili yapıyor. Biz oğlumla ara ara kitabı elimize alıp alıştırmalar yapıp bilgilerimizi taze tutuyoruz.

Bu kitabı Türkiye’deki yayınevlerine önermemin sebepleri işte bunlar. Keşke Türkçesi de yayımlansa ve çocuklar dünyanın farklı kültürlerini erkenden tanımaya başlasa…

Uijung Kim kimdir?

Uijung Kim, Güney Kore’de dünyaya geldi. Çocukluk deneyimleri ile birlikte büyüdüğü ailesinden ve arkadaşlarından ilham aldığını belirten Kim, çizimlerinde Kore kültürünü baskın bir şekilde yansıtıyor. Hâlen Metro Detroit, Michigan’da yaşıyor ve çalışmalarına burada devam ediyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Underground – Uijung Kim”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir