Maisie Day’in Sonsuz Canları – Christopher Edge

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Bazı kitaplar vardır, okuduğunuzda yazarına sarılmak ve “İyi ki yazmışsın bunu,” demek istersiniz çünkü okuduğunuz satırlar beyin hücrelerinize ziyafet çekmekle kalmamış, kalbinize de ulaşmıştır. 2019 STEAM Çocuk Kitapları Ödülü sahibi ve 2019 Carnegie Medal adayı olan “Maisie Day’in Sonsuz Canları” işte o kitaplardan.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2022

Orjinal Adı: Infinite Lives of Maisie Day

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 9 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: 9 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler

Sayfa Sayısı: 152 sayfa

Çevirmen: Ceren Ceylan

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Maisie Day’in Sonsuz Canları’nı elime aldığımda sadece çocuklar için yazılmış bir kitap okuyacağımı düşünüyordum ama ilerledikçe fikrim değişti. Onun sadece dokuz yaş üzeri çocukların ve gençlerin değil, yetişkinlerin dahi zevkle okuyacağı bir kitap olduğunu gördüm. Heyecan ve merak uyandıran, aklı ve hayal gücünü zorlayan bu benzersiz öykünün aynı zamanda sıcacık, sevgi dolu, yoğun bir duygusal atmosferi var.

Soğuk füzyon çok mu soğuk?

On yaşındaki Maisie Day akademik alanda üstün yetenekli bir kızdır. Üniversitede aynı anda iki bölümde birden eğitim almaktadır. Evrenin işleyişini anlamak ve kendi soğuk füzyon reaktörünü yapmak en büyük hayalidir. Annesi, babası ve ablasıyla birlikte yaşayan Maisie’nin onuncu yaş günü inanılmaz olaylarla gelecektir.

 O sabah saatinin alarmıyla uyanan Maisie çok mutludur. O artık küçük bir çocuk değildir, büyümüştür. Ablasıyla da arasının belki daha iyi olacağını düşünüp sevinir. Evdeki tatlı telaş, doğum günü partisinin hazırlıkları, harika yemek kokuları onu giderek daha çok heyecanlandırır. Sonsuza kadar sürmesini isteyeceği bu harika gün gerçekten de sonsuza kadar sürecek gibidir çünkü Maisie sokak kapısını açtığında gördüğü şey sonsuzluktur ve artık evde kendisinden başka hiç kimse yoktur; kendisi dışındaki sayısız Maisie’yi saymazsak.

Maisie Day neler olduğunu anlamak ve ailesine kavuşmak isterken biz de evrenin en ilginç teorilerini harika bir macera eşliğinde okuyoruz.

Karanlık madde ne kadar karanlık?

Çocuklara pozitif bilimleri öğretmenin en iyi yolu merak uyandırmak ve bilgiyi duygu, his ve hayal gücüyle harmanlayarak yaşama katmaktır. Çocuklar ve gençler için yazdığı bilimsel maceralarıyla tanınan Christopher Edge bunu çok güzel başarıyor. Onun kitaplarında kuantum fiziği, matematik, biyoloji, astronomi gibi pozitif bilimler sürükleyici maceraların eşliğinde, çocukların zevkle okuyacakları şekilde işleniyor. Edge, entropi, möbius şeridi, soğuk füzyon, karanlık madde, Moore yasası ve daha pek çok bilimsel kavramı etkileyici bir dille anlatırken okuyucuyu evrenin keşfine çıkarıyor ve siz, keşke benim öğretmenim Edge olsaydı, diyorsunuz.

Christopher Edge kimdir?

Christopher Edge, kitapları yirmiden fazla dile çevrilen, ödüllü çocuk kitapları yazarı. Yazdığı çocuk kitapları STEAM Çocuk Kitabı Ödülü ve The Brilliant Book Award’ın yanı sıra çok sayıda ödül kazandı. Romanları Albie Bright’ın Sayısız Dünyası, Jamie Drake Denklemi, Maisie Day’in Sonsuz Canları prestijli Carnegie Medal’a aday gösterildi, The Guardiantarafından “Gerçekten özgün bir yazar” olarak tanımlandı. Edge yaratıcı yazarlık dersleri veriyor, Cheltenham Edebiyat Festivali’nde ve Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde çocuk kitabı yazarı adayları için atölyeler düzenliyor. Bunların yanı sıra Writers and Artists için çevrim içi çocuk kitapları yazma atölyesinin koordinatörlüğünü yürütüyor.

İngiltere Manchester’da büyüyen ve vaktinin çoğunu kütüphanede hikâyeler düşünerek geçirdiğini söyleyen Christopher Edge şu an Gloucestershire’da yaşıyor ve yine vaktinin çoğunu buradaki kütüphanede hikâyeler düşünerek geçiriyor.

Kitapları: En Güzel Öykünü Yaz, Efsaneler, Gece Yarısına 12 Dakika Kala, Jamie Drake Denklemi, Albie Brigt’ın Sayısız Dünyası.

Diğer kitap incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Maisie Day’in Sonsuz Canları – Christopher Edge”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products