Sevgili Ucube – Sevgi Saygı

Editör: Tutku Çetin

Sevgili Ucube’nin ahtapot gibi upuzun kolları ve bacakları var ve çok tuhaf görünüyor. Bir oyuncak olmasına rağmen ormanı koruyor, kötülerle savaşıyor, dilekleri gerçekleştiriyor. Yaprağın en yakın arkadaşı, Yaman’ın can düşmanı. Anne babasının bile ürkmesine neden olan bu bebek gerçekten düşündükleri gibi sihirli mi?   

Sitede Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 9 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: 9 yaş üzeri çocuklar ve gençler, eğitimciler, aileler, çocuk edebiyatına ilgi duyanlar

Sayfa Sayısı: 234 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 12 x 18 cm

Kategoriler:

İnceleme

Büyürken diğerlerinden farklı olmaktan, dışlanmaktan hiç korkmamış olanımız var mıdır? Bir “ucube” olmayı kim ister ki? Bu, çocukların olduğu kadar bazen yetişkinlerin de korkulu rüyasıdır. Çoğu insan sırf dışlanmamak adına aslında hiç olmadıkları biri gibi davranır ama Yaprak onların aksine, bir ucube olma pahasına kendisi olmaktan vazgeçmiyor. Bu güzel, iç ısıtan romanda bir çocuğun kendine, yeteneklerine ve doğrularına sahip çıkışının hikâyesini okuyoruz.

Yaprak yaz tatilini geçirmek üzere ailesiyle birlikte dedesi ve anneannesinin yanına gider. En büyük tutkusu yazmak ve çok sevdiği ormanda vakit geçirmektir. Ondan birkaç yaş küçük kardeşi Yaman’dan fırsat bulursa tabii… Onu rahatsız edip canını sıkmak için elinden geleni yapan Yaman’ın davranışlarını anne ve babasının görmezden gelmesi Yaprak’ın en büyük mutsuzluğudur. Üstelik bir de aklı beş karış havada, süslenmekten başka bir şey düşünmeyen kuzeni Şeyda vardır. Neyse ki kimsenin onu anlamadığını, hatta sevmediğini düşündüğü zamanlarda sarıldığı kâğıdı-kalemi, gölgesine sığındığı ormanı ve onu anlayan dedesi vardır. Ve ormanda tanıştığı, en büyük yardımcısı olan Sevgili Ucube’yi de unutmamak gerek. Ama ya ormanı tehlikedeyse? Üstelik bu tehlike onun en yakınlarından geliyorsa?

13 yaşındaki bir kız çocuğunun büyümesi, çevresiyle ve ailesiyle olan ilişkileri çerçevesinde gelişen hikâyede; doğa sevgisi, anlayış, sevgi, kabullenme, kendini keşfetme ve özgürce ifade edebilme, sorumluluk alma ve yazmanın iyileştirici gücü işlenmiş.

Büyümek zorlu bir süreç kuşkusuz. Sevgili Ucube bunu kolaylaştıran, büyümekte olan çocuklara ilham ve umut veren, ebeveynlerin mutlaka okuması gereken güzel kitaplardan.

Sevgi Saygı kimdir?

Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve Televizyon bölümünü bitirdi. TRT’de Radyo Tiyatrosu ve Çocuk Bahçesi kuşakları ve Tiyatro Ti için oyunlar yazdı. İlk çocuk romanını 2009’da yayımladı. “Bebek” adlı öyküsü Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği’nce verilen 2013 Gio Ödülleri’nde derece aldı. Sevgili Ucube yazarın son romanıdır.

Daha önce yayımlanan kitapları: Babam Nereye Gitti, Amcama Neler Oluyor, Gizemli Günler, Şimugula, Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı, Yasemin ve Lavanta, Turne Dedektifleri, Peri Efsa, Gezgin.

Sevgi Saygı İzmir yakınlarındaki Gencelli’de kedileriyle birlikte yaşıyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Sevgili Ucube – Sevgi Saygı”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir