Bir Noel Şarkısı – Charles Dickens

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Büşra Tangal

Charles Dickens’ın unutulmaz eseri Bir Noel Şarkısı 1843 yılında ilk kez okurlarıyla buluştu ve günümüzde hâlâ popülerliğini koruyor. İthaki Çocuk tarafından yayımlanan ve içinizi ısıtacak bu keyifli öyküyü mutlaka okuma listenize alın.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 31 Aralık 2022

Orjinal Adı: A Christmas Carol

Ülke: İngiltere

Türü: Kurgu, Çocuk ve Gençlik

Okur Yaşı: 9 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: Çocuk ve Gençlik

Sayfa Sayısı: 152 sayfa

Çevirmen: Başak Bekişli

Çeviri: ?

İmla: ?

Ebat: 13 x 19 cm

Kategoriler:

İnceleme

Yeni yıl yaklaşıyor ve herkes yeni yılı büyük umutlarla bekliyor. Küresel olarak baktığımızda insanlık son üç yıldır çok keyifli ve eğlenceli zamanlar yaşamadı. Malum koronavirüs hemen hemen herkesi etkiledi. Yine de tüm olumsuzluklara rağmen yaşamımızı bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz. Bu sebeple bu sene koronavirüse ve dünyada yaşanan onca felakete inat, yeni yıla girerken bir nebze daha umut doluyum. Ben her sene aralık ayında yeni yıla girerken yepyeni ve farklı hedefler koyarım kendime. Bir miktar para biriktirmek, değişik yerleri gezip görmek, hiç okumadığım yazarların eserlerini okumak gibi. Artık biraz da manevi hedefler koymalı insan diye düşünüyorum.

Yaşımı almamdan dolayı mı bilmiyorum ama son yıllarda maneviyatım daha da arttı. İnsan gençliğinde daha paragöz, hırslı ve zaman zaman anlayışsız olabiliyor. Yaş aldıkça bu özellikler törpüleniyor sanırım. Merhamet ve yardımseverlik çok büyük ve önemli erdemler. Dünyamızı da bu erdemlere ulaşan insanlık kurtaracak diye düşünüyorum.

Bir Noel Şarkısı

Gelelim hikâyemize. Usta yazar Charles Dickens’ın kaleme aldığı, ilk olarak 1843 yılında okurlarla buluşan Bir Noel Şarkısı klasikleşmiş kült bir eser. Öykü, Ebenezer Scrooge isimli ana karakter üzerinden verilen muazzam bir hayat dersini içeriyor.

Ebenezer Scrooge acımasız, bencil, paragöz, cimri, huysuz ve varlıklı bir iş adamı. Esasında korkunç bir kişi Scrooge. Kimseye yararı yok hatta zararı var. Noel gecelerinden nefret etmekle kalmayıp eğlence ve kutlamalarla ilgili olan her şeye karşı. O kadar para odaklı yaşıyor ki “Mutlu Noellermiş! Ne hakla mutlu olacakmışsın? Mutlu olacak sebebin mi var? Beş parasızsın,” diyerek Noel’den keyif alan insanlardan nefret ettiğini açıkça belirtmekten çekinmiyor.

Scrooge ve Marley karşı karşıya

Ebenezer Scrooge ile eskiden patronu ve sonradan ortağı olan James Marley, çok çalışıp muazzam bir servet yaratırlar. Ortağı Marley dokuz sene önce vefat edince bütün servet Scrooge’a kalır. Noel gecesi Scrooge’u bir hayalet ziyaret eder. Bu, eski ortağı Marley’nin hayaletidir. Marley, Ebenezer’e hayattayken yaptığı yanlışlardan bahsedip kendisini üç hayaletin ziyaret edeceğini söyler. Hayaletlerden birincisi Ebenezer’e geçmişi gösterir. İkinci olan şimdiki anını gösterir. Son hayalet ise böyle acımasız, pinti, huysuz kalmaya devam ederse gelecekte nasıl bir hayatı olacağını gösterir ve uyarır onu. Ayrıca Ebenezer bu yaptığı yolculuklarda kendi hayatından kesitler görürken çevresindeki insanların hayatlarına bakabilme fırsatı da yakalar. O insanların her türlü olumsuzluğa, imkânsızlığa rağmen nasıl sevgi ve umut dolu olduklarını, mutlu yaşadıklarını görür. İnsandan geriye sadece yaptığı iyilikler kaldığını anlayınca bomboş ellerine bakakalır. Scrooge bu geceden sonra geçmişiyle ve şimdiki yaşamıyla yüzleşecektir.

Sanayi Devrimi’ne göndermeler

Charles Dickens eserde Sanayi Devrimi zamanındaki işverenleri tanımlıyor. Bu prototipler de acımasız, kalpsiz, para odaklı ve anlayışsız insanlar. Scrooge’a göre Noel’i kutlamak gereksiz. O kutlamadığı gibi işçilerinin dinlenmesini ve kutlama yapmasını da gereksiz bulur. Dickens, karakter üzerinden dönemin siyasi yapısını ve o dönem çıkmış olan Yoksulluk Yasası’nı ciddi ciddi eleştirir ve karşı geldiğini belirtir. Bu kadar eleştiri yaptıktan sonra yine de okurlara umut aşılar. Scrooge gibi bir adamın bile dönüşmüş olmasını belli sistemlerin çöküşü olarak sunar bizlere. Son olarak yüzyıllardır insanlığa yapışmış olan açgözlülük, hainlik, acımasızlık ve katılığın hazin sonunu gösterir.

Scrooge kelimesinin anlamı

Kitabı okurken ana karakter Scrooge’tan ilk başlarda muhtemelen nefret edeceksiniz. Dickens’ın yarattığı karakter pinti, huysuz, hayattan keyif almasını ve mutlu olmasını bilmeyen biri. Yazıldığı dönemde hâl ve tavırlarından halk o kadar etkilenmiş ki insanın sinirleriyle oynayan başkarakterin soyadını yani “Scrooge” kelimesini “pinti” anlamıyla sözlüğe sokmayı başarmış.

Cimri Scrooge: Bir yeni yıl şarkısı

Yeni yıla girmemize sayılı günler kala, ünlü dijital platform Netflix boş durmamış ve Charles Dickens’ın unutulmaz eseri Bir Noel Şarkısı’nı animasyon olarak bizlere sunmuş. Çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz Cimri Scrooge: Bir Yeni Yıl Şarkısı görsel efektleri, müzikalitesi ve düşmeyen temposu ile izleyicileri ekrana bağlıyor. Çocuğunuza önce kitabı okuyup yeni yıla girmeden birlikte filmi de izleyebilirsiniz.

Çok sıcak, güzel ve dinlendirici bir öyküydü. Sizlere de keyifli okumalar, iyi eğlenceler ve iyi seneler…

Aranızda Bir Noel Şarkısı’nı okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bir Noel Şarkısı – Charles Dickens”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products