Hayvanlar Senfonisi – Dan Brown

Yayınevi:
Editör: Sema Adalar Utkueri

Sürükleyici gerilim romanları ile tanıdığımız Dan Brown hem yazdığı hem de müziklerini bestelediği ilk resimli çocuk kitabı Hayvanlar Senfonisi ile şifreleri bu kez çocuklarla birlikte çözüyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 4 Haziran 2022

Orjinal Adı: Wild Symphony

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3-7 yaş

Hedef Kitle: Çocuklar, ebeveynler, müzik, teknoloji ve kitap okumayı seven herkes

Sayfa Sayısı: 44 sayfa

Çevirmen: İpek Demir Gedik

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 28,5 x 25,5

Kategoriler:

İnceleme

Dan Brown’u uzun süre çok satan listelerinde kalan Da Vinci’nin Şifresi ve devam eden gerilim türü kurgu kitaplarıyla tanımıştık. 2020 yılında çıkan ilk resimli ve sesli çocuk kitabı Hayvanlar Senfonisi ise yazarın müzisyen yönünü keşfetmemizi sağladı. Brown bir söyleşisinde ilk çocuk kitabı ile ilgili, “Yaratıcı yazarlık ve müzik eğitimleri aldım ve bu ikisini kaynaştırabileceğim bir yol ararken Hayvanlar Senfonisi ortaya çıktı,” diyor.

İllüstrasyonları da kahramanları gibi renkli olan kitabın ilk sayfasında yer alan QR kodu okutup uygulamayı telefonunuza ücretsiz indirebiliyor, sayfalarında gezerken her kahraman için Dan Brown’un bestelediği müzikleri dinleyebiliyor, sayfalara ustaca gizlenmiş kodları çözüyorsunuz.

Hayvanlar Senfonisi’nde okur, Maestro Fare ve yirmi hayvanla beraber yeşil ormanlarda ve masmavi denizlerde görsel ve işitsel bir yolculuğa çıkıyor. Her sayfada sevimli bir hayvanın hikâyesi ve karakter özelliği kafiyeli mısralarla anlatılırken bu öykülerden alınacak birer cümlelik yaşam dersleri de paylaşılıyor.

hayvanlar senfonisi

Bu kitap değil sıradan,
Sadece okunmaz, DİNLENİR de bir yandan!
Bu kareyi tanıtırsan eğer,
Müzikle dolar her yer. 

Maestro Fare’nin bu dizeleri ile başlayan ilk sayfada bulunan QR kodu taratarak ücretsiz uygulama akıllı telefona yükleniyor. Uygulama açıkken telefon kitaba doğru tutulduğunda uygulama sayfayı tanıyor ve o sayfadaki hayvan için bestelenmiş olan orijinal müzik dinlenebiliyor. Zagreb Festival Orkestrası tarafından icra edilen parçalar, müzik yoluyla çocukların hayvan seslerini tanımasını büyüklerin de çocuklarıyla birlikte keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Elbette Dan Brown sayfalara çözülmesi gereken şifreli mesajlar da bırakmış. Sayfalarda gezen esrarengiz bir bal arısının gizlediği harfler interaktif uygulama yardımıyla görüntülenerek enstrüman isimlerinden oluşan şifreler çözülüyor.

“Başkalarının yeteneklerini takdir etmek çok güzeldir ama senin de özel yeteneklerin olduğunu sakın unutma.”

Kitapları dünya çapında 56 dilde, 200 milyondan fazla basılan, Time Magazine tarafından Dünyanın En Etkili 100 Kişisi’nden biri seçilen Dan Brown, Hayvanlar Senfonisi’nin çocuklar ve yetişkinler için çok şey barındırdığını söylüyor ve şöyle devam ediyor, “Ben 7 yaşında bir çocuk olsaydım nasıl bir kitap okumak isterdim diye düşünerek yazdım. Aynı zamanda biz yetişkinlerin bildiği ama unuttuğu bazı bilgileri kitabın içerisine yerleştirdim. Her hayvanın kendisine has bir özelliği vardır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi şeklimiz, rengimiz ne olursa olsun hepimiz birlikte bir müzik oluşturuyoruz. Müziğin evrensel dili sayesinde dünyanın her yerinden kitabı okuyan çocuklar benzer duyguları hissedecektir.”

Ailelere kitabı ve uygulamayı kullanarak yapabilecekleri aktivite önerileri:

  • Kapaktaki enstrümanların isimlerini bulun.
  • Herhangi bir sayfadaki enstrümanı seçin ve hayali olarak çalın.
  • Müzikleri dinlerken kullanılan enstrümanları tahmin edin.
  • Parçalarda hangi hayvan sesleri taklit edilmiş bulun ve taklit edin.
  • Evdeki gerçek enstrümanlarla eğer yoksa tavalar, tencereler, tahta kaşıklarla emprovize müzik yapın.

Dan Brown kimdir?

22 Haziran 1964 doğumlu ABD’li yazar Dan Brown, Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nde eğitim aldıktan sonra İspanya Seville Üniversitesi’nde sanat tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Bir süre müzik endüstrisinde şansını denediyse de istediği başarıyı elde edemedi. 1990’da uzak durulması gereken erkekler hakkında yazdığı ilk kitabı 187 Men to Avoid yayımlandı. 1993 yılında Tahiti’de tatildeyken okuduğu Sidney Sheldon’un Komplo kitabından aldığı ilhamla gerilim kitapları yazmaya başladı.

Gerilim türündeki ilk romanı Dijital Kale 1998’de ilk yayımlandığında çok ses getirmedi ama Brown’un daha sonra yazacağı kitapları için bir başlangıç oldu. Harvard Üniversitesi’nin genç ve yakışıklı, “dini simge bilim” profesörü Robert Langdon’ın başkahramanı olduğu Melekler ve Şeytanlar(2000) ve İhanet Noktası (2001) kitaplarında politikada ahlak, bilim, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

2003 yılında yayımlanan dördüncü romanı Da Vinci Şifresi 60 milyondan fazla satılarak tüm dünyada satış rekorları kırdı. 2009’da Kayıp Sembol, 2013’te Cehennem, 2017’de Başlangıç romanları ile Robert Langdon serisine devam etti.

Dan Brown, 1997 yılında illustratör Blythe Brown ile evlendi. David Chinchilla (1998) adında bir oğlu var.

Diğer Çocuk ve Gençlik kategorisi kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Hayvanlar Senfonisi – Dan Brown”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir