Çalıştır Saksıyı – Carla Carzan & Sonia Scalco

Yayınevi:
Başak Bingüler

Domingo Yayınevi etiketiyle çıkmış olan Carla Carzan ve Sonia Scalco’nun Çalıştır Saksıyı: Beyni Geliştirmek için Oyunlar, Aktiviteler ve İpuçları kitabı çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeniz için tasarlanmış bir oyun kitabı âdeta.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2022

Orjinal Adı: Allenamente

Ülke: İtalya

Türü: Kurgu dışı – Çocuk – Akıl Oyunları- Resimli Kitap

Okur Yaşı: 9 yaş ver üzeri okurlar.

Hedef Kitle: Aktiviteli çok kitaplarını sevenler.

Sayfa Sayısı: 96 sayfa

Çevirmen: Kemal Atakay

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 18 x 23 cm

Kategoriler:

İnceleme

Son yılların en büyük sorunu gençlerde ve çocuklarda dijital bağımlılık. Neredeyse herkesin çocuğunun iyi kötü bir tableti var. Yoksa bile çocuklar, ebeveynlerin akıllı telefonları ile dijital dünyaya çok kısa sürede adım atabiliyorlar. Klasik bir söz söyleyeceğim, “Biz çocukken sokaklarda top oynayıp koşturan şanslı bir nesildik.” Televizyon izlerdik o da hepi topu bir saat çünkü çizgi film sadece belli bir saat yayımlanırdı. Sonrasında televizyona haberler çıkınca vın diye bahçeye, sokağa koşardık. Öyle durumlarla karşılaşırdık ki mutlaka kafamızı kullanır o kritik durumdan kurtulurduk. Ancak çocuklarımız maalesef her şeyi tabletlerden, bilgisayarlardan, akıllı telefonlardan görüyorlar ve öğreniyorlar. Gerçeklere maruz kaldıklarında ise bir şaşırma yaşıyorlar elbette. Bu sebeple de uzmanlar çocukları dijital bağımlılıktan kurtarmak için çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin, onunla kafasını çalıştıran oyunlar oynayın diye tavsiyelerde bulunuyor son yıllarda.

Kafamızı eğlenceli olarak nasıl çalıştırırız?

Konumuza gelirsek; yeni bir kitapla tanıştım geçtiğimiz ay. İsmi Çalıştır Saksıyı. Kurgu dışı bir kitap olarak hazırlanmış. O yüzden okumayı, hikâyeleri, romanları sevmeyen bir çocuğunuz varsa ve dijital bağımlılık da yaşıyorsanız bu kitap çocuğunuz ve sizin için bir kurtarıcı olabilir. Dokuz yaş ve üstü çocuklar için hazırlanmış bir kişisel gelişim kitabı olarak da düşünebilirsiniz. İçerisinde çok değişik anlamda bilmeceler, bulmacalar var ancak çok basit olduğunu düşünmeyin sakın. Farklı farklı etkinliklerle çocuğunuzun zihnini açan, beynimizin kıvrımlarında saklı kalmış bilgileri açığa çıkaran bir kitap.

“Bunun yalnızca basit bir kitap olduğunu mu düşünüyorsun? Aslında, elindeki kitap bugüne dek görüp görebileceğin en donanımlı spor salonlarından biri. Onu karıştırdıkça, sahip olduğun en değerli şeyi –beynini– çalıştırmak için birçok yöntem ve aktivite öğreneceksin.”

Çocuklar kitaptaki bulmacaları, aktiviteleri yaparak sorunlar karşısında mantıklarını kullanmalarını öğreniyor. Ayrıca kitap güçlü bir konsantrasyonun beynin gelişimi için önemli bir özellik olduğunu da gençlere gösteriyor.

Kitabın arka kapak tanıtım yazısına baktığımızda bu kitap ile birlikte çocukların hem konsantrasyon becerilerini arttırdığı hem hafızalarını güçlendirdiği belirtilmiş. Ayrıca kitap için mantığı kullanarak yaratıcılığı geliştirecek yardımcı bir rehber tanımı yapılmış.

Kitapta sadece sorular sorulup en arkasında cevaplar verilmemiş. İçerisindeki eğlenceli resimlerle sorular daha eğlenceli hâle dönüştürülmüş. Hatta sorular bazen o kadar değişik ki o sorunun cevabını düşünürken sorunun içinde geçen karakterleri de belki de araştırmanız gerekebilir? Bu yazdığıma bir örnek olarak kitaptan bir soruyu bırakıyorum:

“Kral Arthur, şövalyelerini iyi tanır ve her biri için yuvarlak masada belli bir yer seçmiştir… Şövalyelerin ve kralların oturma düzeni nasıl olmalıdır?”

Sorudan da görüldüğü üzere çocuğunuzla birlikte Kral Arthur hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için ayrıca araştırma yapabilirsiniz.

Tabii her çocuk kendine özeldir. Kitap dokuz yaş ve üstü için önerilmiş ama yine de kitabı çocuğunuza vermeden önce sizin bir deneme yapmanızı öneririm. Sonuçta cesaretlerinin kırılmasını istemeyiz. Hatta belki de ilk başlarda aktiviteleri birlikte yapmaknızda fayda var.

Kitap aynı zamanda biz yetişkinler için de güzel bilgiler içeriyor. Ben o kadar bilgiyim diye geçinirdim bazı sorularda çuvalladım, yalan yok.

“Televizyon İnsanı Şişmanlatır”

Kitabın ana amacı çocuğunuzun beynini geliştirip konsantrasyonunu arttırmak. Kitapta çok faydalı bilgiler de var. Biz anneler biliriz ki çoğu zaman bir şeyi çocuğumuza kırk kez söyleriz ama o yapmaz gidip arkadaşından duyduğuna inanır. Mesela çok fazla televizyon izlersen kilo alırsın demiştim ben oğluma. O da tabii ki inanmamıştı bana. Kitapta bununla ilgili bir açıklama yapılmış. O bölümü okuyunca oğlum şok oldu. Kitabın en iyi arkadaş olduğu bir kez daha kanıtladı 🙂

“…Televizyon programları karşısında uzun süre hareketsiz oturursan beynin çok sayıda uyaran bombardımanına uğrar. Bu bombardımanın yarattığı stres, açlık sinyalinde değişikliğe neden olur ve insanın televizyon ekranı karşısında bir şeyler yeme ihtiyacını artırır.”

Kitap bu yüzden çok faydalı ekstra bilgiler de içeriyor.

Bu kitaba benzer ikinci kitap da var

Carlo Carzan ve Sonia Scalco’nun birlikte kaleme aldığı Çalıştır Saksıyı: Beyni Geliştirmek için Oyunlar, Aktiviteler ve İpuçları kitabının devamı gibi düşünebileceğimiz ikinci bir kitapları da var: Sherlock Holmes Gibi Düşün. Ayrıca yazarların İtalyanca  hazırlanmış ve henüz dilimize kazandırılmamış çocuklar için başka zihin açıcı kitapları da var.  Bir an önce dilimize kazandırılmasını istediğimi de belirtmek isterim.

Aranızda Çalıştır Saksıyı okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Carlo Carzan kimdir?

Carlo Carzan 1967 yılında Palermo İtalya’da dünyaya geldi. Bütün çocukluğu boyunca oyunlar oynadı. Yetişkin bir birey olmasına rağmen oyunlarına devam ediyor. Öyküler, oyunlar, öğretmenler ve eğlence operatörleri için eğitimler, çocuklarla atölye çalışmaları, okuma eğlenceleri yazıyor. Kendisini bir “Oyun Ustası” olarak tanımlayan Carzan, çocuklara ve yetişkinlerle oynayacağı oyunlar tasarlıyor. Ülkemizde Çalıştır Saksıyı ve Sherlok Homes Gibi Düşün kitapları ile tanınan yazarın İtalyanca farklı çocuk kitapları da bulunmaktadır.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Çalıştır Saksıyı – Carla Carzan & Sonia Scalco”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products