Doğruluk Perisi – Matt Haig

Kitap Yazarı:
Webmaster

“Ama mutsuzluğu tatmadan anlayamazsın mutluluğu kanımca,” dedi doğruluk perisi yeni dostu Aada’ya. Peki Aada mutluluğun değerini kaybedince mi anlayacaktı? Mutluluk, doğruluk gibi konuları çocukların anlayacağı dilde anlatan sımsıcak bir öykü Doğruluk Perisi.  

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Haziran 2022

Orjinal Adı: The Truth Pixie

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı - Resimli Kitap

Okur Yaşı: 6+ yaş çocuklar için uygun

Hedef Kitle: Çocuk ve gençlik okur kitlesi - Genel okur kitlesi

Sayfa Sayısı: 124 sayfa

Çevirmen: Hazel Bilgen

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Kategoriler:

İnceleme

Matt Haig ile ilk olarak Gece Yarısı Kütüphanesi eseri ile 2022 yılında tanıştım. Pandemi nedeni ile hepimiz evlerimize tıkılı kaldık ve ister istemez psikolojik olarak çoğumuz etkilenmiştik. Zorlu geçen iki yılın ardından bu kitaba rastlamam tesadüf olamazdı. Okumaya başlayınca beni içine alıp çok etkiledi. Sonra bu yazarın başka hangi kitapları var diye araştırmaya başladım. Meğer ben Matt Haig’i pek bilmiyormuşum, benim açımdan güzel bir başlangıç oldu.

Ardından Doğruluk Perisi ve Doğruluk Perisi Okula Gidiyor kitaplarını okudum. Hepsi birbirinden özel ve dersler içeren kitaplar. Doğruluk Perisi ve Doğruluk Perisi Okula gidiyor kitabı okul çağındaki çocuklar için önerilmiş ancak bence yetişkinlerin de okuması gerek.

Doğruluk Perisi’nin ana fikri doğruluk, mutluluk kavramının sorgulanması ve her insanın kendisini kabulleniş süreci. Her yaştan insanın zaman zaman unuttuğu bir değer olan doğruluğu çok eğlenceli bir dille kaleme alan Haig ana karakter olan perinin başından geçenleri ustalıkla ve komik olaylar örgüsü ile kaleme almış. Kitapta kötü olaylar karşısında pes edenler için yerinde öğütlere yer verilmiş. Kitaptaki çizimleri ise Chris Mould yapmış.

Doğruluk Perisi ve Aada’nın hikâyesi

Çok uzak bir diyarda yaşayan doğruluk perisi yıllar önce teyzesinin ona yapmış olduğu büyünün sonucu hayatında artık sadece ama sadece doğruları söylemektedir. Bu sebeple zaman içinde ne ailesinden ne de arkadaş çevresinden kimsesi kalmamıştır. Herkesten uzakta, ormanın içinde faresi Maarta ile yaşamaktadır. Bir gün faresi ile şehire gidip gezmek isterken karşısına çıkan elfleri ve tavşanı doğruları söylediği için çok mutsuz eder. Onlardan kurtulduğunu düşündüğü sırada ormanda karşısına çıkan 10 metrelik trol ile karşılaşınca işler rayından çıkar. Trolun sorduğu sorular karşısında istediği cevapları alamaması trolu delirtir. Trol büyük öfkeyle doğruluk perisini yemek yerine onu çok uzaklara fırlatır.

Doğruluk perisi kendini Helsinki’de bir evde bulur. O evde karşılaştığı kız çocuğu Aada ile kısa sürede arkadaş olan doğruluk perisi Aada’nın soruları karşısında yine yalan söyleyememiş ama Aada’ya söylediği doğrular ve hayata dair verdiği öğütlerle güç vermiştir. “Sevdiğin insanlar olacak etrafında, tabii hepsi sonsuza kadar kalmayacak yanında. Akıllısın, her şeyin üstesinden elbet gelirsin.” Aada ise doğruluk perisinin verdiği öğütler ve akıllar sayesinde artık hayata daha umutla bakan bir genç kız olmuştur.

İngiltere genelinde öğretmenlerin seçimi  

Matt Haig’in kaleme aldığı Doğruluk Perisi kitabı, İngiltere genelinde öğretmenlerin seçimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seçim için öncelikle ülke genelinde öğretmenler kitabı okuyup değerlendirmesini yapıyor ve çocuklara faydalı ise öğretmen seçimi başlığı ile de ayrıca satışa sunuluyor. Bu başlık tabii ki eğitime önem veren aileler için önemli bir parametre.

Kitabın devamı da var

Doğruluk Perisi büyük başarı elde etti ve Matt Haig bu karakterin devam kitabını da kaleme aldı: Doğruluk Perisi Okula Gidiyor. Bu kitapta ise doğruluk perisinin okula başlama maceralarına şahitlik ediyoruz. Belki Matt Haig bu kitabı seri hâline getirip çocukların ve gençlerin sorunlarına açıklık getirir de onlar da asla yalnız olmadıklarını anlar. Yeni kitap okumaya başlayan çocukları kitap okumaya özendirmek için güzel bir eser.

Matt Haig hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak Bookinton Yazarlar kategorisindeki özel dosyayı okuyabilirsiniz.

Aranızda Doğruluk Perisi’ni okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Matt Haig kimdir?

Matt Haig 3 Temmuz 1975 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Hull Üniversitesi’nde İngiliz tarihi alanında eğitim aldı. Haig hem çocuklar hem de yetişkinler için kurgu dışı ve kurgusal kitaplar yazdı. Gece Yarısı Kütüphanesi, İnsanlar, Doğruluk Perisi kitapları ile son zamanlarda üne kavuştu. Gece Yarısı Kütüphanesi isimli eseri Britanya Kitap Ödülleri tarafından “Yılın Kurgusu” dalında ödül almaya aday gösterildi ve 2020 Goodreads yılının en iyi romanı ödülünü aldı. Noel Baba ve Ben kitabı Studio Canal ve Blueprint Pictures tarafından filme uyarlanıyor. Kitapları 25 dile çevrildi. Birçok edebiyat alanındaki ödülün sahibi olan yazar hâlen ailesiyle İngiltere’de yaşıyor.

Chris Mould kimdir?

1969 yılında Batı Yorkshire, Bradford’da doğdu. 16 yaşında eğitimine bir süre ara veren Mould daha sonra grafik tasarım okumak için Leeds Polyteknik’te grafik tasarım ve illüstrasyon eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Oxford University Press, Bloomsbury, Canongate, HarperCollins, Macmillan, Penguin Random house gibi kurumsal firmalarda serbest illüstratör olarak çalıştı. Matt Haig’in kitaplarındaki çizimleriyle dikkat çeken Mould ayrıca Hayvan Çiftliği ve Demir Adam’ın çizimlerini de yaptı. İllüstratör hâlen ailesiyle birlikte Yorkshire’da yaşıyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Doğruluk Perisi – Matt Haig”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products