Çocuk, Köstebek, Tilki ve At – Charlie Mackesy

Yayınevi:

Yazan: Hatice Çalışkan Köken

Bir Çocuk, bir Köstebek, bir Tilki ve bir At’ı elinize aldığınızda bunun bir çocuk kitabı olduğunu düşünebilirsiniz ancak sevgi, dostluk ve bilgeliği anlatan bu kitap yediden yetmişe herkesin hikâyesi.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2022

Orjinal Adı: The Boy, The Mole, The Fox and The Horse

Ülke: İngiltere

Türü: Gençlik Edebiyatı

Okur Yaşı: 12+

Hedef Kitle: 12+ çocuklar/ebeveynleri, kitap okumayı seven herkes

Sayfa Sayısı: 128 sayfa

Çevirmen: Tankut Baler

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 16.5 x 21.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Charlie Mackesy’in hem yazarlığını hem de illüstratörlüğünü yaptığı Çocuk, Köstebek, Tilki ve At yayımlandığı 2019 yılından itibaren yüz haftadan uzun bir süre Sunday Times Çoksatar Listesi’nde ilk 10’da yer aldı. Barnes and Noble Yılın Kitabı ve Waterstones Yılın Kitabı Ödülü’nü aynı yıl içinde kazanan ilk kitap oldu. British Book Awards 2020’de finale kaldı. Nielsen Çoksatar Ödülleri 2020’de de Platin Ödül kazanan sekiz kitap arasına girdi. 34 dilde çevirisi yayımlanan kitabın Türkçe çevirisi Tankut Baler tarafından yapıldı.

Bugüne kadar yazılmamış ama bilinen evrensel doğruların kısa, derin ve sevgi dolu anlatıldığı hikâye okurun içini ısıtıyor.

Kitap, Çocuk’un bir yuva aramak için kırlarda yalnız bir yolculuğa çıkmasıyla başlıyor. Önce yolda Köstebek’e rastlıyor. Korkularını ve zayıflıklarını sorgulayarak yolculuklarına devam ederken rastladıkları Tilki ve At da onlara katılıyor. Yol boyunca sevgiyi, iyiliği, dostluğu, güveni ve birbirlerini olduğu gibi kabullenmeyi ve en önemlisi yuvanın sadece bir yer olmadığını birlikte keşfediyorlar.

Bu kitapta dostluğu, sevgiyi, farklılıkları, hayatı, zayıflıkları, iyi kalpli olma çabasını, kendini başkalarıyla karşılaştırmanın yanlışlığını, cesareti, saflığı, dünyadaki güzellikleri ve koruma içgüdüsünü bulacaksınız.

“Ne kadar değerli olduğunu, sana nasıl davranıldığıyla ölçme,” dedi At. “Şunu hep hatırla – değerlisin, önemlisin, seviliyorsun ve bu dünyaya başka kimsenin katamayacağı bir şey katıyorsun.”

Kitabı ilk okuduğumda sanatsal bir meditasyonun içindeyim diye düşündüm. Yüksek sesle söyleyemediğimiz hatta belki kendimize bile itiraf edemediğimiz şeyleri bir çocuk, pasta seven bir köstebek, yalnız bir tilki ve bilge bir atın diyalogları önümüze öylece koyuveriyor. Kitapta sade cümleler ile bilgece sorulan sorular ve verilen cevaplar, Budist felsefe anlayışına yaklaştıran fikirler okuru derinden etkiliyor. “Dünyayı iyilik kurtaracak” vurgusunun yapıldığı hikâye insanın kendisiyle yüzleşmesi belki de…

Çok tuhaf değil mi?
Sadece dışımızı görebiliyoruz, oysa hemen her şey içimizde oluyor.

Hayat dediğimiz bu süreçte kendimizi ait hissedebileceğimiz bir yer, bir yuva arayışı içindeyiz. Aslında herkesin bir umutla aradığı yuva, insanın kendini arayışı değil mi?

“En güçlü olduğun zaman ne zamandı” diye sordu Çocuk.
“Zayıflığımı göstermeye cesaret ettiğim zaman” dedi At.

Charlie Mackesy Kimdir?

İngiliz yazar ve illüstratör 1962 yılında Birleşik Krallığın Northumberland bölgesinde doğdu. İki kez üniversiteye başladıysa da her seferinde ilk hafta vazgeçti. Amerika’da geçirdiği bir yaz döneminde tanıştığı portre ressamından anatomi öğrenmesi haricinde sanat eğitimi almadı.

The Spectator’da karikatüristlik, Oxford University Press için de kitap çizerliği yaparken dikkat çekti. Eserleri Londra, New York ve Edinburg’da sergilendi. 2019’da ilk kitabı Çocuk, Köstebek, Tilki ve At yayımlandı. Hâlen Londra’da köpeği ile yaşıyor ve çizmeye devam ediyor.

Diğer Çocuk ve Gençlik kategorisi içerikleri tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Çocuk, Köstebek, Tilki ve At – Charlie Mackesy”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir