Kanada

Yayınevi:

Yazan: Richard Ford

Düzenleyen: Utku Özer

Editör: Berk Çetin

Richard Ford-Kanada

Richard Ford’un çarpıcı romanı Kanada, hayatı bir gecede değişen on beş yaşındaki Dell Parsons’ın büyüme hikâyesi olmasının yanı sıra yüzyılı aşkın bir süreye yayılan bir sarsıcı aile trajedisi.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2024

Orjinal Adı: Canada

Orjinal Dili: İngilizce

Türü: Roman

Yayın Tarihi: 29.04.2024

Editör: Berk Çetin

Sayfa Sayısı: 530

Çevirmen: Umay Öze

Ebat: 27 * 21

İnceleme

Richard Ford-Kanada

Richard Ford’un çarpıcı romanı Kanada, hayatı bir gecede değişen on beş yaşındaki Dell Parsons’ın büyüme hikâyesi olmasının yanı sıra yüzyılı aşkın bir süreye yayılan bir sarsıcı aile trajedisi.

On beş yaşındaki Dell Parsons’ın hayatı, anne ve babasının içinde bulundukları sıkıntılardan kurtulmak için gerçekleştirdikleri banka soygunu sonucu tamamen değişiyor. Yakalanıp hapse atılan anne-baba, bir dostlarından Dell ve kız kardeşi Berner’ı Kanada’ya kaçırmasını ister. Böylece çocukların devlet korumasına alınmasına engel olacaklardır. Berner bu plana uymayarak evden kaçarken Dell ise Kanada’ya, aile dostlarının abisi Arthur Remlinger’ın yanına götürülür.

Ford’un ustalıkla kaleme aldığı bu çarpıcı hikâye, ailenin sınırlarının nasıl aşıldığını, masumiyetin nasıl kaybedildiğini ve yeniden kazanıldığını anlatıyor. Sade ve etkileyici bir diliyle Kanada, modern bir klasik ve 21. yüzyılın ilk büyük romanlarından biri olarak kabul ediliyor. 2012 yılında yayımlanan kitap Chicago Tribune Heartland Prize, Mississippi Institute of Arts and Letters Award, The Athens Prize for Literature, Andrew Carnegie Medal gibi ödülleri kazanmanın yanı sıra Kurgu kategorisinde Goodreads Choice Award ve Dublin Edebiyat Ödülü’ne de aday oldu.

Yayınevinden

 Adeta bir Moby Dick‘i veya Gazap Üzümleri’ni, Ses ve Öfke‘yi Türkçede ilk kez biz yayımlıyormuşuz gibi bir heyecana kapıldık bu romanı çıkarırken. Sahiden de insanı ve başına gelenleri merkeze alan o temel anlatılardan biri Kanada. Eski Yunan’da tiyatroya giden insanlar daha oyunu görmeden tüm konuyu biliyordu. Bu kitapta da öyle, peki o halde bizi okumaktan alıkoymayan nedir? İşte bir edebiyat dehasının bu soruya en iyi yanıtlarından biridir bu roman.

 

Richard Ford Kimdir?

Amerikalı bir romancı ve öykü yazarı Richard Ford, 16 Şubat 1944’te Mississippi’de dünyaya geldi. En tanınmış eserleri arasında roman The Sportswriter ve devam kitapları olan Bağımsızlık Günü, The Lay of the Land, Let Me Be Frank With You ve Be Mine bulunuyor. Bu kitaplardan Bağımsızlık Günü adlı romanı 1996 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandı ve aynı yıl PEN/Faulkner Ödülü’ne layık görüldü. Ford’un eserleri, John Updike, William Faulkner, Ernest Hemingway ve Walker Percy gibi yazarlarla karşılaştırılıyor.

Künye

Yayınevi: Jaguar Kitap

Kitap Adı: Kanada

Orijinal Adı: Canada

Yazar: Richard Ford

Çeviren: Umay Öze

Editör: Berk Çetin

Kategori: Roman

Basım Tarihi: 29 Nisan 2024

Sayfa sayısı: 530

Ebat: 27×21

Etiketler: Kanada, Büyüme Hikayesi

 

 

 

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kanada”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir