Plotinus – Her İçe Yönelme Aynı Zamanda Tanrı’ya Yönelmedir -Turgut Özgüney

Düzenleyen: Sema Adalar Utkueri

Turgut Özgüney’in kaleme aldığı Plotinus – Her İçe Yönelme Aynı Zamanda Tanrı’ya YönelmedirDestek Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 16 Nisan 2022
Kategoriler:

İnceleme

Destek Yayınları Felsefe Serisi’nin yeni kitabında Turgut Özgüney Roma’da “Tinsel Direktör” olarak anılan Plotinus’u anlatıyor.

Platon’a olan hayranlığı yüzünden okuluna “Yeni Platonculuk” adını veren, insan zihninin merak ettiği her sorunu geniş ve derin bir anlayışla incelemiş bir düşünür olan Plotinus’un düşünce tarihinde bıraktığı derin izleri keşfetmek ve felsefesini anlamak isteyenler için eşsiz bir başlangıç kitabı…

Plotinus arka kapak yazısı:

“Güzelliğe duyulan özleme aşk denir.”

Roma’da “Tinsel Direktör” olarak anılan, Platon’a olan hayranlığı yüzünden okuluna “Yeni Platonculuk” adını veren Plotinus mistik felsefesiyle Yahudi, Hıristiyan, Müslüman filozoflara ve gnostiklere yüzyıllar boyunca esin kaynağı olmuştur. Plotinus, Enneadlar’ıyla “Bir”in tezahürünün muhteşemliğini ve beşeri nefsi gerçek bir arınmayla “Bir” ile yeniden bütünleşmeye götüren uzun ve zorlu yolu bizlere tasvir eder. Kendinden önce gelen tüm felsefi akımları kucaklayan ve birçok noktada Tibet Hikmeti’ne, “sessizliğin sesine” benzerlik gösteren öğretisinde insanlığın macerasının bütün şiirini ve diyaloglarını bulabilirsiniz.

KÜNYE
Yayınevi: Destek Yayınları
Yazar: Turgut Özgüney
Editör: Devrim Yalkut
Dizi: Felsefe
Sayfa Sayısı: 88
Ebat: 11×18 cm
Yayın Tarihi:  Nisan 2022

Diğer yeni çıkan kitapların tanıtımlarını incelemek için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Plotinus – Her İçe Yönelme Aynı Zamanda Tanrı’ya Yönelmedir -Turgut Özgüney”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir