Ömrümden Uzun İdeallerim Var – Suna Kıraç

Yazan: Burak Ayaydın

Koç Grubu’nun büyüme ve kurumsallaşma hikâyesinde pek çok kritik karara imza atan Suna Kıraç, iş dünyasının dengelerini, ülkemizin ekonomik altyapısını ve aile kültürünü anlatıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Mayıs 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Otobiyografi & Kişisel Gelişim

Okur Yaşı: Genel okur kitlesi

Hedef Kitle: Ekonomi, Ülke Tarihi ve Otobiyografi ilgilileri

Sayfa Sayısı: 311

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

İnceleme

Suna Kıraç’ın kaleme aldığı ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından basılan Ömrümden Uzun İdeallerim Var için rehber niteliğinde bir kitap demek çok doğru olur. Zira ülkemizin çeşitli dönemlerindeki politikalara ve ekonomimizin farklı boyutlarına dair bilgiler barındırıyor. Bununla birlikte Koç Ailesi’nin yaşantısını ve başarılı bir iş insanı olan Suna Kıraç’ın hayat yolculuğunu da sunan kitap, okuyucusu için pek çok tecrübeyi bir araya getiriyor ve okura ilham veriyor. Öyle ki… Kitabı okuduktan sonra iş hayatına, yöneticilere ve onların şirketlerine bakış açınız değişiyor.

“Babam, çekememezlik yüzünden dağılan aileleri ve şirketleri örnek gösterir, birbirimize sıkı sıkı sarılmamızı söylerdi.”

Aile kültürü

Suna Kıraç, ailesi ve çevresi hakkında anılarını paylaşırken, okuyucuya da ideal olanı gösteriyor diyebiliriz. Koç Ailesi’nde, miras paylaşımı gibi konularda hiçbir şekilde ayrım yapılmamış ve yine herkesin iyi bir eğitim alması amaçlanmış. Eğitim konusunda Vehbi Koç’un Suna Kıraç’a yaptığı yönlendirme ise kitabı okuyacaklara sürpriz olsun. ?

“Ne olacak bu memleketin hâli demekle bir yere varamayız. Mutlaka çözümün bir parçası olmalıyız.”

İş kültürü

Vehbi Koç tarafından iş dünyasına hazırlanan Suna Kıraç böylelikle başka kimsenin elde edemediği bir ayrıcalığa sahip olmuş. Kıraç, bu zorlu yolculukta bazen babasını bazen şirketteki gidişatı idare ediyor ve âdeta bir köprü görevi görüyor. Koç Grubu’nun tüm kurumsallaşma aşamalarını tasarlıyor ve en kritik konulardan biri olan sendika kavramını destekliyor. Bugün Manisa’da açılan Arçelik, şehirdeki diğer fabrikalardan daha çok maaş veriyor ve bunun sebebi de Koç Grubu’nun sendikayı kabul etmiş olması! Suna Kıraç’ın izlediği bu yol, hâlâ pek çok çalışan için büyük fark yaratıyor. Suna Kıraç, hayatı boyunca çözüm yolunda ilerliyor, hem ülkeyi hem de çalışanı koruyacak hamleler yapıyor.

Eğitim meselesi

“Eğitim devlete bırakılamayacak kadar önemli bir konudur.”

 Suna Kıraç’ın eğitime yaklaşımı, devlet okullarına gitmesiyle değişiyor ve verilen eğitimin daha iyi olması gerektiğini düşünüyor. Eğitim yolunda kütüphane, vakıf ve üniversite projelerini hayata geçiren Kıraç, çözümün bir parçası olmayı çok istiyor ve bu doğrultuda kararlar almaktan çekinmiyor.

Ömrümden Uzun İdeallerim Var

Türkiye’nin önde gelen bir ailesinde doğan Kıraç, hayata ve bu ülkeye dair vizyonuyla birlikte çocukluğunu, gençliğini, iş yapma şeklini, özel hayatını ve nihayetinde yaşamını bu kitap ile okurlarla paylaşmış. Okuyucu hem kendine ders çıkartabiliyor hem de duygulanıyor. Bir şirketin geleceğine karar vermek, ülke insanının eğitimi için çalışmak, tüm bunların içinde Suna Kıraç olarak dengeyi bulabilmek… Elbette bazen zor oluyor ama günün sonunda, sınırların ötesini görebilmek için iyi niyetle çalışmak ve daima anlamlı olanı tasarlamak kalıyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Ömrümden Uzun İdeallerim Var – Suna Kıraç”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir