Lena’nın Küçük Yolculuğu – Elena Polyakova

Kitap Yazarı:

Yazan: Özgü Altındağ

Webmaster

Lena’nın Küçük Yolculuğu kitabı, Elena Polyakova’nın zarif paketiyle elime ulaştığında, stresli geçen günüme güzellik kattı. Polyakova, tutkuları için sonuna kadar savaşan cesur bir kadın. Hayatını, zamanın akışına bırakmak yerine, hayatına kendi elleriyle, hatta yorulmak bilmeyen güçlü bacaklarıyla yön vermiş.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Otobiyografi

Okur Yaşı: Genel okur kitlesi

Sayfa Sayısı: 293 sayfa

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Lena’nın Küçük Yolculuğu kitabında, Elena Polyakova, hayatını, ailesini ve koşu sevgisini anlatmış okura. Birbirini seven, her zaman destekleyen üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu. Lena, kolay pes etmeyen, kararlı, mücadeleci bir kadın. Hayatının birçok döneminde hedeflerine ulaşmak için, yılmadan çabalıyor. Aklına bir şey koyduğu zaman önünde engel bırakmıyor. Üniversiteye girememesi için, okulun kapısını kapatmışlar, o bacasından girmiş ve başarmış. Ailesinin yanından hiç bilmediği Moskova’ya giderek, Lena olma adımını atmış. Okurken çalışmış, farklı diller öğrenmiş. Keşke kelimesini hiçbir zaman sevmemiş. Özgüven, cesaret ve sabrı en yakın üç arkadaşı olarak görmüş.

“Yapmış olduğunuz seçimler yaşamımıza yön verir, tercih ettiğimiz yol kararlarımızla döşenmiştir.”

Türkiye’de başlayan macera

Tanıştığı bir Türk iş insanının tavsiyesi üzerine turizm sektöründe çalışmak için Türkiye’ye, Antalya’ya gelmiş. Kitapta bu günleri anlatırken, “Rusya benim için annemdi, Türkiye ise babam olmuştu. Rusya’da doğmuş, büyümüş, eğitim almıştım. Karakterim o topraklarda oluşmaya başlamıştı. Türkiye’de ise şekillenmeye devam ediyordu,” diyor.

Pasaportuna Türkiye yolculuğundan bir gün önce kavuşmuş. Bir otelde çalışmaya başlamış. Yanında koşu sevgisini hep taşımış. İş çıkışlarında topuklu ayakkabılarını kenara koyup, spor ayakkabılarını ayağına geçirdiği gibi kilometrelerce koşarak antrenman yapmış.

2006 yılında otel panosunda gördüğü Antalya’da düzenlenecek maraton ve yarı maraton ilanı ile maraton hayatı başlamış. Koştukça hep daha fazlasını istemiş ve başarmış. Aşılan kilometrelerle aynı zamanda kendi içinde de yol almış. İlerleyen zamanda hayatını birleştireceği Alper Dalkılıç ile tanışacağını bilmeden, Likya yolu ultra maraton koşusuna katılmaya karar vermiş.  Şili’deki dünyanın en kurak sıcak çölü olan Atacama Çölü maratonuna katılabilmek ve kum fırtınaları arasında verilecek mücadele için bütün birikimini harcamış.

İsviçre’deki Dent de Morcles Zirvesi’nde, Alp Dağları’nda, bitiş çizgisine ulaşmanın bile zor olduğu Fransa’daki Chamonix-Mont Blanc maratonunda hep varmış. Dünyayı koşarak dolaşmış. Sırtında taşıdığı çantaya sığdırabildiği yiyecekleriyle günlerce koşmuş. Koşarken hep bitiş çizgisini geçtikten sonra içeceği kahveyi, yiyeceği lezzetli yemekleri ve yatacağı yumuşak yatağı hayal etmiş. Molalarda ayakkabılarından çıkardığı yaralı ayaklarına pansuman yapıp, yola devam etmiş. Umutsuzluğa kapıldığı zamanlarda, telefonda sesini duyduğu annesiyle moral bulmuş.

“Yarışın başlangıç ve bitiş noktası aynı yerde olsa da finişe ulaşmak için belirlenen mesafenin kat edilmesi gerekir.”

Lena’nın Küçük Yolculuğu kitabı vasıtasıyla Lena ile tanıştığıma memnunum. Kitapta geçen, maratonlarda zorlu şartlar karşısında verilen mücadele ve sabrına hayranım. Hayatını kendi ayakları üzerinde sürdürebilmek için gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi demeden çalıştığı işler gerçek bir mücadele örneği. Şili ultra maraton koşusuna giderken aklından geçen, maratonu bitirebilirse, havaalanında mağazada gördüğü kiraz küpeleri kendisine alacağı cümlesi, başarılı olduğumda kendimi ödüllendirdiğim anları hatırlattı.

Kullanılan bazı deyim ve ifadeler tam anlamında kullanılamasa da samimi anlatımıyla sohbet ediyor okurla. Arka sayfada bulunan fotoğraf albümü çok güzel düşünülmüş. Maraton koşu sporuyla ilgilenenlerin, onları bekleyen zorluklar karşısında sabretme ve pes etmeden devam edebilme gücünü kendinde ve sevdiklerinde bulan Lena’dan, öğrenecekleri çok şey var.

Elena Polyakova kimdir?

22 Mart 1981 yılında Rusya’da doğdu. 2003 yılında Türkiye’ye taşındı. 2011 yılından beri ultra maraton koşu dalında birçok ödül kazandı.  Lena’nın Küçük Yolculuğu ilk ve tek kitabı.

Diğer Deneme incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Lena’nın Küçük Yolculuğu – Elena Polyakova”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products