Düşün Bihter Seni Deliler Gibi

Yayınevi:

Yazan: Onur Caymaz

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Onur Caymaz’ın kaleminden çıkan Hatırla Barbara Yağmur Yağıyordu ile başlayan Söyle Juliet Sana Ne Yaptım ile devam eden deneme serisi Düşün Bihter Seni Deliler Gibi ile son buluyor. Kitap Kırmızı Kedi etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2024

Türü: Deneme

Yayın Tarihi: 22.05.2024

Sayfa Sayısı: 388

Ebat: 13,5 *19,5

Kategoriler: , Etiketler:

İnceleme

Onur Caymaz’ın kaleminden çıkan Hatırla Barbara Yağmur Yağıyordu ile başlayan Söyle Juliet Sana Ne Yaptım ile devam eden deneme serisi Düşün Bihter Seni Deliler Gibi ile son buluyor. Kitap Kırmızı Kedi etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Onur Caymaz’ın toplam üç kitap, üç yüz metin ve bin sayfadan oluşan denemeleri, Düşün Bihter Seni Deliler Gibi ile tamamlandı. Yani üçüncü cemre de düştü. Otuz yıldır yazdıkları ve anlattıkları ile iyi edebiyatın ve iyi okurun peşinde dirsek çürüten Caymaz, tüm birikimini okurlarıyla bu kitabında da  paylaşıyor.

Şöyle diyor kitabın bir yerinde: “Adamın adını bir kiraza yakıştırsak da Napolyon’un pek bayıldığım bir sözü var, derginin birinde görüp almıştım kara defterime. Ben de işte böyle bir cümle arkeoloğuyum zahir, kazar, ortaya çıkartır, bulup saklar, biriktiririm. Şöyle der ünlü komutan: “Kelimelerin girebildiği yerde silah patlatmaya lüzum yoktur.”

İyi bir aydın, iyi bir şair ve iyi bir okur olan Onur Caymaz, son deneme kitabı Düşün Bihter Seni Deliler Gibi ile okurlarını bir kez daha şımartıyor.

Arka Kapaktan

Onur Caymaz, 2016’da başladığı koşuyu tamamlıyor:
“Aylak okur”la bir edebiyat söyleşisi tutturan, yazarlar, kitaplar, kelimeler, filmler, dergiler ve şarkılarla dolu deneme serisi, Hatırla Barbara Yağmur Yağıyordu, Söyle Juliet Sana Ne Yaptım ve nihayet Düşün Bihter Seni Deliler Gibi ile son buluyor.
Birbirinden bağımsız, toplamda bin sayfalık üç cilt, üç yüz metin. Yazıya otuz yıldır şiir, roman, hikâye, deneme demeden, bin emekle çalışan; durmadan arayan, düşündüğünü söylemekten kaçınmayan bir yazarın edebiyata, hayata duyduğu sonsuz aşk. Bu işin büyük ustaları; Ahmet Rasimlere, Sermet Muhtarlara, Hulki Aktunçlara, Salah Birsellere, Selim İlerilere, Haldun Tanerlere saygı. İyi edebiyatın, sırtındaki ürperti olduğunu bilenlere ince bir selam…

“Kitaptaki her bir yazı ruhunuza iyi, hem de çok iyi gelecek… Sabah, öğle, akşam… Güzel bir kitap okumaya aç kaldığınızda!”
Sunay Akın

Onur Caymaz kimdir?

1977 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Elektronik-Bilgisayar Bölümü’nü bitirdi. Yazdıklarıyla Adam Sanat, Adam Öykü, E, Varlık, Öküz, Virgül, Eşik Cini, Sarnıç, Notos Öykü ve benzeri dergilerde yer aldı. Radikal, Cumhuriyet Kitap ve Yurt gazetelerinde yazıları, Birgün gazetesinde ise köşe yazıları yayımlandı.

Şiirleri İngilizce, Fransızca, Arnavutça, Bulgarca ve Ermenice gibi çeşitli dillere çevrildi.

1999 yılında Gençlik Kitabevi’nin açtığı yarışmada “Hayalperistanbul” adlı öyküsü birinci oldu. 2000’de  Kâh ve Rengi adlı dosyası Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’ne,  2002’de  Nokta ile Haldun Taner Öykü Ödülü ikinciliğinie, Bak Hâlâ Çok Güzelsin ile 2005’de  Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne, Sanki Yarın Nisan ile 2006’da Naim Tirali Öykü Ödülü’ne, Pervaneyle Yaren ile 2011 ‘de Bedri Rahmi Eyüboğlu Şiir Ödülü’ne, 2018’de Sıfır adlı romanıyla Attilâ İlhan Roman Ödülü’ne layık görülmüştür.

 Etiketler: Bihter

Künye

Yayınevi: Kırmızı Kedi

Kitap Adı: Düşün Bihter Seni Deliler Gibi

Yazar: Onur Caymaz

Editör: Çağlayan Çevik

Kategori: Deneme

Basım Tarihi: 22 Mayıs 2024

Sayfa sayısı: 388

Ebat: 13.5×19.5

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın. 

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Düşün Bihter Seni Deliler Gibi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir