“Her Şey” Ayrı Yazılır – Küçük İskender

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Küçük İskender’in şiirlerini okumadan evvel bakış açısını, iç dünyasını ve biraz da olsa yaşamını okuyup anladığınızda şiirleri çok daha anlamlı gelecektir. İskender’i tanımak içinse  “Her Şey” Ayrı Yazılır kitabı güzel bir alternatif olabilir.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Deneme

Okur Yaşı: Genel Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Farklı konular içeren denemeler okumaktan keyif alan okurlar

Sayfa Sayısı: 255 Sayfa

İmla: ?

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Şiir kitapları ile tanıyıp okumaya alışkın olduğumuz Küçük İskender, bu kitabında farklı konuları ele aldığı deneme türündeki yazılarını okurları ile paylaştı. Bu denemelerin bazılarında İskender’in anılarını okurken bazılarında ise başka edebiyatçılara ya da sanat dünyasından farklı isimlere rastlamanız mümkün. Kitabın temelde iki önemli yanı var: Birincisi İskender’i yakından tanımanıza, onun bakış açısını kişiliğini ve hayatını şekillendiren olayları okumanıza olanak sağlıyor, bir diğer önemli yanı ise İskender’in anıları eşliğinde ya da ondan bağımsız olarak başka yazarların bilinmeyen yönlerini okumanıza olanak sağlıyor. Örneğin bir yazıda Murat Gülsoy’a dair bir şey okurken, başka bir yazıda Pelin Batu’ya, Teoman’a, Murathan Mungan ya da Can Yücel’e rastlayıp onlarla ilgili farklı bir şeyler öğrenme fırsatı sunuyor.

Bir şairi ve yaşadığı dönemi tanımak

Küçük İskender’in şiirlerinde sadece bir konuya bağımlı kalmadığını, hayatın içinde var olan her şeye şiirlerinde yer verdiğini görebiliriz. Aynı durum bu eserindeki denemelerinde de var. Sadece kendi bakış açısını değil, yolunun kesiştiği diğer insanların bakış açılarına, dönemin kültürel yapısına ve toplumun bakış açısına da değiniyor. Özellikle toplumsal sorunları ele aldığı yazılarda kıvrak zekâsını kullanarak, cesurca dile getirdiği düşüncelerini esprili bir dil ile süslüyor.

Dolayısıyla “Her Şey” Ayrı Yazılır’da sadece İskender değil dönemin diğer şairlerinin, yazarlarının veya sanatın başka dalları ile uğraşanların yaşadığı problemler de yer alıyor. İskender 3 Temmuz 2019 yılında vefat etti ve yaşadığı dönem bize oldukça yakın olduğu için, burada konu olan tüm kaygıların, endişelerin hâlâ devam ettiğini görebiliyor ve belki de bu nedenle çok yakından empati kurarak okuyorsunuz. Özellikle edebiyat ile ilgilenen gençlerin bu kitabı okuduğunda hâlihazırda yaşadığı sorunları geçmiş dönemlerdeki sorunlarla karşılaştırması da mümkün olacaktır.

Neden ‘Küçük’ İskender?

Asıl adı Derman İskender Över iken, kendisini hep Küçük İskender olarak tanıdık. Bunun nedeni şiirlerinde büyük harf kullanmamasıydı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni beşinci ve Sosyoloji bölümünü üçüncü sınıfta, şiir yazmak uğruna bırakmıştır. Zaman zaman farklı işler yapsa da tüm hayatını şiir yazarak ve şiir performansları gerçekleştirerek kazanmıştır. Tüm bunlar garip, hatta sıra dışı ve anlaşılmaz gelebiliyor duyduğunuzda… Tıpkı yaşarken cinsel tercihinden dolayı eleştirildiği, anlaşılmadığı gibi. Ancak bu kitabı okuduğunuzda hem onun şiirleri ile anlatmak istediklerini, hem de onun dışardan bakıldığında küçük görünen fakat tanıdıkça, çok yönlü ve zengin olan dünyasını tanımış, anlamış olacaksınız.

Kitap deneme türünde kısa yazılardan oluştuğu için zamana yayarak, acele etmeden okursanız daha fazla keyif alır ve sonunda etkileyici bir dörtlük ile  yolculuğun sonuna gelmiş olursunuz.

Her şey” ayrı yazılır
“herkes” bitişik
Kazı sonucu tarihi eser bulunur
Yazı sonucu tarihin ta kendisi
Dön dolaş: Morg Gezegeni

 Diğer eserlerinden bazıları

  • Bir nedeni yok yalnızca öptüm
  • Gözlerim sığmıyor yüzüme
  • İskender’i ben öldürmedim
  • Bir çift siyah deri eldiven
  • Mayıs giremez
  • Kırık kadeh sineması iftiharla sunar
  • Dedem beni korkuttu hikayeleri
  • Medyasının makası

Küçük İskender hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak “Aytuğ Akdoğan’ın Gözünden Küçük İskender” başlıklı röportajımızı okuyabilirsiniz.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review ““Her Şey” Ayrı Yazılır – Küçük İskender”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products