Islanmayı Sevmeyen Ördek – Steve Small

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Arkadaşlık kurmak uzun bir zaman sonra tekrar dert ettiğim konular arasına girdi. Eh, böyle vahşileşen bir dünyada duygusal sermayenin peşine düşmeyeceğim de ne yapacağım? İşte bu nedenle son dönemdeki favori kitaplarımdan Islanmayı Sevmeyen Ördek, ruhuma ilaç gibi geldi. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2022

Orjinal Adı: The Duck Who Didn’t Like Water

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı - Resimli Kitap

Okur Yaşı: 3+

Hedef Kitle: 3+ yaş çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Çevirmen: Melike Hendek

İmla: ?

Ebat: 20 x 28 cm

Kategoriler:

İnceleme

Kilometrelerce öteden en yakın arkadaşımın sesini duyduğum gün, güzel bir gün oluyor. Kilometreler aşıp da o arkadaşımı gördüğüm gün ise şölen oluyorum şölen!

Tabii iş güç, sorumluluklar, türlü yorgunluklar arasında bir es verip arkadaşlarımızla vakit geçirmek her zaman mümkün olmuyor. İşte bu yüzden kısacık bir zaman yaratıp bu kitabı okumak, belki sizi de arkadaşlığın getirdiği o iyilik hâliyle sarıp sarmalar. Çünkü benim için öyle oldu.

Islanmayı Sevmeyen Ördek’le ilk karşılaştığımda, kitap kapağındaki şemsiyeli ördek ve tepesine oturmuş hâlinden memnun kurbağayı görür görmez ben bu çizeri tanıyorum, dedim. Sonradan kitabı yazanın da aynı kişi olduğunu fark ettim.

Ayrılmaz İkili kitabındaki sevimli karakterlerin yaratıcısı Steve Small, -kendi deyimiyle- ilk solo çalışması olan Islanmayı Sevmeyen Ördek’le geçtiğimiz günlerde Waterstones 2022 Çocuk Kitapları Ödülleri’nin adaylar listesinde gösterilerek önemli bir başarıya imza attı.

Birçok sevilen çocuk kitabını Türkçeye kazandıran Pearson Yayınları tarafından 2021 yılında yayınlanan Islanmayı Sevmeyen Ördek, kapak resminde bile kendini belli eden sıcacık bir arkadaşlık hikâyesini anlatıyor.

“Öte yandan bir de kitaplar var…”

Özellikle 3 – 7 yaş aralığındaki çocukların keyif alacağı bu kitap, canlı renklerle dolu çizimleri ve hemen bir sonraki sayfaya geçme isteği uyandıran akıcı anlatımıyla okurken bir animasyon filmi izliyormuş hissi yaratıyor. Burada Steve Small’un aynı zamanda bir animasyon yönetmeni olduğunu da hatırlatmalıyım.

Small, hızlı bir giriş yaptığı çocuk kitapları dünyasıyla ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Animasyonu hâlâ çocukluğumdaki gibi büyüleyici buluyorum. Öte yandan bir de kitaplar var. Hareket etmezler ve ses çıkarmazlar ama yine de bir hikâyeyi zihnimizde canlandırmanın en iyi yollarından biri olmaya devam ediyorlar…”

Suyun hiçbir formundan hoşlanmayan ördek Vivi’nin yağmurlu bir gecede tanıştığı Kurbağacık’la kurduğu arkadaşlığı ve arkadaşlar için yapılabilecek fedakârlıkları eğlenceli bir şekilde anlatan Islanmayı Sevmeyen Ördek, kitaplığımın en renkli bölümünde yerini aldı ve heyecanla yanına eklenecek yeni Steve Small kitaplarını bekliyor.

Arkadaşlığın nasıl bir şey olduğunu hatırlamak ve yağmurlu bir günde içinizi ısıtmak için tatlı bir hikâye. Yine Pearson’ın çevirisi olan Ayrılmaz İkili’yi sevdiyseniz bu pek kendine münhasır ördek Vivi’yi de seveceksiniz bence.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Steve Small kimdir?

Steve Small 30 yıl boyunca animasyon sektöründe animatör, tasarımcı ve yönetmen olarak çalıştı. Türkçeye Ayrılmaz İkili adıyla çevrilen I’m Sticking With You kitabının ve devam kitabı olan I’m Sticking With You Too’nun çizeri. Islanmayı Sevmeyen Ördek dışındaki bir diğer solo çalışması Wellington’s Big Day Out, 2022 baharında yayınlanacak. Steve, Londra’da yaşıyor. Çizim veya boyama yapmadığı zamanlarda onu Blackheath Common’da kargaları beslerken görebilirsiniz.

Diğer çocuk ve gençlik kategorisi kitapları için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Islanmayı Sevmeyen Ördek – Steve Small”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products