Arkadaşım Korku – Francesca Sanna

Yayınevi:
Editör: Özge Ovalı Karakaya
Neden korkarız? Bunun kaynağı belirsizlikten geliyor aslında. Daha önce yaşamadığımız ve ne olduğu hakkında fikir sahibi olmadığımız durumlardan ya da yalnızca hayal dünyamızda var olan şeylerden ürkmekten çocuklar nasıl kurtulabilir? İllüstratör ve yazar Francesca Sanna bu soruların cevaplarını Taze Kitap etiketiyle yayımlanan Arkadaşım Korku kitabında çizimleriyle ve hikâyesiyle okurlarına sunuyor.
Sitede Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2023

Orjinal Adı: Me and My Fear

Ülke: İsviçre

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 5 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: Resimli kitap okumayı seven herkes.

Sayfa Sayısı: 33 sayfa

Çevirmen: Zeynep Sevde

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 23,5 x 26 cm

Kategoriler:

İnceleme

Arkadaşım Korku kitabında küçük bir kız, yaşadığı ülkeden başka bir ülkeye taşınmak zorunda kalıyor. Taşındıkları bu yeni ülkede, yanından ayırmadığı gizli arkadaşı Korku ile yeni hayatına başlıyor. Korku, başta küçükken minik kızı tehlikelerden koruyor. Sonraları kızın yeni yaşam deneyimleri devreye girdikçe hızla büyümeye başlıyor. Devasa boyutlara ulaşan Korku, küçük kızın hayatını ele geçiriyor. “Ta ki gizli arkadaşı olan başka bir çocukla tanışana kadar.”

Korkunun birçok rengi var

Daha önce yaşamadığı bir ülkede henüz tanışmadığı arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle birlikte nasıl bir hayatının olacağını bilemeyen küçük kız,  ister istemez korkuyor. Yaşadığı zorlukların üstesinden gelebilmesi veya gelememesi durumuna göre korkusu daha da büyüyor ya da küçülüyor. Arkadaşım Korku’da korkuya sebep olan taşınma, temsilî bir sorun olarak önümüze çıkıyor. Yakın bir zamanda yaşadığımız Kahramanmaraş depremleri ülkemizdeki her bir insanda can kaybı ve sevdiklerini kaybetme korkusuyla beraber birçok korkuyu da beraberinde getirdi. Bu korkular hâlâ yanı başımızda duruyor çünkü bu kadar can ve sağlık kaybından sonra içinde bulunduğumuz şartlar altında nasıl bir sabaha uyanacağımızı kestiremiyoruz.

Zihnimizdeki korku

Francesca Sanna, somut dönemdeki çocukların korkuyu daha iyi anlayabilmesi için minik kızın arkadaşı Korku’yu ona karakteristik özellikler yüklemeden basit bir şekilde çizmeyi tercih etmiş. Korku’nun bedeninin ve yüzünün yumuşak hatlara sahip olmasının çocukları rahatlatacağını düşünmüş. Bu düşünceyle yaptığı çizim, korkunun o kadar da korkunç olmadığının ve sevinmek ya da üzülmek gibi normal bir duygu olduğunun mesajını veriyor minik okurlara.

Korku büyüyüp küçülen bir şey mi?

“Geceleri yeni odamızda beraber yatıyoruz. Korku uykusunda o kadar çok ses çıkartıyor ki bir türlü uyuyamıyorum,” (s.18) cümlelerinin geçtiği sayfada minik kız, hissettiği korkudan dolayı bir türlü uyuyamadığını bu şekilde ifade ediyor. Korku ise yalnızlık, cesaretsizlik ve uykusuzluk gibi çocuğu kıskaca alacak birçok duyguyu beraberinde getiriyor. Bunu engellemek için korkuyu beslemek yerine sevdiğimiz kişilerle sevdiğimiz şeyleri yaparak onu küçültebileceğimiz mesajını veriyor bize.

Kitabın her sayfasında korku küçük de olsa büyük de olsa hep var. Biliyoruz ki korkularımızı yok edemeyiz, o her zaman içimizde bir yerlerde olacak. Bununla birlikte çocuğumuz ve bizim için önemli olan korkunun bizi değil, bizim onu yönetebilmemiz.

Yazarın son notundan, Arkadaşım Korku’da çocukken deneyimlediği korkularını dönüştürdüğünü ve hem çizgileriyle hem de hikâyesiyle çocuklara şifa olmaya çalıştığını anlıyorum. Bu hikâye benim gibi okula gitmeyi sevmeyen bir çocuğun aslında ruhunun daha derinine inersek sevmediğinden değil de korkusundan gitmek istemeyebileceğini fark etmemi sağladı. Her duygunun altında bambaşka bir duygu var olabiliyor. İşte o duyguların derinine inmek ve onun aslında hangi duygunun yansıması olduğunu belirlemek çok kıymetli.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Francesca Sanna kimdir?

Francesca Sanna, İsviçre’de yaşayan Sardunyalı bir illüstratör ve resimli kitap yazarıdır. Cagliari Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra çok sevdiği adasından önce Almanya’ya, ardından da Basel ve Lucerne’de tasarım ve illüstrasyon eğitimi aldığı İsviçre’ye taşınmaya karar verdi. Lucerne Uygulamalı Sanatlar Üniversitesinde İllüstrasyon Uzmanlığı ile Tasarım yüksek lisans programlarını tamamladı. Kısa bir süre New York’ta eğitim gördü ve School of Visual Arts’ta bir yaz programına katıldı. Mezun olduktan sonra birkaç ay Londra’da Birbeck, University of London’daki The Reluctant Internationalists Group’ta araştırma görevlisi olarak görev yaptı ve kitaplarından biri olan Arkadaşım Korku üzerinde çalıştı.

Kitapları on beşten fazla dile çevrildi ve çalışmaları Society of Illustrators, American Illustration, 3×3, Communication Art, Kirkus Reviews ve Publisher Weekly tarafından yayımlandı.

Taze Kitap tarafından Türkçeye kazandırılmış iki kitabı bulunuyor: Arkadaşım Korku ve Yolculuk.

Diğer okul öncesi kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Arkadaşım Korku – Francesca Sanna”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir