Hani Artardı? – Meryem Melike Şahin

Yayınevi:

Yazan: Zeynep Mercan Demir

Şifa, paylaştıkça sahip olduğu şeylerin artacağını öğrenmişti. Arkadaşı Can ile biriktirdiği kuş tüylerini, kardeşiyle oyun vaktini, kedisi Balkız ile poğaçalarını paylaşmıştı. Ama artması gerekirken azalmıştı elindekiler. Hani paylaştıkça artardı?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2022

Orjinal Dili: Türkçe

Ülke: Türkiye

Türü: Hikâye - Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 4 yaş ve üzeri çocuklar ve ebeveynleri

Hedef Kitle: 4 yaş ve üzeri çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Ebat: 22 X 22 cm

Kategoriler:

İnceleme

Küsurat Çocuk’un yeni kitabı Hani Artardı?, okul öncesi için değerler eğitimi danışmanlığı yapan Meryem Melike Şahin tarafından çocuk ruhundan anlayan bir dille yazılmış. Oldukça neşeli ve canlı çizimleriyle dikkat çeken kitap, paylaşmanın ve yardımlaşmanın güzel taraflarını eğlenceli ve merak uyandıran bir hikâyeyle anlatıyor.

Paylaşınca artar mı?

Küçük yaş grubundaki çocuklar için paylaşmayı öğrenmek zorlayıcı bir süreç. Büyükler “Paylaşmak güzeldir, paylaştıklarımız artar,” diye söyleseler de henüz somut düşünme döneminde olan çocukların bunu kavraması ve içselleştirmesi kolay değildir.

Hani Artardı? hikâyesinde Şifa, büyüklerini dinleyip sahip olduğu koleksiyon parçalarını, yemeğini, vaktini ve gücünü sevdikleriyle paylaşıyor. Ama dönüp baktığında paylaştığı şeylerin artması gerekirken azaldığını fark ediyor. Kedisi Balkız’la paylaştığı poğaçalar azalmıştır, kardeşinin yapbozuna yardım ettiğinde kendisine kalan oyun vakti de öyle. Şifa bunları fark edince hayal kırıklığına uğruyor ve “Peki ama hani paylaşınca artardı?” diyor.

Şifa bu sorunun cevabını bulmak için tek tek paylaştığı kişilerle yaşadığı deneyimin peşine düşüyor ve sonunda paylaştıkça artan kıymetli şeyleri keşfediyor.

Kimler için uygun?

Kardeşiyle oyuncaklarını, annesinin sevgisini, arkadaşlarıyla başka arkadaşlarının ilgisini ve diğer bazı şeyleri paylaşmakta zorlanan tüm çocuklara ve ebeveynlerine yol gösterecektir.

Diğer paylaşma konulu kitaplardan farkı ne?

Değerler eğitimi içeren klişelerden daha farklı bir açıyla konuya yaklaşması, okuması keyifli dili ve şahane çizimleri bu kitabı benzer konulu kitaplardan ayırıyor.

Meryem Melike Şahin kimdir?

1988 yılında Ankara’da doğan yazar, okul öncesi eğitim kurumunda idari danışmanlık ve manevi eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Çeşitli yazarlık atölyelerine ve çocuk edebiyatı seminerlerine katılmıştır. Evli ve iki çocuk annesidir. Hani Artardı?  yayımlanmış ilk kitabıdır.

Diğer Okul Öncesi kitap önerileri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Hani Artardı? – Meryem Melike Şahin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir