Kaygılı Şövalye – Lloyd Jones

Kitap Yazarı:
Webmaster

Duvarlar üstüme üstüme geliyordu sanki. Oysa sadece bir iki gündem haberi okumuştum. Nefesim sıklaştı. Aklımda ne kadar olumsuz cümle varsa hücuma geçti. Arkama dönüp kitaplığıma uzandım. Beni hangi kitabın kurtaracağını çok iyi biliyordum.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 6 Nisan 2022

Orjinal Adı: The Nervous Knight: A Story About Overcoming Worries and Anxiety

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: 3 yaş ve üzeri çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 40 sayfa

Çevirmen: Uğur Zat

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 22 x 22 cm

Kategoriler:

İnceleme

Kaygı, endişe, anksiyete gibi kelimeleri eskiden de bu kadar fazla kullanır mıydık? Bilmiyorum. Ben kendimi bildim bileli endişeli bir insanım. Eskiden bununla ilgili pek konuşmazdım ama işler değişti, bugünlerde endişelerimi daha rahat dile getirebiliyorum. Çünkü böylesi bir dünyada azami miktarda kaygı sahibi olmak, yeni normalimiz.

Toplumsal sorunlar, kişisel sorunlar ve varlığını dahi bilmediğimiz problemlerle görünmez bir savaş hâlindeyken çocuklarımızı umut dolu, güvenli, sağlıklı bir geleceğin varlığına inandırmaya çalışıyor ve mutlu birer yetişkin olmalarını diliyoruz. Ne tezat bir hâl, değil mi?

Öte yandan böyle yapmak zorundayız, dışarıda devam eden bir hayat var. “Ya öyle olursa, ya böyle olursa”ların altında ezilip kalmamak, hayatın akışına karışmak ve hatta bu dünya için bir şeyler yapabilmek gerek.

İşte bu nedenle iyi ki kitaplar var. Onlara ihtiyaç duyduğumuzda oturdukları yerden “Gel seninle konuşalım,” diye bizi çağırır ve ruhumuzda iyileştirici bir ilaç etkisi bırakırlar. Kaygılı Şövalye de diğer birçok Sola Kidz kitabı gibi benim kelimeler ve resimlerden oluşan ilacım. Başım sıkıştığında, içim sıkıldığında, görünmez bir düşmanın saldırısı altındayken ona başvuruyorum.

Kim bu Kaygılı Şövalye?

Senelerdir her işini merakla ve minnetle takip ettiğim Umut Kısa’nın kurucusu olduğu Sola Unitas Yayıncılık, Sola Kidz bünyesinde çocuklar için duygusal farkındalık temalı kitapları Türkçe’ye kazandırmaya devam ediyor. Bunlardan biri de 2021 yılında yayımlanan Kaygılı Şövalye.

Bir çocuk neden ağır, dev bir zırh giymiş bir şövalye olmayı tercih eder? Hepimizin zaman zaman içini yoklayan o “Kötü bir şey olacak. Başarısız olacağım,” hisleri ile nasıl baş edilir? Peki, ya gerçekten de kötü bir şey olursa, ne yaparız? İşte bu kitap tüm bu sorulara ve fazlasına yanıt veriyor.

İçindeki “Kötü bir şey olacak,” düşüncesi yüzünden nefessiz kalan, düşüp dizini kanatmaktan bir volkan patlamasına kadar her türlü felaketten korkan ve kendini hayattan soyutlayan şövalyenin hikâyesi eminim herkese bir yerden tanıdık gelecektir. Kaygılı Şövalye, çocuklara zorlu bir duygu ile baş etmenin yolunu eğlenceli bir şekilde anlatırken yetişkinlere de kaygının gerçeklerle aramıza çektiği o kalın perdeyi açıkça gösteriyor.

Akıcı cümleleri sayesinde bir deniz dalgasının üstünden kayar gibi biraz heyecan verici ama sarsmayan bir okuma deneyimi yaşatan Kaygılı Şövalye, bir çocuğun pastel boya ile yaptığı bir resmi andıran; canlı renkler, bol hayal gücü ve eğlenceli tasvirler içeren çizimleri ile insanı kolayca içine çekiyor.

Kitap kapağı insana kaygının getirdiği o karmaşa hâlini anımsatırken hikâyenin en sevdiğim yanı ise tüm bu duygusal karmaşa içinde yalnız olmadığımızı vurgulaması oldu. Çünkü insana dair birçok şey, yalnız olmadığını bilmekle çözülmeye başlıyor.

Kitabın sonunda uzman eğitmen Ian Mcdonald’ın anneler, babalar ve çocuk bakımı ile ilgilenen herkes için hazırladığı bir rehber var. Bu özelliğiyle kitap, çocuğunuzla duyguları hakkında iletişim kurmanızı kolaylaştıracak bir reçete özelliği taşıyor. Bu noktada kitabı önce kendinize sonra çocuğunuza okumanızı öneririm.

Bir yetişkin olarak siz de endişeli düşüncelerin hücumuna uğradığınızda, içiniz sıkıldığında veya sadece eğlenceli bir şeylerle kafa dağıtmak istediğinizde bu kitabı okuyabilirsiniz. Okudukça bir hafiflik hissederseniz tebrikler, zırhınızı üstünüzden atmışsınız demektir.

Geçmişin kaygılı çocuğu, şimdinin kaygılı annesinden sevgilerle.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız

Lloyd Jones kimdir?

İngilitereli bir çizer ve yazar olan Llyod Jones, resimli kitapların dışında animasyon çalışmaları da yapıyor. İlk kitabı The Princess And The Fog (Kitap yine Sola Kidz tarafından 2021 yılında Prenses ve Sis adıyla yayımlandı) ile 2015 yılında Early Reader resimli kitaplar kategorisinde Bronze Indiefab Ödülü’nü kazandı.

Diğer Okul öncesi kitap incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kaygılı Şövalye – Lloyd Jones”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products