Tavşan Dinledi – Cori Doerrfeld

Yazan: Deniz Ünal

Hüznün kapılarını nasıl aralarsınız? Şefkatli bir dokunuşun sizin için anlamı nedir? Zor zamanlardan geçiyoruz. Hüzünle yağan bir yağmurun altında hep birlikte ıslanan sıralı ağaçlar gibiyiz. Aramızda mesafeler var ancak dallarımızdan sızan yağmur damlaları içimizi ıslatıyor ve birlikte ağlıyoruz. Keder ve umudu iliklerimizde yaşıyoruz. İşte tam böyle bir hâldeyken içimdeki melankoliye şefkatle dokunan, Cori Doerrfeld’in Gergedan Yayınları tarafından yayımlanan Tavşan Dinledi kitabı oldu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2023

Orjinal Adı: The Rabbit Listened

Ülke: ABD

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 4 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: 4 yaş ve üzeri çocuklar, ebeveynler.

Sayfa Sayısı: 36 sayfa

Çevirmen: Ruhiye Erulaş

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 20 x 25 cm

Kategoriler:

İnceleme

Zor zamanlarda hüzne kapıldığımda, özellikle yüreğime en iyi gelen şey çocuk kitapları oluyor. Tavşan Dinlediilk defa yaralarımı sarmadı. Ne ara sıkıntıya düşsem, içimi ne zaman gam kaplasa omzuma şefkatle ve sevgiyle dokunan bir el oldu âdeta. Kitapların iyileştirici gücünü bilir misiniz? İşte beni en çok iyileştiren oğlumun boynumu saran o minik elleri ve Tavşan Dinledi gibi hisli çocuk kitapları.

Gergedan Yayınları tarafından 2020 yılında yayımlanan Tavşan Dinledi, hüzün duygusunu küçük çocuklarla konuşabilen sessiz ve derin bir kitap. Cori Doerrfeld’in yazıp resimlediği ve Ruhiye Erulaş’ın dilimize kazandırdığı kitap, Kristal Uçurtma 2019 En İyi Çocuk Kitabı Ödülü’ne (The Crystal Kite Award 2019) sahip. Yazarın çizimlerine ustalıkla kattığı detaylar, hüznü ve sevinci yansıtırken anlaşılır ve yalın diliyle bize yaşsız bir kitap sunuyor.

Bazen sadece sarılmak her şeydir!

Taylor bir gün ahşap bloklardan bir şey yapmak istiyor. Yeni bir şey, özel bir şey! Sonunda harika bir kule yapıyor ancak yaptığı bloklar ansızın yıkılıyor ve Taylor bu duruma çok üzülüyor.

Tavuk, üzgün olduğunu ve konuşmak istediğini söylerken ayı, bu durum için Taylor’ın öfkeli olduğunu düşünüyor ve ona bağırmasını teklif ediyor. Fil, umutlanıyor ve Taylor’a tek yapması gerekenin blokların nerede olduğunu hatırlamak olduğunu söylüyor. Sırayla tüm hayvanlar yanına geliyor, hepsi de Taylor’un ihtiyacının ne olduğunu kendi bildikleri yöntemlerle anlamaya ve ona yardım etmeye çalışıyor. Ancak hiçbiri bu konuda başarılı olamıyor.

Yüreği acıyan Taylor sonunda hiç kimseyle bir şey yapmak istemiyor ve o sessizliğin içinde yalnız kalıyor. İşte tam o an tavşan geliyor ve her şey değişiyor.

Tavşanın sihri ne olabilir?

Bu sorunun cevabını özlemle sarılmak istediğiniz herkes için düşünmeye ne dersiniz?

Hüznün kapılarını aralamadığımız ve kederimizin içinden geçemediğimiz anlarda kendimizi düşüncelerimizin içinde kaybolmuş hâlde buluruz. Birbirimize destek olabilmek için önce duygularımızı anlamaya ve varlığımızı güçlendirmeye ihtiyacımız var. Bazen sessizliğin içinde kalmak, üzgün ve öfkeli hisseden biri için rahatlatıcı olabilir. O an sadece varlığımızla tüm dikkatimizi o kişiye vermemiz ve onu dikkatle dinlememiz o kişinin ihtiyaç duyduğu tek şey olabilir.

Birini can kulağıyla ve empatiyle dinlemenin onun hâline şefkatle ve sevgiyle eşlik etmenin tüm üzüntüleri nasıl dağıttığını, nasıl iyileştirdiğini görmek dilerim hepimizin hayatına ışık olur. Bu deneyimi yaşatan ve her yaştan okuru sevgiyle kucaklayan bu kitabı eminim siz de çok seveceksiniz!

Bazen sadece sarılmak ve dinlemek en iyisidir!

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız? 

Cori Doerrfeld kimdir?

Cori Doerrfeld, kocası ve iki çocuğuyla birlikte Minneapolis, MN’de yaşıyor. Lisans derecesini St. Olaf College’dan Studio Art bölümünden ve Post Baccalaureate derecesini Minneapolis College of Art and Design’dan aldı. Kendi yazıp resimlediği üç kitap dahil olmak üzere birçok yayımlanmış kitabı bulunuyor. Cori Doerrfeld Tavşan Dinledi kitabıyla şu ödülleri aldı: The Crystal Kite Award 2019, New York Times Editors’ Choice, New York Times Notable Children’s Books of 2018, TIME Magazine’s 10 Best YA and Children’s Books of 2018, Wall Street Journal Best Children’s Book of 2018, 2019 Charlotte Huck Honor Book by NCTE, 2019 SCBWI Golden Kite Honor Book, New York Public Library’s Best Kids Books of 2018, Chicago Public Library’s Best Picture Books of 2018, Kirkus Best Books of 2018, Publishers Weekly Best Books of 2018, People Magazine Kid Pick, Spring 2018 Indie Next List.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Tavşan Dinledi – Cori Doerrfeld”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir