İyi Uykular Arkadaşlar – Linda Ashman & Chuck Groenink

Kitap Yazarı:
Webmaster

Bir uyku öncesi kitabı arayışındaydım. İyi Uykular Arkadaşlar’ı internetten, hakkında kapak resmi dışında pek bir şey bilmeden aldım. Kitap elime ulaştığında sade çizimler ve zengin karakterlerden çok daha fazlasını buldum: kafiyeli yalın cümleler!

Sitede Yayınlanma Tarihi: 7 Mart 2022

Orjinal Adı: William’s Winter Nap

Okur Yaşı: 3+

Hedef Kitle: 3+ yaş çocuklar, anne ve babalar

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Çevirmen: Nurten Hatırnaz

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 24,5 x 24,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Çocuk kitaplarında kafiyeye bayılırım. Yabancı dildeki bir çocuk kitabını incelerken konuyu anlamasam bile kelimelerin ve seslerin birbiriyle olan uyumu beni hep cezbetmiştir. Ancak Türkçeye çevrilmiş çocuk kitaplarında orijinal hikâyedeki kafiyeli anlatıma rastlamak çoğu zaman mümkün olmuyor. İşte bu nedenle İyi Uykular Arkadaşlar kitabının sayfalarına dalıp ritmik akıştaki cümleleri gördüğüm an minnet dolu bir mutluluk yaşadım. Kitabı oğluma okurken onun da bu kafiye işinden hoşlandığını fark ettim.

Aslında çocukların kafiyeli cümlelerle ilişkisi şarkı ve tekerlemelerle başlıyor. Bu ilişkinin – özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklara yönelik – hikâye kitaplarında kafiye kullanımı ile desteklenmesi, sandığımızdan çok daha büyük önem taşıyor. Hasan Güleryüz, Yaratıcı Çocuk Edebiyatı kitabında şiirin çocuklarda dil becerilerini ve yaratıcı düşünceyi geliştirdiğinin altını çiziyor. Ben de bu konuda Güleryüz‘e katılıyorum.

Bu açıdan, İyi Uykular Arkadaşlar, şiirsel anlatım tarzıyla aynı kategorideki diğer çocuk kitapları arasından sıyrılıp öne çıkıyor. Ayrıca itiraf etmeliyim, cümlelerin kısa dörtlükler hâlinde olması aklında binbir mesele ile çocuğunu uyutmaya hazırlanan ebeveyn için de kolay bir okuma sağlıyor.


Fedakârlık, yardımseverlik ve hoşgörü bu kitapta

Çocuk edebiyatında kafiyeli cümleler güzellemesini bir kenara bırakayım ve size biraz da hikâyenin konusundan bahsedeyim. Memo, sıcacık evinde uyumaya hazırlanırken kapı çalıyor ve uyuyacak yer arayan davetsiz bir misafir geliyor. Sonra bir misafir ve misafir daha… Hepsi de uyuyacak sıcak bir yer arayışında. Peki herkese yetecek kadar yer var mı? İşte bunu bir tek Memo biliyor.

Linda Ashman’in kaleminden çıkan Chuck Groenink’in resimlediği bu sıcacık hikâye sadece “haydi uyuyalım” demekle kalmıyor aynı zamanda fedakârlık, başkalarına karşı hoşgörülü ve yardımsever olma mesajları da veriyor.

İyi Uykular Arkadaşlar’ın ilk baskısı 2020 yılında, Beyaz Balina Yayınları’nın okul öncesi dönemdeki çocuklar için hazırladığı Organik Kitap serisi altında yayımlandı.

Beyaz Balina Yayınları, diğer “Organik Kitap”larda olduğu gibi bu kitabın hazırlık aşamasında da pedagog Tolga Canay ile birlikte çalışmış. Organik Kitap serisi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yayınevinin kitabın giriş bölümündeki kısa açıklamasına göz atın derim.

İyi Uykular Arkadaşlar, uyku öncesi veya sonrasında, hatta oyun aralarında oğlumun gidip getirip okuttuğu favori kitaplarından biri oldu.

Bugün gündüz uykusundan önce tekrar okudum ona. Bir kez daha, sonra bir kez daha. Kocaman resimlerin kenarında köşesinde mini mini dörtlükler, varsın uyumasın dedim, böyle bir anı paylaşmanın güzelliği yeter.

Şiir gibi yumuşacık bir uyku hikâyesi arayanlara, peluş oyuncaklarına sarılıp da uyuyanlara, çocukluktaki hoşgörüyü, iyi niyeti özleyenlere…

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız

Linda Ashman Kimdir?
Linda Ashman, 40’ın üzerinde çocuk kitabının yazarı. Kitapları The New York Times, The New York Public Library, Bank Street Collage of Education, International Reading Association’un “Yılın En İyileri” listelerinde yer alıyor. Ashman aynı zamanda çocuk kitapları ve yazarlık hakkında seminerler ve etkinlikler düzenliyor. Amerika’nın pek çok şehrini gezmiş olan yazar şu anda Chapell Hill, North Carolina’da ailesi ile birlikte yaşıyor.

Chuck Groenink Kimdir?
Chuck Groenink, Hollanda’da ağaçlara tırmanıp bisiklete binerek, okuyarak ve çizerek büyüdü. Kampen’deki Artez Institute of Visual Arts’ın illüstrasyon bölümünden mezun oldu. 2007’de kazandığı Fiep Westendorp Ödülü’nün yanı sıra çalışmaları (The Fox is Black, Pikaland) Society of Illustrators tarafından seçilerek öne çıkarıldı. 2010’da Amerika’ya yerleşen çizer, New York’ta ailesiyle birlikte yaşıyor.

Diğer çocuk kitapları incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “İyi Uykular Arkadaşlar – Linda Ashman & Chuck Groenink”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products