Bıdık, Yak Ailesinin En Minik Üyesi – Lu Fraser, Kate Hindley

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Lu Fraser, bir gün kızının ne kadar çabuk büyüdüğünü düşünür ve bir hikâye kaleme alır. Bu hikâye, Kate Hindley’nin muhteşem karakterleriyle canlanır ve bir kitaba dönüşür. Eh, bana da Türkçeye “Bıdık, Yak Ailesinin En Minik Üyesi” olarak çevrilen bu ödül avcısı kitabı tanıtmak düşer. Gelin anlatayım.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2022

Orjinal Adı: The Littlest Yak

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: 3 yaş ve üzeri çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Çevirmen: Melike Hendek

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 24 X 27 cm

Kategoriler:

İnceleme

Bir çocuk, kendinden bir şeyler bulduğu bir kitabı size defalarca okutabilir. Bıdık Yak Ailesinin En Minik Üyesi, okuya okuya ezberlediğim kitaplardan biri. İyi ki de öyle, çünkü sevimli karakterlerin olduğu bu eğlenceli macera kitabı, önemli bir mesajı çok yalın bir örnekle işliyor: “Hiç kimsenin birbirine benzemediği bu dünyada, kendin olmak en güzel şeydir.”

Pearson Yayınları’nın ilk baskısını Ağustos 2020’de yaptığı Bıdık Yak Ailesinin En Minik Üyesi, minik bir yakın kendini olduğu hâliyle kabul etme hikâyesini anlatıyor. Kahramanımız Bıdık, bir an önce ailesindeki diğer yaklar gibi uzun boylu ve kocaman olmak istiyor. Peki, bunun için ne yapmalı? Bir günde büyümeye mi çalışsa yoksa küçük olmanın keyfini mi çıkarsa? Ama küçük bir yak ne yapabilir ki? Bıdık’ın peşine takılıp bu soruların yanıtlarını ararken eminim siz de çok eğleneceksiniz.

Ödüllü bir kitap

2021’de Oscar’s Book Prize ve Sainsbury’s Children’s Book ödüllerini kazanarak önemli bir başarı yakalayan kitabın Türkçe çevirisi Melike Hendek imzası taşıyor. Hendek’in akıcı cümleler ve ritmik ifadelerle Lu Fraser’ın şiirsel anlatımını korumuş olması beni ayrıca mutlu etti. (Lu Fraser’ın şiirsel anlatımını merak ettiyseniz yazarın geçen yaz Instagram hesabından paylaştığı şu videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.)

Kitapla ilgili insanın içini ısıtan bir başka şey ise o şaşkın bakışlı yaklar ve sağdan soldan çıkıveren yan karakterler. Kate Hindley’nin karlı dağların zirvesinde yarattığı bu sıcacık dünyadan daha iyisini düşünemezdim.

Ne mutlu ki bu sevimli yak ailesinin maceraları devam edecek gibi görünüyor. Kitabın orijinal basımını yapan Simon&Schuster Children’s UK’in web sitesindeki bilgiye göre, 29 Eylül 2022’de serinin devam kitabı olan The Littlest Yak 2 okurlarıyla buluşacak. Yaşasın! (Kaynak: https://www.simonandschuster.co.uk/books/Littlest-Yak-2/Lu-Fraser/9781471182631)

Ailenin en minik üyesi olmak

Bu hikâye, “bir an önce büyümek” hevesinde olan çocukların gözünden yetişkin dünyasını yeniden değerlendirmek için bize bir fırsat sağlıyor. Dev(!) alışveriş torbalarını taşımak, araba kullanmak, kilitli kapıları açabilmek ve daha başka – bize göre – sıradan işler çocukların gözünde ne büyük “beceri” olarak görünüyordur, kim bilir?

Bıdık Yak Ailesinin En Minik Üyesi, çocuklara “Ne kadar küçük olduğunuz fark etmez. Herkesin bu hayatta yapabileceği bir şey vardır,” mesajı verirken yetişkinlere de bir çocuğun kendi becerilerini öne çıkarması için ona fırsat tanımanın önemini hatırlatıyor.

Bu kitap, küçükten büyüğe ailenin tüm üyelerine, yüzde yüz kendisi gibi olan yeni nesile.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Lu Fraser kimdir?

İlk kitabı The Littlest Yak (Bıdık Yak Ailesinin En Minik Üyesi) ile büyük başarı yakalayan Lu Fraser, İngiliz bir çocuk kitapları yazarı. Yazarın yayımlanan diğer kitapları, The Witchling’s Wish, The Viking Who Liked Icing, One Camel Called Doug’dur. Viking Who Like Icing kitabıyla aralarında Islanmayı Sevmeyen Ördek’in de olduğu bir grup çok satan çocuk kitabı ile birlikte Waterstones 2021 Çocuk Kitabı Ödülleri’nde finale kaldı. Lu Fraser, Hampshire’da ailesiyle birlikte yaşıyor ve evinin bahçesindeki küçük bir kulübede yeni hikâyeler yazmaya devam ediyor.

Kate Hindley kimdir?

Kate Hindley, 10’un üzerinde çocuk kitabına imza atmış bir çocuk kitabı çizeri ve yazarı. İlk resimli kitabı olan The Great Snortle Hunt’ın 2013 yılında Kate Greenaway Madalya Ödülü için aday gösterilmesinin ardından çok satan çocuk kitapları için çizimler yaptı. Bunlar arasında The Naughtiest Girl, The Wishing Chair, Best Friends’ Bakery ve The Littlest Yak da bulunuyor.

Diğer Okul Öncesi kitap incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bıdık, Yak Ailesinin En Minik Üyesi – Lu Fraser, Kate Hindley”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products