Kardeşler! – Rocio Bonilla

Editör: Çiğdem Yalman Kopan

Aynı evin içinde dengeye oturması için en çok zamana ihtiyacı olan şey iki kardeş arası ilişkidir bence. Çocuk karşısında anne ve babalar yetişkin, yani ilişkiye yön verebilecek yetiye sahipler. Peki, ya kardeşler? Ah, bu konuda çok eğlenceli bir kitap biliyorum! Günışığı Kitaplığı’nın yayımladığı Kardeşler! kitabını birlikte inceleyelim.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2022

Orjinal Adı: Hermanos!

Ülke: İspanya

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri okurlar

Hedef Kitle: Ebeveyn, bakım verenler, kardeş çatışması konusunda kitap arayışında olanlar.

Sayfa Sayısı: 52 sayfa

Çevirmen: Halil Türkden

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 20 x 23 cm

Kategoriler:

İnceleme

“Biri 6 biri 8 yaşında, birbirleriyle çok uğraşıyorlar. Nasıl baş edeceğimi şaşırıyorum bazen.”

“Kardeşler arası çatışmaya değinen iyi bir kitap biliyorum. Dur sana linkini bulup atayım.” 

Arama motoruna şöyle yazdım: Rocio Bonilla, Kardeşler!

Kitabın ismindeki ünlem, bulunduğu konuma göre herkese ayrı bir şey anlatıyor. Çocuklarının didişip durmasından bıkmış bir annenin göz devirmesini, küçük kardeşinin hareketlerine artık tahammülü kalmamış bir büyük kardeşi ve büyük kardeşin bilmişliklerinden sıkılmış bir küçük kardeşi aynı anda görebiliyorum.

Aynı evde yaşayan iki çocuk arasındaki dinamikler nasıldır? Rocio Bonilla, yarattığı sevimli çocuk karakterler ile bize iki kardeşin perspektifinden evin içinde olup bitenleri gösteriyor. Hem de tüm açıklığıyla. Olayların iki farklı açıdan nasıl göründüğünü anlatmak için sanatçı kitabı tam ortadan iki kardeşe pay etmiş – 3 çocuk annesi olan Rocio Bonilla’nın kardeşler arası ilişkiler konusunda birikimli olduğu nasıl da belli!

Aynı evin içinde iki farklı hayat: Kardeşler!

Ebeveynin bile zaman zaman sindirmekte zorlandığı çocuk davranışlarının bir başka çocuk tarafından kabul edilmesi ne kadar mümkün olabilir ki? Bu açıdan bir evde iki ayrı çocuk varsa iki ayrı hayat yetişiyor demektir. Peki, bu iki hayat arası dengeyi nasıl sağlayabilirsiniz? Belki sadece bu kitabı okuyarak çocukları birbirine aynalamanız bile yeterli olur.

Çünkü onlara büyük kardeşe “saygı” küçük kardeşi “sahiplenme” öğütlerinden daha fazlası lazım. Mesela farklılıklara rağmen bir aile olunabileceği gerçeği ve ailedeki herkesin birbirine duyduğu sevgi.

Günışığı Kitaplığı’ndan ilk baskısı 2019 yılında Halil Türkden çevirisi ile yayımlanan Kardeşler! Rocio Bonilla’nın eğlenceli anlatımından nasibini almış rengârenk bir kitap. İki yüzü de farklı iki kitap kapağı gibi görünen Kardeşler!’de hikâyeye seçtiğiniz kapağa göre farklı bir kardeşin bakış açısından başlıyor ve tam ortada diğer kardeşle buluşuyorsunuz. Böyle oyunlu kitapları ayrıca seviyorum. Sonu değil ama tam ortası hep sürprizli oluyor!

Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı kitabı ile gönlüme taht kurmuş olan Rocio Bonilla, birbirine “gergedan” ve “şebek” diye hitap eden iki kardeşi acaba nasıl bir ortak noktada birleştiriyor? Bunu öğrenmek için kitabı okumaya istediğiniz kapaktan başlayabilirsiniz.

Bu hikâye, kardeşler arası dengeyi kurmaya çalışan cefakâr ebeveyne, ayrıca büyük kardeşlere ve küçük kardeşlere.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Rocio Bonilla kimdir?

1970 Barselona doğumlu Rocio Bonilla, bugüne kadar 40 adet kitaba imza atmıştır. Kitapları yirminin üzerinde dile çevrilen yazar, çocuklar için yazmaya ve çizmeye devam etmektedir. Katalan’da çok satan yazarlar arasında gösterilen Bonilla, Kardeşler! kitabı ile 2018 yılında Generalitat Valenciana en iyi resimli çocuk kitabı ödülü almıştır.

Diğer Okul Öncesi kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kardeşler! – Rocio Bonilla”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir