Çekirdek ile Yumurta – Alex Latimer

(1 Yorum)
Yayınevi:

Yazan: Deniz Ünal

Büşra Tangal

Kitap satış noktalarına gittiğimde kendimi resimli kitaplardan alamıyorum. Her birinin sayfasını büyük bir merakla çevirirken beni illüstrasyonuyla büyüleyip kendine çeken kitaplar da oluyor.  İşte Çekirdek ile Yumurta onlardan biri. Domingo Yayınları tarafından yayımlanan kitapta Alex Latimer, Çekirdek ile Yumurta’nın eşsiz dönüşüm ve dostluk hikâyesini anlatıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2023

Orjinal Adı: Pip and Egg

Ülke: Güney Afrika

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 2,5 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: 2,5 ile 5 yaş aralığındaki çocuklar, ebeveynler, öğretmenler ve bakımverenler.

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Çevirmen: Emre Ülgen Dal

Çeviri: ?

İmla: ?

Ebat: 25 x 27,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

İlk bakışta illüstrasyonuyla ve renkleriyle beni büyüleyen bu kitaba biraz daha yaklaşınca gördüğüm masalsı çizimin Waterstones ödüllü çizer David Litchfield’a ait olduğunu fark ediyorum. Kitabı açıp okumaya başladığımda ise bu masalsı tat artarak devam ediyor. Anlıyorum ki bu tadı veren sadece illüstrasyonun detayı ve renklerin göz alıcılığı değil, ödüllü yazar Alex Latimer’ın ustalıkla kullandığı akıcı ve sade dil de büyük etken.

Hikâye nasıl mı başlıyor? Haydi, birlikte çevirelim sayfaları…

Bir elmanın iki yarısı gibiydiler

“Pırıl pırıl güneşli bir öğleden sonra, Çekirdek Yumurta ile tanıştı. Boyları, hatta şekilleri bile aynıydı; birbirlerini buldukları için çok mutluydular.”

İki küçük tohumu andıran Çekirdek ile Yumurta karşılaştıkları andan itibaren birbirlerine benzedikleri için mutlu olur, zaman içerisinde her gün görüşmeye başlar. Bu iki farklı ama birbirine de benzeyen canın arkadaşlığı zamanla nereye evrilir dersiniz?

“Derken ilkbahar geldi ve tuhaf bir şey oldu. Çekirdek kök salmaya başladı ve sonra filiz verdi.”

“Çekirdek, büyük kayanın ardından gelen bir cik cik sesi duydu. ‘Yumurta sen misin?’”

“’Hiç kimsenin beni böyle görmesini istemiyorum,’ dedi Yumurta.”

Karşılaştıkları anda birbirlerine benzedikleri için mutlu olan iki arkadaş zaman içinde değişip  farklılaşır. Çekirdek, filiz veren bir ağaca dönüşürken; Yumurta, bir kuşa dönüşür. Yumurta, bu dağınık hâlini kimsenin görmesini istemez ve Çekirdek onu anladığını, isterse yanında kalabileceğini söylerken şefkatle gülümser.

Yumurta, kanat çırparken bir gün havalanabildiğini keşfeder ve daha keşfedecek bir sürü yer olduğunu anlatır Çekirdek’e. İşte o an ayrılık vaktinin geldiğini anlar Çekirdek ve üzülür. Bulunduğu vadiden Yumurta’ya el sallar. Yumurta ise göllerin, dağların, ormanların üzerinden uçarak yeni yerler keşfetmeye devam eder.

Dönüşümleri sonrası artık farklı canlılar olsalar da bu onları birbirinden ayırmaz, çekirdek artık toprağa bağlıyken, Yumurta bir kuş olarak özgürce uçabilmenin tadını çıkarır.

Birbirine sevgiyle bağlı Çekirdek ile Yumurta bir arada yaşamaya devam edecek mi?

Bu sorunun cevabını bulmayı ve Çekirdek ile Yumurta’nın masalsı melodisinin tadını çıkarmayı çocuklara ve tüm çocuk kalpli yetişkinlere bırakıyorum.

Birbirine sevgiyle bağlanmayı ancak bağımlı olmamayı, farklılıklara ya da zaman içerisinde yaşanan fikir ayrılıklarına rağmen birlikte yaşamaya devam edebilmeyi, sizi olduğunuz hâlinizle kabul edip koşulsuz sevgisiyle her zaman kucaklayan bir dostun hayattaki en güzel temalardan biri olduğunu anlatan bu büyüleyici kitabı siz de çok seveceksiniz.

Yıllar geçse de eskimeyen, zamanla çiçek açan tüm dostluklara!

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Alex Latimer kimdir?

Cape Town’da yaşayan Güney Afrikalı yazar ve illüstratör. İngilizce ve Felsefe diplomalarına sahip olan yazarın, dünya çapında birçok büyük marka için yazdığı yazıları ve yaptığı çizimleri var.

Yazar, resimli kitaplardaki ilginç, eğlenceli ve hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden mizah dolu diliyle büyüleyici karakterler ve canlı dünyalar yaratmak için elle çizim yaparken; bilgisayarla geliştirilmiş dokuların bir kombinasyonunu kitaplarında kullanıyor. Aldığı ödüller arasında, Hampshire Resimli Kitap Ödülü ve CELI Sesli Okuma Kitap Ödülü bulunuyor.

Alex Latimer, yazmadığı veya çizmediği zamanlarda doğa yürüyüşü yapmaktan, körfezde yüzmekten ve masa tenisi oynamaktan hoşlanıyor.

Diğer okul öncesi kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (1)

Çekirdek ile Yumurta – Alex Latimer için 1 değerlendirme.

  1. elçin yıldırım

    Okurken yaşadığımız ve yaşatacağımız bir kitap, tebrikler ?

Ortalama Puan

5.00

1 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products