Korkmayı Bıraktığım Gün – Susanna Isern, Rocío Bonilla

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Büşra Tangal

Korkmayı Bıraktığım Gün, 2023 yılında Uçanbalık Yayınevi tarafından yayımlanarak raflardaki yerini aldı. Bu kitap Susanna Isern’in yazdığı ilk kitap değil ama en heyecan vericilerinden biri olabilir. Minik okuyucuların gece yatmadan anne-babalarına defalarca okutacağı türden. Rocío Bonilla’nın illüstrasyonları ise birbirinden renkli ve neşeli. Kitap tanıtımında da denildiği gibi “Bu kitabı okuduğunuz gün, korkmayı bıraktığınız gün olsun!”

Sitede Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2023

Orjinal Adı: ¿Y si me come una ballena?

Ülke: İspanya

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: 3 yaş ve üzeri çocuklar, eğitimciler, aileler ve çocuk edebiyatı ile ilgilenenler.

Sayfa Sayısı: 40 sayfa

Çevirmen: Ayşegül Utku Günaydın

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 20,3 x 25,4 cm

Kategoriler:

İnceleme

“’Ya ormanda kafama kozalak düşerse?’ dedi Mercan gözlerini kocaman açarak.”

“Hiç endişelenmene gerek yok ki! Sincaplar mükemmel hemşirelerdir. Ağaçtan inip, başına meşe palamudu kremi sürecekler.”

Sadece bir anne seni bu kadar içten avutabilir. Karanlıktan korkabilirsin ya da canavarlardan… Ejderhalardan da korkabilirsin, hatta gece yalnız başına tuvalete gitmekten de. Peki ya endişelerin bunlardan biraz farklı ise… Mesela işlerin hep ters gideceğinden ve en olmadık şeylerin mutlaka senin başına geleceğinden korkuyorsan? O zaman ya dört yaşındasındır ya da ateş böceği gibi yolunu aydınlatacak bir rehberin yoktur.

Bugün artık irili ufaklı “endişelerimiz” (daha popüler söylemle kaygılarımız) hepimizin hayatının bir parçası. Gelecek kaygısı, geçinme kaygısı, toplum içine karışamama kaygısı, sınav kaygısı ve daha niceleri… Peki hiç uzaylıların, sırları ortaya çıkar diye Dünya’ya dönmenize izin vermemelerinden endişelendiniz mi?

Endişeler maceraya dönüyor!

Mercan’ın minik kafasında, aslında biraz da maceraya olan merakından, kurup büyüttüğü evhamları var. Ya doğum günü partisinde tüm balonlar patlarsa, kayağa gittiğinde dev bir çığ düşerse, ya Mars’a gider de geri dönemezse gibi sorularla boğuşuyor. “Amma abartıyorsun Mercan, bunların olma olasılığı milyonda bir!” denir mi küçücük bir çocuğa? Ne yapmak gerekir? Tabii ki her şeyi süper eğlenceli bir maceraya çevirmek gerekir!

Korkmayı Bıraktığım Gün, ebeveynlere ve eğitimcilere, çocukların korkularını geçiştirmeden ve daha da büyütmelerine izin vermeden atlatmaları için çok sevgi dolu bir rota belirliyor. Mercan bir sabah başına türlü şey gelmesinden korktuğu için okul gezisine gitmekten vazgeçiyor. Bunun üzerine annesi onun için çok eğlenceli ve belki biraz da fantastik bir macera yaratıyor. Hikâyenin devamında Mercan kaygılarıyla başa çıkabilecek mi dersiniz?

Endişelerimizi sıyrıksız bir şekilde atlatmanın bir yolunu bulursak birbirimize haber verelim olur mu?

Kitabın illüstrasyonları, aynı zamanda bir yazar olan Rocío Bonilla’ya ait. Kitapta gerçekten çok sıcak ve insanı öykünün içine çeken çizimler var. Her birine bayıldım. En çok da diş teli takan küçük deniz kızına!

Peki siz Korkmayı Bıraktığım Gün kitabını okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Susanna Isern kimdir?

1978’de Fransa’nın güneyinde Pirene Dağları’nda doğdu. Çocukluğu, ilginç böcekleri keşfederek, hasta ve yaralı hayvanlara yardım ederek geçti. İlk öykülerini, o dönemde yanından hiç ayırmadığı defterine yazdı. 2011’de yayımlanan ilk kitabı ¡Pilú Pilú! (Testere! Testere!) ve diğerleri pek çok dile çevrildi. Çalışmalarında psikoloji ve edebiyatı birleştiren Isern, aynı zamanda üniversitelerde öğrenme psikolojisi üzerine dersler veriyor ve özel bir kurumda psikoterapist olarak çalışıyor.

Kitaplarından bazıları şunlar: Süper Güçler Kitabı, Hayır! Burası Orman Değil, Ormandaki Gizem, Yediuyur Nerede Uyur?, Ben Artık Büyüdüm, Bir Dostluk Masalı.

Rocío Bonilla kimdir?

1970 yılında Barselona’da doğdu. Barselona Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğrenim gördü̈. Okullarda pedagog olarak çalışan Bonilla, ünlü İspanyol illüstratörler Ignasi Blanch ve Roger Olmos’la birlikte atölye çalışmalarına katılıyor ve İspanya’nın önde gelen çocuk dergilerine çiziyor. Yazıp resimlediği kitabı Tuhaf Kuş, 2014 yılında Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Korku üzerine çocuk kitabı önerilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer okul öncesi kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Korkmayı Bıraktığım Gün – Susanna Isern, Rocío Bonilla”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products