Yamuk Okul’dan Yumuk Hikâyeler – Louis Sachar

Editör: Sanem Güven

“Tuhaf” bir okul binasında, “tuhaf” öğrencilerle “tuhaf” öğretmenlerin başına gelenlerin de “tuhaf” olması hiç şaşırtıcı değil. Öğrencilere sorarsanız onlar yaşadıklarının (mesela bir öğretmenin öğrencileri elmaya çevirmesinin) çok normal olduğunu düşünüyor. Louis Sachar’ın Tudem etiketiyle yayımlanan Yamuk Okul serisinin ilk kitabı olan Yamuk Okul’dan Yumuk Hikâyeler, absürt mizahla tanışmak için birebir. Üstelik gerçekten de eğlendirirken düşündürüyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2023

Orjinal Adı: Sideways Stories From Wayside School

Ülke: ABD

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 8 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: 8 yaş ve üzeri çocuklar, eğitimciler, çocuk kitabı okumayı seven yetişkinler.

Sayfa Sayısı: 128 sayfa

Çevirmen: Mercan Yurdakuler

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 14 x 20 cm

Kategoriler:

İnceleme

Tüm dünyada çok okunan Yamuk Okul serisinin ilk kitabı olan Yamuk Okul’dan Yumuk Hikâyeler’de okulun otuzuncu katında ders gören sınıfın öğrencilerini ve onların öğretmenlerini tanıyoruz. Hangi öğrenci saç tellerini tek tek sayıyor, hangisi derste amuda kalkıyor ve hangisi sınıfta uyurken pencereden otuz kat aşağıya düşüyor? Tabii bir de görevi çocukların teneffüste çok eğlenmemelerini sağlamak olan Louis var, bahçe öğretmeni.

Absürt mizahla tanışmak için harika bir kitap

Burası öyle bir okul ki hayatın olağan akışına uymayan pek çok saçma olay yaşanıyor, sıra dışılık sıradanlaşıyor. Diyaloglar zekice kurgulanmış, çok saçma görünen bir soru bile okurken durup düşünmenize neden oluyor.

Bir örnek vereyim. Bayan Jewls, sınıfa yeni gelen tatlı mı tatlı bir öğretmen, sınıfa ilk girdiği an “İnanamıyorum, Maymunlar Sınıfı! diyor. Çocuklar da ortada maymun falan olmadığını, hepsinin çocuk olduğunu anlatmaya çalışıyor. Şöyle bir konuşma geçiyor aralarında:

“Maymun olsak bundan haberimiz olurdu, öyle değil mi?” diye sordu Calvin.

“Bilmem, dedi Bayan Jewls, “Maymunlar maymun olduklarının farkında mıdır?”

“Bilmiyorum ki,” dedi Allison, “Ben maymun değilim çünkü.”

Talihsiz Serüvenler Dizisi ile Harry Potter serisi tadında

Seri kitapları okumayı seviyorum. Karakterleri tanıyınca “Bakalım yine ne yapacak?” diye meraklanıp başına gelenlere hem üzülüp hem sevinmek insanı iyice kitabın içine çekiyor. Talihsiz Serüvenler Dizisi’nde üç kardeşin başına gelen talihsiz olaylar anlatılıyordu. Yamuk Okul’da yaşanan bazı olaylara da “talihsiz” demek mümkün. Ayrıca sivri kulaklarını ve dilini oynatarak öğrencileri elmaya çevirebilen Bayan Gorf’un hayaletinin sınıfa gelmesi ve Bayan Jewls’in okula her bir öğrencisinin aromasını taşıyan yirmi yedi çeşit dondurma getirmesi, bana ister istemez Harry Potter’ı hatırlattı.

Serinin diğer kitapları

“Okul arkadaşlığı”, “eleştirel düşünme”, “ön yargılar”, “farklılıkların zenginliği” gibi konularda düşündüren ve okurken yüzünüzden gülümsemenin eksik olmayacağına inandığım Yamuk Okul serisinin bu ilk kitabını ben çok sevdim. Serinin dördüncü kitabı Yamuk Okul’da Kıyamet Kopuyor da raflarda yerini aldı. Yamuk Okul Yıkılıyor ve Yamuk Okul’da İşler Karışıyor, serinin diğer kitapları.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Louis Sachar kimdir?

1954’te New York’ta, East Meadow’da doğdu. İlk çocuk hikâyesini lisedeyken yazdı. Hikâyenin kahramanı, öğrencilerini elmaya çeviren Bayan Gorf adında kalpsiz bir öğretmendi. Üniversitede okurken Kuzey Kaliforniya’daki Hillside İlkokulunun bahçe gözetmeni olarak çalıştı. Çocuklar ona ”Bahçe Öğretmeni Louis” diyordu. Bu kitaptaki karakterler de isimlerini Louis’in Hillside’da tanıştığı çocuklardan almaktadır. Louis Sachar, hukuk fakültesinden mezun oldu ancak avukatlık yapmak yerine kitap yazıyor çünkü esas bu işi seviyor. Yamuk Okul serisi dışında başka birçok kitaba imzasını atarak uluslararası çoksatan çocuk edebiyatı yazarları kategorisine giren ve pek çok ödüle değer görülen Sachar; eşi, kızı ve iki köpeğiyle birlikte Teksas’ta yaşıyor, boş zamanlarında briç oynamaya bayılıyor.

Aleksei Bitskoff kimdir?

1979’da Estonya’da doğdu. 2010 yılında Londra Camberwell Üniversitesi İllüstrasyon bölümünde akademik kariyerini tamamlayan Bitskoff, tüm dünyadan çeşitli yayınevleriyle çalışarak onlarca çocuk kitabı resimledi, kitap kapağı tasarladı. Pek çok ödüle değer görülen illüstratör günümüzde karısı ve iki çocuğuyla birlikte Londra’da yaşıyor, çizmeye ve üretmeye devam ediyor.

Çocuk ve Gençlik kategorisindeki diğer incelemeleri okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yamuk Okul’dan Yumuk Hikâyeler – Louis Sachar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir