Ölümsüz Ece – Gülten Dayıoğlu

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Yazan: Burçak Kubilay

Webmaster

Babanız sizden ölümsüz olacağınız üç bin yıllık bir yolculuğa çıkmanızı istese ne yapardınız?
Ya bu üç bin yıllık yolculukta her seferinde başka bir vücutta can bulsanız ve çeşitli medeniyetlerle karşılaşsanız… Ölümsüz Ece, çocuk edebiyatı açısından nerede duruyor ve bize ne anlatıyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2022

Ülke: Türkiye

Türü: Kurgu

Okur Yaşı: 10 yaş ve üzeri okurlar

Hedef Kitle: Tarihsel bilgilere yer veren kurgu içerikleri sevenler.

Sayfa Sayısı: 208 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13.5 x 19.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Ölümsüz Ece kitabı, babasının merakı üzerine üç bin yıllık ölümsüzlüğü yaşayan Ece’nin farklı bedenlerde aynı ruhla defalarca dünyaya gelmesi ve farklı kültürleri, farklı medeniyetleri öğrenmesi, farklı karakterlerle tanışmasını anlatıyor.

Bayan kazı bilimcinin Ece’nin yaşadığı yerde bir kazı yürütmesi ve çoban Ece’nin yöre halkına “Ben üç bin yıllık dünyaya geldim. Bir prensesim,” demesi gerçeğiyle karşı karşıya gelmesi ve Ece ile “kadın başı yontusu” arasında bağ kurması üzerine Ece’nin Mısır, Yunan, Türk, Maya gibi uygarlıklarla nasıl tanıştığı anlatılıyor.

“Sevgili babam Kral Gudin! Ne mutlu bize! Üç bin yıl sonra yeniden buluşabildik. Sizlerden ayrıldıktan sonra, ruhum birkaç yüzyıl ölümsüzlüğe uyum gösteremedi. Girdiği bedenlerde fazla duramadı. Üçer beşer yıllık süreçlerle bedenden bedene gezdi durdu. Bu nedenle ilk yüz yılları açık seçik anımsayamıyorum. Ondan sonraki yaşamlarımın da tümü belleğimde aydınlık değil. Ruhumu derinden etkileyen bazı yaşam süreçlerini ayrıntılarıyla anımsıyorum. Bazılarıysa , belleğimde koyu gölgeler gibi… Ölümsüzlükten kurtulma süremin dolmasına çok az kaldı. Bu sayılı günler içinde size, üç bin yıllık yaşamımdan belirgin anıları anlatacağım.”

Nitelikli çocuk edebiyatı

Mustafa Nuri Şirin’in “Çocuk Edebiyatı nedir, ne değildir?” konulu çalışmasında yer alan şu yaklaşımının bu yazı için önemli olduğunu düşünüyorum: “Çocuğa yönelik görelilik ilkesi aynı zamanda yazarın pedagojik, bilişsel, görsel yaklaşımını da içerir.”

Ölümsüz Ece kitabını yazarın aynı zamanda yetişkinler için de yazdığını düşünüyorum. Yani yaş grubuna yönelik hiçbir kısıtlama olmadığı kanaatindeyim. Çünkü ben bu kitabı okurken hiç bilmediğim, eski insanlık pratiklerini içeren tarihsel bir yolculuğa çıkabildim.

Ece’nin Herodotla karşılaşması, Mısır ve Pers Savaşı, Asurlular hakkında öğrendikleri de bu bağlamda ele alınabilir.

“Herodot’un çevresine doluşan herkes tanımsız bir ilgiyle dinliyordu. Nereye gitse, hemen meraklı dinleyiciler çevresini sarıyordu. Herodot, ünlü kişilerden, ilginç olaylara , şaşırtıcı bilgilere geçerek, bir oturuşta pek çok anısını aktarıyordu dinleyenlere… Önemli bir  olay nedeniyle Asur’un  ünlü kraliçesi Nikotris’in adı anıldı. Herodot hemen, tatlı Nikotris’I anlatmaya başladı.”

Ölümsüz Ece kitabının bir özelliği de tarihsel birtakım figürlerle çocuğun kendisini ve farklı medeniyetleri anlamasına önem vermesi.

 Nitelik bakımından  zengin kitaplar çocuğun bilişsel becerilerini geliştirmenin yanı sıra onun düşsel dünyasını zenginleştirici, içinde bulunduğu toplumu anlamasına yardımcı oluyor. İşte bu bağlamda, bu  kitabı okuduğumda Ölümsüz Ece’nin çocukların bilişsel gelişimine çok katkı sağlayacağını düşündüm. Ayrıca çocukların soyutlama yeteneklerini de geliştiriyor.

Siz de çocuğunuzla beraber ya da tek başınıza farklı medeniyetlere seyahat edip, ölümsüzlüğün cezbedici yönüyle tanışmak ve nitelikli bir çocuk edebiyatı eseri okumak isterseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Gülten Dayıoğlu kimdir?

Gülten Dayıoğlu, 15 Mayıs 1935 yılında Kütahya’da dünyaya geldi. İstanbul’da Atatürk Kız Lisesi’nde okudu. Bir dönem Hukuk Fakültesi’nde okuduysa da  meslek olarak ilkokul öğretmenliğini seçti. Daha sonra bu görevini bıraktı ve yazım hayatına başladı.

Öykü, roman ve oyun yazarlığıyla da tanınıyor. Kazandığı çeşitli edebiyat ödülleri:

  • Döl – Yunus Nadi Öykü İkincilik Ödülü
  • Arkın Çocuk Edebiyatı Yarışması Armağanı
  • Gül Gelin – Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı Ödülü
  • Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk – Kültür ve Turizm Bakanlığı Çocuk Edebiyatı Ödülü
  • Parbat Dağı’nın Esrarı – İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Romanı Ödülü
  • Altın Kitap Ödülü

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Ölümsüz Ece – Gülten Dayıoğlu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products