Büyülü Parmak – Roald Dahl

Kitap Yazarı:
Webmaster

Roald Dahl, zeki ve kurnazca yazdığı Can Çocuk Yayınlarından çıkan Büyülü Parmak adındaki bu sevimli kısa hikâyede hayvanlar ile insanları yer değiştirip soruyor: Ava giderken av mı olacaksınız yoksa avcı mı? Seçim sizin.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 28 Temmuz 2022

Orjinal Adı: The Magic Finger

Ülke: İngiltere

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 8 yaş ve üzeri okurlar

Hedef Kitle: Toplumsal farkındalık yaratan içerikleri okumayı sevenler, Genel okur kitlesi

Sayfa Sayısı: 64 sayfa

Çevirmen: Gönül Çapan

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 12.5 x 19.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Gremlins, Matilda, Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve daha birçok başyapıta imza atan Roald Dahl, bu sefer kısa, eğlenceli ve düşündürücü bir hikâye ile karşımıza çıkıyor: Büyülü Parmak. Bu kısa öykü, son günlerde sıklıkla sosyal medyada karşımıza çıkan avcılık olayını elli altı yıl önce çocukların anlayacağı dilden ele almış. Ağaç yaşken eğilir sözü tam bu hikâyeye uygun. Avcılık hepimizin bildiği üzere spor değil. Bu hikâye ile çocuklara empati yaptıran Roald Dahl avcılığın iyi bir şey olmadığının altını çizmiş.

Büyülü Parmak, çocuklara başkalarının canını yakmadan ve almadan yaşanması gerektiğini ve bunun seçimlerden ibaret olduğunu ortaya koyuyor. Bizden zayıf olanlara karşı şefkatle, iyilikle davranabilir ve hayatı bizim gibi olmayanların yaşamlarını kolaylaştırmayı seçebiliriz. Kısaca çevremize en az zararı vererek mümkün olan en iyi şekilde yaşamalıyız.

Kitap, sekiz yaşındaki küçük kızın gözlemlediği ve aslında “büyülü parmağı” ile olaylara dâhil olduğu eğlenceli ve bir o kadar da düşündürücü bir macera. Doğaya ve hayvanlara yapılan kötülüklerin asla karşılıksız kalmayacağını gösteren bu hikâyeyi yaz tatilinde küçük okurlarımızın okumasını tavsiye ediyorum.

Gregg Ailesi ve komşuları küçük kız ile tanışalım

Hikâyeyi hayvanlara ve doğaya zarar verilmesini istemeyen, iyi niyetli, sekiz yaşında küçük bir kızın ağzından dinliyoruz. Bu kızın ilginç bir özelliği var: Sinirlendiğinde etrafı kırmızı görmeye başlıyor ve büyülü olan parmağını bir türlü kontrol edemiyor.

Kitabın diğer ana karakterleri ava düşkün olan Gregg Ailesi. Bu aile yine bir gün avdan dönerken küçük kız ile karşılaşıyor ve olaylar gelişiyor.

 “Ama avlanmak dendi mi, benim tepem atar. Birinin ava çıkması aklımı başımdan alır. Böyle kocaman adamların, küçücük çocukların eğlence olsun diye hayvanları öldürmelerini hiç de doğru bulmuyorum. Onun için kaç kere Philip’le William’ı vazgeçirmeye çalıştım bu işten. (…) Küçük yaramazlar söylediklerime gülüp dillerini çıkartmaya başladılar, babaları da, “Sen evine gidip kendi işine baksan daha iyi edersin,” demez mi! İşte, bunu duyunca tepem attı! Öfkemden, gördüğüm her şey kırmızı kesildi. Kendimi durdurmaya vakit kalmadan artık hiç yapmayacağıma söz verdiğim bir şey yaptım. BÜYÜLÜ PARMAĞIMI HEPSİNE BİRDEN UZATTIM!”

Gregg Ailesi, başlarına gelen garip olaylardan ilk başta bir cadıyı sorumlu tutuyor.

“Cadının biri büyüledi bizi herhalde, ” diye bağırmış Bay Gregg kollarına doğru bakarak.

Peki ne olmuş ailenin bütün fertlerine? Gerçekten bir cadı onları geri döndürülemez bir büyü ile lanetlemiş mi?

Bu komik ve sıra dışı hikâyede küçük kızın ve komşu çiftlikte yaşayan Gregg Ailesi’nin av merakı sonucu başlarına gelen trajikomik olaylara şahitlik ediyoruz.

Avcılık bir spor değildir

Avcılığı uzun yıllardır spor gibi gören ve savunanlar için bazı noktaları belirtmekte yarar var. Bildiğimiz üzere spor iki tarafın rızası ile yapılan bir etkinliktir. Avcılıkta ise faaliyet tek taraflıdır. Ayrıca avcılığın bilinçsizce yapıldığı takdirde nesli tükenmekte olan hayvanlara zarar verdiğinin de bilinmesi gerekiyor. Kitapta “Buna iznimiz var,” diyen avcıya en güzel yanıtı ördek veriyor: “Kim veriyor bu izni?”

Bütün bunların ışığında Büyülü Parmak avcılığın kötü, zalimce ve anlamsız bir faaliyet olduğunu küçük okurlara anlatan öğretici bir kitap.

Sonuç olarak, bütün canlılar yaşamak ister, herkesin hayatı kendisi için önemlidir. Bu yüzden çevremize zarar vermemeli, iyi ve şefkatli davranarak yaşamayı seçmeliyiz. Çocuklar için doğa sevgisini aşılayan bu kitap, avcılık faaliyetinin kötü bir şey olduğunun altını çizerek gelecek nesillere önemli mesajlar veriyor.

Aranızda Büyülü Parmak’ı okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Roald Dahl kimdir?

Roald Dahl, 1916 yılında İngiltere’nin Galler Bölgesi’nde dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamlayan Roald Dahl çeşitli işlerde çalıştı. İkinci Dünya Savaşı’nda pilotluk yaparken başına aldığı ağır darbe sonucu ordudan ayrılarak hem çocuklar için öyküler ve kitaplar hem de yetişkinler için korku kitapları yazmaya başladı. Özellikle çocuklar için yazmış olduğu Gremlins, Matilda ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve yetişkinler için kaleme aldığı Oswald Amcam ve Hiçbir Zamanlar: Superman için bir masal en bilinen eserleridir. Dahl, Senin Gibi Biri adlı öykü kitabındaki Pansiyoncu Kadın ve Deri adlı öyküleriyle üç defa Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görüldü. Dahl, 1990’da Oxford’da yaşama veda etti.

Quentin Blake kimdir?

1932’de Londra’da doğdu. İlk resim kitabını 1968 yılında yayımlayan Blake İngiltere’nin en sevilen yazar ve illüstratörlerinden birisidir. Dünyaca ünlü sanatçı, Roald Dahl, Joan Aiken ve Bianca Pitzorno gibi yazarlar için sayısız kitap resimledi, çok sayıda derginin desenlerini üstlendi. 20 yıl akademisyenlik yaptığı Kraliyet Sanat Akademisi İllüstrasyon Bölümü’nün başkanlığını da yürüttü. 1999 yılında başlayan ve iki yılda bir verilen Children’s Laureate adlı ödülün de ilk sahibi. Yıllar içinde kazandığı ödüller arasında Whitbread Ödülü, Hans Christian Andersen İllüstrasyon Ödülü, Kate Greenaway Madalyası var. Çocuk edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı kendisine 2005 yılında Britanya Üstün Hizmet Madalyası verildi. Quentin Blake Londra’da yaşamaktadır.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Büyülü Parmak – Roald Dahl”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products