Çöplük – Andy Mulligan

Yazan: Zeynep Mercan Demir

Raphael, her gün satmaya değer bir şeyler bulabilmek için Behala’daki çöp yığınlarını alt üst eden yoksul çocuklardan biridir. Günün birinde çöplükte bulduğu bir cüzdan ile onun ve iki arkadaşının hayatı tamamen değişir.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2022

Orjinal Adı: Trash

Ülke: İngiltere

Türü: Kurgu

Okur Yaşı: 12 yaş ve üzeri okurlar

Hedef Kitle: Genç Yetişkin ve Genel Okuyucu Kitlesi

Sayfa Sayısı: 223 sayfa

Çevirmen: Tolga Akdeniz

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

2011 Guardian Çocuk Edebiyatı Ödülü sahibi İngiliz yazar Andy Mulligan’ın 32 dile çevrilmiş ve sinemaya da uyarlanmış olan “Çöplük” kitabı, okumaya başladığınız anda konusu ve atmosferi ile sizi içine çeken ve merak duygusunu son sayfalara dek taşıyan sürükleyici kitaplardan biri

“Hepimizin bir anahtara ihtiyacı var. Doğru anahtar ile bir kapıyı ardına dek açabilirsiniz. O kapıyı size başkasının açmasını beklerseniz daha çok beklersiniz.”

Raphael Fernández, Behala Çöplüğü denen atık diyarında günlerini çöp ayıklamakla geçiren yoksul çocuklardan biridir. Her gün onlarca kamyonun gelip şehrin çöplerini boşalttığı bu yerde, saatler içerisinde çöpler didik didik edilerek satılmaya değer bir şeyler aranır. Henüz yaklaşmadan kötü kokusunun alındığı Behala’da hemen hemen hiçbir zaman ilginç bir şey bulunmaz. Bu durum meraklı ziyaretçilere inandırıcı gelmese de gerçek böyledir. Ta ki günlerden bir gün Raphael’in bulduğu o deri el çantasına kadar. O gün Raphael ve arkadaşları için her şeyin değişmeye başladığı gün olur.

Çantanın içinde neler var?

Çantanın içinde bir cüzdan, cüzdanın içinde ise yoksul bir çocuk için iyi sayılabilecek miktarda bir para, bir kimlik, bir anahtar ve şehrin haritası vardır. Raphael, hemen tişörtünün içine saklayarak güvenceye aldığı bu çantadan, önce arkadaşı Gardo’ya sonra da Jun-Jun’a bahseder. Bulduğu şeyin çok ama çok önemli olduğu ancak o gün hava karardıktan sonra yaşadıkları yere gelen polis ekiplerinin bir çanta bulunup bulunmadığını sorgulamaları ile ortaya çıkar.

Peki, şimdi ne olacak?

Kitabın bundan sonrasında onlu yaşların başlarında olan Raphael, Gardo ve Jun-Jun ile polisler arasında ciddi bir mücadele başlar. Çocuklar cüzdanın sırrını çözmek için önlerine çıkan tüm engelleri aşmaya, polisler ise önemli siyasetçilerden birinin ipliğini pazara çıkarabilecek bu cüzdanı ele geçirmeye kararlıdırlar. Devamında bu üç arkadaşın bir cüzdan üzerinden sembolize edilen toplumsal adaletin yerini bulması için gösterdikleri üstün çaba anlatılır. Çocuklar yaşlarının ötesinde çok zor kararlar almak, hayatlarını tehlikeye atmak durumunda kalırlar ama senelerdir ezilmiş, yok sayılmış olmanın acısını çıkarmaya kararlıdırlar.

Kitapta yazar hikâyeyi anlatmak için çoklu anlatıcı tekniğini kullanmış. Kitabın ana kahramanı Raphael’in anlatımıyla başlayan kitap, zaman zaman diğer kahramanların gözünden devam ediyor. Bu üslup okura hem birinci tekil şahıs anlatımın sıcaklığını yaşatıyor hem de hikâyeye farklı bakış açılarıyla geniş bir açıdan bakabilmeyi sağlıyor.

Bu kitap macerayı ve sürükleyici kitapları seven genç yetişkin kategorisindeki çocuklar ve tüm yetişkinler için uygun. Metinde okuduktan seneler sonra bile aklınızdan silinmeyecek sinematografik sahneler mevcut.

Ben kitabını okuduktan sonra filmini de izlemek isterim, derseniz “Umut Kırıntıları” ismiyle beyaz perdeye aktarıldığı bilgisini vermek isterim. Yazarın diğer kitapları ile ilgili bilgileri hemen aşağıda bulabilirsiniz. Henüz okumadıysanız “Çöplük” kitabı “İyi ki okudum,” diyeceğiniz kitaplardan biri olacak.

And Mulligan Kimdir?

1962’de Londra’da doğan Andy Mulligan, genç yetişkin kurgularıyla tanınan bir İngiliz yazar. Oxford Üniversitesinde eğitim gördü.  On yıl boyunca tiyatro yönetmenliği yaptıktan sonra, Asya’ya yaptığı yolculukların ardından öğretmen olmaya karar verdi.

Hindistan, Brezilya, Vietnam ve Filipinler’de İngilizce ve drama öğretmeni olarak çalıştı sonra İngiltere’ye döndü ve kariyerine yazar olarak devam etti. Çocuklar için yazdığı kitaplarla büyük başarı elde eden yazar Yaşam Tehlikelidir ve Okula Dönüş isimli kitaplarıyla 2011 Guardian Çocuk Edebiyatı Ödülü’ne layık görüldü.

Kendisine dünyaca ün kazandıran, otuz iki dile çevrilen ve 2014’de Umut Kırıntıları adıyla beyazperdeye de uyarlanan Çöplük romanıyla 2012 Carnegie Madalyası finalisti oldu. Hâlen İngiltere’de yaşayan Mulligan, romanlarının yanı sıra radyo oyunları ve film senaryoları kaleme alıyor. Trendeki Adam ve Islak Burun dilimize çevrilmiş diğer kitapları.

Siz bu kitabı okudunuz mu? Henüz okumadıysanız bu yazı size neler düşündürdü? Lütfen bizimle paylaşın.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Çöplük – Andy Mulligan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir