Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı – Rocio Bonilla

Kitap Yazarı:
Webmaster

Lukas uçmak istiyor. Çok ama çok istiyor! Öyle ki sonunda başarıyor. Hayır, bu kitap sihirli peri tozu içermiyor, fantastik bir kahramanı da anlatmıyor. Peki nedir uçmanın sırrı?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2022

Orjinal Adı: La Muntanya De Llibres Més Alta Del Mon

Ülke: İspanya

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş üzeri çocuklar ve ebeveynleri

Hedef Kitle: 3 yaş üzeri çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Çevirmen: Halil Türkden

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 21 X 29 cm

Kategoriler:

İnceleme

Kitap, kitap ve biraz daha kitap! Tek koluma sıkıştırdığım bir dolu kitapla kasaya doğru ilerlerken kenardaki rafta onu gördüm, Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı. Kapak resminde üst üste yığılı kitapların tepesine sırt üstü uzanmış ilgiyle kitap okuyan bir çocuk vardı. Bana ne kadar da benziyor, diye düşündüm.

O günden beri aklımın bir köşesinde duran Rocio Bonilla imzalı bu kitaba nihayet kavuştum. Okur okumaz işi gücü bırakıp size Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı’nı anlatmaya geldim.

Çocuk kitapları benim yastıklardan ibaret sığınağım. Yumuşacık, güvenli. Güzel bir hikâye okumak ve güzel resimler görmek istediğimde usulca çocuk kitaplarına yöneliyorum.

Peki, ya çocuklar? Bir çocuk ne bulur bir kitapta? Kitaplar neleri değiştirir çocukların hayatında? Öğrenmek ister misiniz? O zaman haydi Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı’na!

Günışığı Kitaplığı Yayınları, adı gibi içimizi ısıtan kitaplarla bizi buluşturmaya devam ediyor. 2019 yılında yayımlanan Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı, Rocio Bonilla’nın muhteşem hayal gücünün bir ürünü.

Dağınık kara kalem çizimleri, rengârenk boyamaları ve minik suratlı kocaman gözlü çocuk karakterleriyle kendi tarzını yakalamış bir sanatçı olan Rocio Bonilla, bu hikâyesinde bizi Lukas’ın evine götürüyor. Lukas, uçmak isteyen bir çocuk. Türlü malzemelerden yaptığı kanatlar, başarısız denemeler ve her fırsatta uçabilmek için dilediği dilekler sonuçsuz kalınca annesi ona bir kitap hediye ediyor. Güzel bir kitap okuyan herkes gibi Lukas da bununla yetinmiyor ve bir kitap daha okumak istiyor. Sonra bir kitap daha. Ve bir kitap daha…

“Uçmanın başka yolları da var”

Hikâye boyunca Lukas’ın hangi kitapları okuduğunu bilmiyoruz. Ama bir ipucu vereyim. Çevirdiğiniz sayfalara dikkatle bakın. Lukas’ın etrafındaki karakterler bir yerden tanıdık geliyor mu? En az birini tanıyacağınıza eminim.

Lukas okuduğu kitaplarla hayal bile edemeyeceği – ya da belki tam da hayal ettiği – yerlere gidiyor. Yeni insanlarla tanışıyor, yeni maceralara atılıyor. Okudukça okuyor. Ve bir gün kendini okuduğu kitaplardan oluşan bir dağın tepesinde buluyor.

Peki, Lukas aşağı nasıl inecek? O cevabı zaten biliyor, siz de okuyunca öğreneceksiniz.

“Bir çocuk ne bulur bir kitapta?”

Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı, işte bu soruya harika bir şekilde yanıt veriyor: bir ömür boyu yetecek hayal gücü; uçmak ve tekrar yere konmak için.

Bu kitap, hayal kurmanın gücüne inanan büyüklere ve bu gücü en güzel şekilde kullanan küçüklere.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Rocio Bonilla kimdir?

12 yıl boyunca reklamcılık yaptıktan sonra annelikle birlikte kariyerinde keskin bir dönüş yaşayan Rocio Bonilla, 2011 yılında illüstratör olarak yayıncılık alanına girmiş ve 2014 yılında – Türkçeye Tuhaf Kuş adıyla çevrilen – Cara De Pardal kitabıyla ilk çıkışını yapmış.

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Öpücük Ne Renktir?, Sıkıldınız mı Minimoni?, Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı, Kardeşler kitapları da dahil olmak üzere bugüne kadar elli çocuk kitabına imza atmış. Kitaplarının yirmiden fazla dile çevrildiğini de unutmadan belirteyim. 2018 yılında Katalonya’da en iyi yazar ödülünün sahibi olan sanatçı, 2019 yılında Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı kitabı ile Kaliforniya Young Reader Medal Ödülleri’nde finale kaldı. Üç çocuğunu en büyük eleştirmeni ve en büyük hayranları olarak gören Bonelli, 2018’deKatalonya’da en iyi yazar ödülünün sahibi olmuştur.

Diğer kitap inceleme yazıları için tıklayın.  

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı – Rocio Bonilla”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products