Süper Güçler Kitabı – Susanna Isern, Rocio Bonilla

Editör: Çiğdem Yalman Kopan

Koşun, çabuk! Günışığı Kitaplığı’ndan yepyeni bir hikâye treni kalkıyor! Daha ilk cümlesiyle beni bir dalganın üstünde alıp götüren bu kitabı size anlatmalıyım! Adı, Süper Güçler Kitabı. 2022 yılında çıktı, taptaze, duymayan kaldı mı?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 18 Temmuz 2022

Orjinal Adı: El Gran Libro De Los Superpoderes

Ülke: İspanya

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: Ebeveyn, bakım verenler, resimli kitap severler

Sayfa Sayısı: 40 Sayfa

Çevirmen: Saliha Nilüfer

Çeviri: ?

İmla: ?

Ebat: 21 x 26 cm

Kategoriler:

İnceleme

“Sen çok yanlış bir işte çalışıyorsun.”

Çalışma hayatım boyunca daha ferahlatıcı bir cümle duymamıştım. Beyaz yakalıkta 6. yılı devirmiştim ve işverenlerimle çıktığım bir öğle yemeğinde masada bize eşlik eden 4 yaşında bir çocuğa aynı uydurma hikâyeyi 3. kez anlatıyordum. Patronum birden bana bakıp bu cümleyi kurdu. Haklıydı, bir çocuğa uydurma bir hikâye anlatmak kadar severek yaptığım başka bir iş yok.

Süper Güçler Kitabı, bir çocuğun anlattığı uydurma bir hikâye ile başlıyor, işte şimdi bu kitap için neden bu kadar heyecanlandığımı anladınız mı?

Elena’nın süper gücü: Hikâye anlatmak!

“A-ha…” dedim ilk paragrafı okuduğumda, doğru ya, bu bir Süper Güçler Kitabı… Peki, başka süper güçler de var mı? Çevirmeye başladım sayfaları. Elena’dan sonra Markos, Nora, Marina, Linda… ve daha niceleriyle tanıştım. Hepsi birbirinden yetenekli, hepsi birbirinden farklı çocuklar, hepsine hayran kaldım. Zaten tüm çocuklar, sadece doğal hâlleriyle bile bizi kendilerine hayran bırakırlar.

Günışığı Kitaplığı’ndan 2020 yılında çıkan Hayır! Burası Orman Değil! kitabından tanıyacağınız Susanna Isern, sayfalar boyunca süper güçleri olan çocukları anlatıyor; uyumlu çocukları, yaratıcı çocukları, sabırlı çocukları ve daha nicelerini… Kendine özgü çizgilerinin hayranı olduğum Rocio Bonilla da -kesinlikle beni şaşırtmayarak- eğlenceli çizimleri ile ona eşlik ediyor.

Süper Güçler ne işe yarar?

Yetişkinlerin dünyasında süper güç ile uçurumdan yuvarlanmak üzere olan bir treni durdurabilir, dünyaya çarpacak gök taşını parçalayabilir, yaya yolunda sebepsizce kalakalmış bir yaşlının güvenle yolun karşısına geçmesini sağlayabilirsiniz. Yetişkinlerin dünyasında büyük süper güç, büyük beklenti getirir. Herkes durup size bakar ve günü -artık o gün şansınıza hangi felaket çıktıysa, işte ondan- kurtarmanızı bekler.

Peki, çocukların dünyasında nasıldır bu “Süper Güçler”? Susanna Isern, Süper Güçler Kitabı’nda farklı çocuklar üzerinden bambaşka süper güçleri tanıtıyor. Öyle çok büyük şeylerden de bahsetmiyor üstelik, küçük ama etkili özellikleri sıralıyor. Örneğin boş bir kutuyu kuş yuvasına çevirebilen bir çocuk, bir saatte bir sahile vuran dalga sayısını hesaplayabilen bir çocuk, kocaman ve yumuşacık bir kek pişirebilen bir çocuk ve daha niceleri…

Süper Güçler Kitabı, çocuğunuzla keyifli bir okuma saati geçirmek, onun kendi süper gücünü keşfetmesine yardım etmek için harika bir fırsat.

Büyüklere göre bir süper güç, az sayıda insanda görülen doğaüstü beceri demek; oysa küçüklerin dünyası kendisinden beklenmeyecek ölçüde gerçekçi yaklaşıyor bu konuya. Onlara göre bir süper güç, her çocukta olan, doğal yeteneklerden ibaret. Ve bence bu çocuklar bir araya geldiklerinde hepimizden çok daha güçlüler.

Bu kitap sayesinde ben süper gücümü şak diye buldum, haydi, sıra sizde.

Bu hikâye, süper gücünü keşfetmek isteyen küçüklere ve süper güç anlayışını gözden geçirmek isteyen büyüklere. Kendinde olanı bilen, olduğu gibi kabul edenlere.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız

Susanna Isern kimdir?

1978 yılında Fransa’nın güneyindeki Pirene Dağları’nda doğan yazarın çocukluğu ilginç böcekleri keşfederek, hasta ve yaralı hayvanlara yardım ederek geçti. 2011’de ilk kitabı ¡Pilú, Pilú!’nin (Testere! Testere!) ardından düzinelercesini yazan Isern’in kitapları pek çok dile çevrildi. Yazarın El ovillo mágico (Büyülü Yün Topu) ve ¿De qué tienes miedo, Ratoncito? (Neyden Korkuyorsun Küçük Fare?) kitapları ABD’de verilen Moonbeam Çocuk Kitapları Ödülü’nde gümüş madalyaya değer görüldü. Bir Dostluk Masalı ismi ile Türkçeye çevrilen kitabı ise 2016 yılında İspanya’da Kirico Kitap Ödülü’nü kazandı. Susanna Isern, İspanya’nın Santander kentinde yaşıyor.

Rocio Bonilla kimdir?

1970 Barselona doğumlu Rocio Bonilla, bugüne kadar 40 adet kitaba imza atmıştır. Kitapları yirminin üzerinde dile çevrilen yazar, çocuklar için yazmaya ve çizmeye devam etmektedir. Katalan’da çok satan yazarlar arasında gösterilen Bonilla, Kardeşler! kitabı ile 2018 yılında Generalitat Valenciana en iyi resimli çocuk kitabı ödülü almıştır.

Diğer Okul Öncesi kitapları okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Süper Güçler Kitabı – Susanna Isern, Rocio Bonilla”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir