Bıçak – Jo Nesbo

Yayınevi:
Editör: Dilek Aygün
Polisiye yazarı Jo Nesbo’nun The Times dergisi tarafından son on yılın en iyi on polisiye romanından biri seçilen Bıçak -ki hayranları olarak bunu hak ettiğini hepimiz biliyoruz- psikolojik gerilim dozu yüksek serinin on ikinci ve şimdilik son kitabı. 
Sitede Yayınlanma Tarihi: 4 Şubat 2022

Orjinal Adı: Knife

Ülke: Norveç

Türü: Kurgu / Roman

Okur Yaşı: Genel okur kitlesi

Hedef Kitle: Polisiye, Gerilim, İskandinav Edebiyatı Sevenler

Sayfa Sayısı: 592 sayfa

Çevirmen: Can Yapalak

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 21 cm

Kategoriler: Etiketler:

İnceleme

Öncelikle Bıçak – Jo Nesbo kitabından bahsederken  spoiler içermemesi için çok dikkatli olmam gerekiyor. Net söyleyebileceğim; serinin diğer kitaplarından farklı olarak Harry Hole’u bu kitap özelinde çok daha iyi tanımamız ve insanlarla olan savaşının bu kez fazlasıyla kendine döndüğünü görmemiz olacak.

Böyle büyük hayran kitlesine sahip olması, belki de Nesbo’nun bir süper kahraman yaratmaya çalışmamasından kaynaklanıyor. Kendisine karşı acımasız, alkolle başı dertte, kadınların bakışıyla enteresan bir çekiciliği olan ve kusurlarıyla kusursuzluğu yakalayan bir karakter Harry Hole. Etrafındakiler de psikolojileriyle, hisleriyle ve hissettirdikleriyle çok gerçek tiplemeler.

Tüm gözlerin Harry üzerinde toplandığını, onun ve çevresindeki insanların psikolojik tahlillerinin, her zaman alıştığımız karanlık akıştan çok daha fazla ön planda olduğunu ve romanın rahatlıkla Nesbo’nun en iyisi diyebileceğim bir kurguyla örüldüğünü de göreceksiniz okurken. 

“Şeytanla bir anlaşma yapıyorsan şeytanın bunun neden iyi bir anlaşma olduğunu düşündüğünü kendine sorman gerekir.” Bıçak – Jo Nesbo

Bu kez suçlu kim?

Alkolle sorunlu bir geçmişi olan Norveç Polis Teşkilatının ünlü dedektifi Harry Hole, yine çok içtiği bir gece sonrasında kendini, hayatının en zorlu davasını çözmek zorunda kalacağı bir olayın içinde bulur. Üstüne bir de zaten kısıtlanmış olan yetkileri alınıp, görevden uzaklaştırılır. En büyük şüpheli, daha önce yakaladığı seri katil Svein Finne görünür ve bu cinayeti işlemek adına çok da sağlam bir sebebi vardır: İntikam.

“Hiçbir şey tamamıyla doğru değildi, hiçbir şey kesinlikle yanlış olamazdı. Bakış açısı. Tüm mesele buydu. Bakış açısı.” Bıçak – Jo Nesbo

Harry ile birlikte biz de merakla, öfkeyle çıkmaz sokaklarda geziyor; bir ipucu yakalamaya çok yaklaşmışken, hatta katili anladığımızı düşünürken çok farklı  yönlere sapıyoruz.

Nesbo, her bir katmanda kendini aşıp bizi biraz daha hayrete düşürmeyi başarıyor, kandırıyor, tansiyonu sürekli kendi kontrolünde tutuyor. Tüm bu kafa karışıklığı içinde de olayı çözmek için seçtiği yollarla, asla hayal kırıklığına uğratmıyor. Her karakterden şüphelenir hale getiriyor, sonunda da nefis bir ters köşe finalle şapka çıkarttırıyor bize.

Hangi sırayla okumalı?

Harry Hole’un etkisine girdiğiniz anda, elinizin altında olması için serinin tüm kitaplarını sırayla yazmak istedim. Karşıma Ekşi Sözlük’de William Brother tarafından çok iyi yazılmışı çıktı. Teşekkür ediyorum ve aynen aktarıyorum.

 • Flaggermusmannen 1997 – Yarasa 2016 (Doğan Kitap)
 • Cockroaches 1998 – Hamamböcekleri 2017 (Doğan Kitap)
 • The Redbreast 2000 – Kızılgerdan 2010 (Koridor Yayıncılık), 2018 (Doğan Kitap)
 • Nemesis 2002 – Nemesis 2012 (Doğan Kitap)
 • The Devil’s Star 2003 – Şeytan Yıldızı 2007 (Koridor Yayıncılık), 2014 (Doğan Kitap)
 • The Redeemer 2005 – Kurtarıcı 2015 (Doğan Kitap)
 • The Snowman 2007 – Kardan Adam 2015 (Doğan Kitap)
 • The Leopard 2009 – Leopar 2016 (Doğan Kitap)
 • Phantom 2011 – Hayalet 2017 (Doğan Kitap)
 • Police 2013 – Polis 2018 (Doğan Kitap)
 • The Thirst 2017 – Susuzluk 2019 (Doğan Kitap)
 • Knife 2019 – Bıçak 2019 (Doğan Kitap)

İlk iki kitabı Türkçeye çok geç çevrildi ama sonuçta yazarın üçüncü kitabı öyle güçlüydü ki görece daha ayrıntılarda boğduğu bu ikisini zamanında okuyup Harry Hole’dan vazgeçmediğim için mutluyum. Bu arada yedinci kitabı Snowman/ Kardan Adam 2017 yılında Tomas Alfredson tarafından filme çekildi. Michael Fassbender nasıl bir Harry Hole oldu bilemiyorum ama IMDB puanının 5.1 olması böyle müthiş bir kitabın sinema uyarlamasında sıkıntı olduğunu gösteriyor.

“Norveç; Henrik Ibsen, Edward Munch ve en çok satan gerilim yazarı Jo Nesbo’nun yerli evlatları olmasıyla övünüyor.” New York Times

Haksız da sayılmazlar. Jo Nesbo’nun kitapları Mart 2021 itibariyle 50 milyon adet satış barajını aştı. Yeni kitabını (-ki yoldaymış sosyal medyadan aldığım duyumlara göre) hızlıca ve heyecanla okuyup sizlerle de paylaşmaya sabırsızım.

Şiddetle tavsiyem; yazarla ve müthiş dedektifiyle henüz yollarınız kesişmediyse daha fazla ertelememeniz olacak. Ayrıca, bu kitabı Storytel’den dinlemek isterseniz Murat Şen çok başarılı bir seslendirme yapmış. Ben sevdim.

Bir de not eklemek isterim; Her ne kadar genel okur kitlesine hitap ediyorsa da Harry Hole serisi şiddet ve cinsel şiddet öğeleri de barındırıyor, dolayısıyla önerim yetişkinlerin okuması yönünde…

Ya sizin Jo Nesbo’yla aranız nasıl?  Eklemek istedikleriniz varsa, yoruma beklerim.

Jo Nesbo kimdir?

Norveç’in en önemli polisiye yazarı olan Jo Nesbo, 1960’da Oslo’da doğdu. İlk kitabını 37 yaşındayken yazdığını ve o zamana kadar da sadece okuduğunu, çok okuduğunu biliyoruz. Sonrasında da zaman mekan farketmeksizin, her yerde deli gibi yazdığını söylüyor. Bu yüzden olmalı, çok gerçek karakterler çıkarıyor karşımıza.

İskandinav Polisiye romanlarına verilen Glass Key ödülünü alan Nesbo, bugün 51 dile çevrilen kitaplarıyla haklı şöhretini yaşıyor. Norveçli okurlar onu tüm zamanların en iyi polisiye yazarı olarak değerlendiriyor. Nesbo aynı zamanda ekonomist ve Norveç’in ünlü gruplarından Di Derre’nin solisti ve söz yazarı. Harry Hole serisinin yanı sıra çocuklar içinde bir kitap serisi var.  Ve elbette seri harici polisiye kitapları.

Daha fazla kitap inceleme yazısı için tıklayın.

Yorumlar (1)

Bıçak – Jo Nesbo için 1 değerlendirme.

 1. zoritoler imol

  I got what you mean , appreciate it for putting up.Woh I am pleased to find this website through google.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir