Köpük ile Pıtır- David Bedford

Kitap Yazarı:

Yazan: Deniz Ünal

Webmaster

İş Bankası Kültür Yayınları’nın İlk Okuma Kitaplarım Serisi içerisinde yer alan Köpük ile Pıtır hem güldürüyor hem de sıcacık bir kardeşlik öyküsünü okurla buluşturuyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2022

Orjinal Adı: Max and Sadie

Ülke: İngiltere

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: Okul öncesi / ilkokul düzeyindeki çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 26 sayfa

Çevirmen: Nevin Avan Özdemir

Çeviri: ☺️

Ebat: 22 X 22 cm

Kategoriler:

İnceleme

Çocuklara küçük yaşlarda okuma alışkanlığı kazandırmanın ve bunu yaşam boyu devam ettirmenin çok önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Çocuğun günlük yaşamdaki ilişkilerinden tutun da akademik yaşamına kadar birçok alanda kitapların hayata katkısı tartışılmaz. Köpük ile Pıtır işte bu kitapların başında geliyor.

David Bedford’un kaleme aldığı kitap, İş Bankası Kültür Yayınları’nın İlk Okuma Kitaplarım Serisi içerisinde okuyucuyla buluşuyor. Yazarın kendisinin de inanmakta zorlandığı gibi dünya çapında 33 dile çevrilmiş. Bedford’un yayımlanmış 89 kitabı bulunuyor.

Bedford bu başarısını çocukluktan itibaren bir şeyler yaratma becerisine sahip olmasında buluyor. Öyle ki Bedford, hayatının ilk iki veya üç yılını annesi ve erkek kardeşiyle birlikte bir karavanda geçirdiğini ve tek başına dolaşmanın kendisi için heyecan verici olduğunu, etrafta gördüğü şeyleri canavarlara benzettiğini aktarıyor. Bir çocuk kitabı yazarı olarak yaşadığı yerlerin hayal gücünün çok daha geniş bir alana yayılmasına katkı sağladığını ve hâlâ keşfedecek çok şeyin olduğunun altını çiziyor.

Köpük ile Pıtır, iki küçük kutup ayısının hikâyesi

Stephen Lavis’in çizerliğini yaptığı Nevin Avan Özdemir’in Türkçeye kazandırdığı Köpük ile Pıtır, iki küçük kutup ayısının kardeşlik ilişkisini sade, anlaşılır ve eğlenceli bir dille kaleme almış. Kitapta yazarın çocukluğunda yaşadığı anıların yansımalarını ve o gün hissettiği duyguların penceresini aralıyoruz.

Güldürürken kardeşlik bağının o sımsıcak halini gördüğümüz, içi duygu dolu başarılı kitaplardan!

Köpük’ün Pıtır adında küçük, sevimli bir kız kardeşi var. Pıtır, çok meraklı. Köpük ne zaman tek başına oyunlar oynamak istese Pıtır, Foşşş! Bam! Hooop! Pat! diye ortaya çıkıyor. Ağabeyiyle birlikte oyunlar oynamak, onun yanında olmak istiyor. Köpük ise Pıtır’ın her şeyi bozduğunu düşünüyor. Eski günlerde olduğu gibi sadece annesi ve kendisinin olduğu anlara dönmek istiyor.

Günlerden bir gün Pıtır’dan biraz uzaklaşmak isteyen Köpük yürüyor yürüyor ve gözden kayboluyor. Bu sırada yeni bir kar fırtınasının başlamak üzerey olduğunu fark ediyor. Köpük, kendisi için güvenli bir kar kulübesi yapıyor ancak Pıtır için de endişelenmeye başlıyor.

“Acaba Pıtır hâlâ karlarla kaplı açık alanda tek başına mı?” diye düşünürken. Pat! Kocaman bir kar topu Köpük’ün burnuna geldi. Pıtır kıkır kıkır gülerek, ‘Ayak izlerini takip ettim,’ dedi.”

Pıtır, kar fırtınasından habersiz oyunlar oynamaya devam etmek istiyor ancak fırtına ortalığı birbirine katmak üzere olduğu için Köpük onu uyarıyor.

Ne dersiniz, Köpük bu fırtınadan kardeşini ve kendisini koruyup, harika bir ağabey olduğunu gösterebilecek mi?

Bu hikâyede yazar, çocukların merak ederek öğrenme çabasına, kardeş kıskançlığına, aile bağlarına dikkat çekerken aynı zamanda hassas bir konu olan duygu yönetme becerisini de alt mesaj olarak çok güzel işlemiş.

Çocuklar ve çocuk ruhlu yetişkinler çok sevecek!

Hikâyeyi okurken Köpük ile birlikte kendi çocukluğuma gittiğim anlar da oldu. Annem kardeşimle daha çok ilgileniyor diye onu kıskandığım anlar aklıma geldi, gülümsedim 🙂 Benim Pıtır gibi harika bir ağabeyim olmadı ama harika kardeşlerim oldu. Sizin hayatınızdaki harikanız kimdi? Çocukken kardeşlerinizle yaşadığınız sizi gülümseten anılarınız, onlar nelerdi?

Ayrıca yazarımızın anlamlı bir mesajını sizinle paylaşmadan geçemeyeceğim.

“Gezegenimiz harika bir yer ve üzerinde yaşayan insanlar da öyle. Hepimiz mutlu olmayı, birbirimize iyi bakmayı ve tadını çıkarmayı seçelim.” 

Siz bu kitabı daha önce okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

David Bedford kimdir?

David Bedford, 1969’da İngiltere’nin güneybatısındaki Devon’da doğdu. Biyoloji doktorasını tamamladıktan sonra İngiltere ve ABD’de antibiyotik araştırmaları üzerine çalıştı ancak 1997’de tam zamanlı yazmak için işinden ayrıldı. Çocuklar için hikâyeler yazmaya devam eden Bedford, ailesiyle birlikte Kuzey Norfolk, İngiltere’de yaşamını sürdürüyor.

Diğer Okul Öncesi kitap incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Köpük ile Pıtır- David Bedford”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products