Her Şeyin Hikâyesi

Yazan: Richard Powers

Düzenleyen: Utku Özer

Her Şeyin Hikâyesi, sadece bir roman değil, aynı zamanda doğayla olan bağımızı yeniden düşünmemizi sağlayan bir manifesto. Roman, ormanların yok edilmesi karşısında insanoğlunun sorumluluğunu sorgularken doğayla olan karmaşık ilişkimizi de gözler önüne seriyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2024

Orjinal Adı: The Overstory

Orjinal Dili: İngilizce

Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 584

Çevirmen: Kıvanç Güney

Ebat: 13,5 * 21 cm

İnceleme

Richard Powers – Her Şeyin Hikâyesi

Her Şeyin Hikâyesi, sadece bir roman değil, aynı zamanda doğayla olan bağımızı yeniden düşünmemizi sağlayan bir manifesto. Roman, ormanların yok edilmesi karşısında insanoğlunun sorumluluğunu sorgularken doğayla olan karmaşık ilişkimizi de gözler önüne seriyor.

Her Şeyin Hikâyesi, dünyanın farklı yerlerinden gelmiş insanların Amerika’ya köklerini salarken yanı başlarında her yere uzanmış ağaçların imkânlarından yararlandıklarını; buna karşılık kendi uygarlıklarını kurarken hayat veren ağaçların soyunu nasıl tükettiklerini anlatıyor.

Richard Powers kitapta birbirleriyle bağlantılı dokuz insanın hikâyesini ve ağaçlarla olan deneyimlerini anlatıyor. Farklı geçmişlere ve mesleklere sahip olsalar da bu karakterlerin hepsi ağaçlarla ve doğayla derin bir bağ kuruyor. Her karakterin hikayesi, insanlığın doğayla olan ilişkisinin farklı bir yönünü aydınlatıyor. Her Şeyin Hikâyesi, sadece bir hikâye anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda okurları da doğayla olan ilişkilerini düşünmeye teşvik ediyor. Romanın dili ve üslubu, doğanın güzelliğini ve gizemini ustalıkla tasvir ediyor. Powers, okurları ormanların sesini dinlemeye ve bu sesin bize ne söylediğini anlamaya davet ediyor.

Yayım yılı olan 2019’da Booker Ödülü ve Pulitzer Ödülü kazanan Her Şeyin Hikâyesi, PEN/Faulkner Ödülü başta olmak üzere pek çok başka ödüle de aday oldu. New York Times, Washington Post, Time, Newsweek, Kirkus Review ve Amazon tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi.

Yayınevinden

Sanattan bilime, çocukluktan aşka, doğadan sanal âleme, aile öykülerinden çevre mücadelelerine ağaçların dünyayı nasıl yaratıp etkilediğine dair modern bir şaheser. Tüketen insani hırsların karşısında ağaçların şefkatinden yana olanların hikâyesi.

Richard Powers Kimdir?

Richard Powers, başta Amerikan Ulusal Kitap Ödülü, Booker Ödülü, Pulitzer Ödülü gibi prestijli edebiyat ödülleri başta olmak üzere pek çok ödül kazanmış Amerikalı bir yazar. Yayımlanmış on üç romanı bulunan Powers aynı zamanda Stanford Üniversitesi İngiliz Dili Bölümü’nde yaratıcı yazarlık dersleri veren bir profesör.

 

Künye 

Yayınevi: İthaki Yayınları

Kitap Adı: Her Şeyin Hikâyesi

Orijinal Adı: The Overstory

Yazar: Richard Powers

Çeviren: Kıvanç Güney

Kategori: Roman

Basım Tarihi:

Sayfa sayısı: 584

Ebat: 13,5 x 21

Etiketler: Pulitzer Ödülü, Booker Ödülü, New York

 

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın. 

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Her Şeyin Hikâyesi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir