Kan ve Demir

Yazan: Katja Hoyer

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Almanya’nın tarihini anlamak 20. yüzyılın uzun ve kanlı savaşlarını anlamanın en önemli parçası. Vakıfbank Kültür Yayınları, tarihin akışında önemli rol oynayan elli yıllık bir dönemi anlatan Kan ve Demir’i okurlarıyla buluşturdu. Kitap yazar ve akademisyen Katja Hoyer’in dilimize çevrilen ilk kitabı.

 

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 28 Mayıs 2024

Orjinal Adı: Blood and Iron

Türü: Tarih

Yayın Tarihi: 07.05.2024

Çevirmen: Sinan Çakır

Ebat: 12,5 * 19,4

İnceleme

Almanya’nın tarihini anlamak 20. yüzyılın uzun ve kanlı savaşlarını anlamanın en önemli parçası. Vakıfbank Kültür Yayınları, tarihin akışında önemli rol oynayan elli yıllık bir dönemi anlatan Kan ve Demir’i okurlarıyla buluşturdu. Kitap yazar ve akademisyen Katja Hoyer’in dilimize çevrilen ilk kitabı.

Bir Avrupa ulusu kurma fikri 1800’lü yıllara dayanan Almanya, Otto von Bismarck’dan başlayarak Britanya ve Fransa imparatorluklarına rakip olacak tek bir devlet kurma hayalindeydi. Katja Hoyer bu hayalin peşinde elli yıl boyunca koşan Alman tarihini Vakıfbank Kültür Yayınları’ndan çıkan kitabı Kan ve Demir’de akıcı ve herkesin anlayacağı bir şekilde anlatıyor. Almanya’nın imparatorluk dönemini nasıl anlamak gerekli ve hangi dersler çıkarılmalı sorularına net bir şekilde yaklaşan Hoyer, Nazizm’e doğru giden yolda tüm olumsuzlukların yanında imparatorluk Almanya’sı ile nispeten olumlu demokrasi ve sosyal refahın başladığını da kitabında ortaya koyuyor.

Kitaptan:

“Yasalar sosis gibidir; en iyisi onların nasıl yapıldığını görmemektir.”

 Otto von Bismarck

“Bir realpolitikçi olarak Bismarck’ın, yasalarını geçirmek için ne gerekiyorsa yapma konusunda hiçbir ahlaki çekincesi yoktu. Sık sık ona atfedilen ünlü ‘yasalar sosis gibidir’ benzetmesi çok isabetli bir tanımlamaydı. Zira İkinci Reich’ta yasa yapma süreci gerçekten de karmaşık ve tatsızdı. Bismarck’ın parlamenterlere ve krala zorbalık yapmak, onları kandırmak ve onlara boyun eğdirmek için kullanacağı geniş bir yöntem repertuvarı vardı. Hiçbir şey yasak değildi. İnce ayarlanmış retoriği işe yaramadığında Bismarck, korkutucu öfke nöbetleri geçirebilir, rakiplerini herkesin önünde küçük düşürebilir, gözyaşlarına boğulabilir veya – çok hak eden durumlarda – istifa tehdidinde bulunabilirdi. 5 Wilhelm’in, Prusyalı ruhu için tamamen lanetlenmiş bir Alman İmparatorluğu’nu yönetmeye bırakılabileceği düşüncesi, yaşlanan kralı o kadar korkutmuştu ki, onun yanında kaldığı sürece Bismarck’a neredeyse her şeyi vaat edecekti.”

Katja Hoyer kimdir?

1985’te Doğu Almanya’da doğan Katja Hoyer, Jena’daki Friedrich Schiller Üniversitesi’nde tarih okudu. İngiliz-Alman tarihçisi olan Hoyer aynı zamanda Kraliyet Tarih Topluluğu Üyesi ve King’s College London’da Misafir Araştırma Görevlisidir. Makaleleri History Today ve BBC History Extra’da yer aldı ve aynı zamanda Spectator, Washington Post, UnHerd, Die Welt ve diğer gazetelerde Almanya ve Avrupa’daki güncel olaylar hakkında yazmaktadır. Kan ve Demir ise onun ilk kitabıdır.

Etiketler: Almanya Tarihi, Yirminci Yüzyıl, İmparatorluk

Künye

Yayınevi: Vakıfbank Kültür Yayınları

Kitap Adı: Kan ve Demir

Orijinal Adı: Blood and Iron

Yazar: Katja Hoyer

Çevirmen: Sinan Çakır

Proje Editörü: Dr. Mehmet Yılmaz Akbulut

Kategori: Tarih

Basım Tarihi: 07 Mayıs 2024

Sayfa sayısı: 272

Ebat: 12.5 x19.4

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.  

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kan ve Demir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir