Miras – Vigdis Hjorth

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Yazan: Özgü Altındağ

Webmaster

Vigdis Hjorth’un kaleme aldığı Miras bir aile sorgusu içeriyor. Aileni seçme şansın olsaydı yine aynı tercihi mi yapardın? Yaşadığın coğrafya gibi, yanlarında hayata gözlerini açtığın ailen de kaderin. Dört duvarın içinde, anlatmaya çalıştığın bir hikâyen ve sessiz çığlıkların var.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Nisan 2022

Orjinal Adı: Arv og miljo

Ülke: Norveç

Türü: Roman

Türkçe Baskı: 2021

Sayfa Sayısı: 309 sayfa

Çevirmen: Dilek Başak

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Miras, “Babam beş ay önce öldü”, cümlesiyle başlıyor. Kitapta geçen olayları, romanın kahramanı Bergljot’dan öğreniyoruz. Bergljot olayları günlüğüne yazar gibi, en samimi, en içten duygularıyla anlatıyor bize. Beş yaşına kadar yaptığı tacizleri hatırlamayacağını düşünen babasının ölümüyle hafiflediğini hissediyor. Miras olarak kalan kulübenin, dört kardeş arasında eşit olarak paylaştırılmaması ile herkes tarafından bilinen ve yıllardır olmamış gibi davranılan travma, bir anda ortaya çıkıyor. Bildiğimiz bir miras kavgası değil, aile iç hesaplaşması. Berljot’un yaşadıklarını bilen annesinin, yaşadığı gizli aşkın ortaya çıkmaması için olaylara sessiz kalması…

“Dünya bu yüzden batıyor işte, çünkü insanlar fikirlerini söylemiyor, dürüst davranmıyor, kimsenin keyfi kaçmasın diye yapmacık tavırlar takınıyorlar.”

Aile olmak nedir?

Aile, toplumun en küçük yapı taşı olarak öğretildi bize. Ailede öğrendiklerin, yaşadıkların hayatını, seni şekillendirir ve seni aile dışındaki kötü insanlardan korur. Hayata onların yanında başlar, en çok onlara güvenirsin. Peki, seni istismar eden, zor şeyler yaşatan insanlar aile içindeyse ne yaparsın? Kitapta bu durumu Bergljot şöyle anlatıyor, “Birilerinin kızı olmak yerine anne olmayı istediğimden erkenden evlenip çocuk yaptığımı fark ediyordum.” Travmalarından kaçmak için verdiği kararları, yaptığı hataları gözler önüne seriyor. Bergljot gördüğü rüyalar için Freud ve Jung’un analizlerine de değiniyor.

Romanda sır yok. Başlar başlamaz neler olduğunu, yaşanılan istismarı hemen öğreniyorsunuz. Fakat Bergljot’un günlük hayat akışını ve duygularını paylaşma şekli ile kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Dostunuzla sohbet eder gibi hissediyor ve dertleniyorsunuz. İyi bir romanın hayatın kendisi olduğunun kanıtı gibi.

Ajitasyon yapılmadan anlatılan travma ile kitap beni çok etkiledi. Anlatım tarzı, sade dili ile içine alıyor okuru. İnsanın en yakınlarının açtığı yaraların, nereye kaçarsan kaç asla kapanmadığını görüyorsun.

Vigdis Hjorth kimdir?

1959 Oslo, Norveç doğumlu yazar, felsefe, edebiyat ve siyaset bilimi öğrenimi gördü. Çağdaş Norveç edebiyatının en özgün ve önemli isimlerinden biri kabul ediliyor. 2019 yılında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne aday gösterilen Miras, yazarın Türkçeye çevrilen ilk ve tek romanıdır.

Diğer Dünya Edebiyatı kitapları için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Miras – Vigdis Hjorth”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products