Okçu’nun Yolu – Paulo Coelho

Kitap Yazarı:

Yazan: Seval Bal

Webmaster

Paulo Coelho’nun 2003’de yayımladığı Okçu’nun Yolu adlı kitabında sadece bir okçunun ustalık öğretisini değil, hayatın her aşamasında bize rehberlik eden öğretileri de bulacaksınız. Coelho’nun “Tetsuya” karakteri gerçekte ok ustası olan bir marangoz olarak karşımıza çıkıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 7 Nisan 2022

Orjinal Adı: O Caminho do Arco

Ülke: Brezilya

Türü: Roman

Okur Yaşı: Genel okur kitlesi / Genel düzeyi

Sayfa Sayısı: 163 sayfa

Çevirmen: Emrah İmre

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 12.5 x 19.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Okçu’nun Yolu alışılmışın dışında bir tarz izlemiş. Kitaptaki illüstrasyonlar ve boş sayfalar dikkati çekiyor. Murat Kalkavan’ın çizimlerinde neredeyse kitap özetleniyor. Kitabın konusu, usta, ok, yay ve hedef metaforlarına dayanan bir hayat öğretisi etrafında şekillenmiş.

Kitabın baş kahramanı Tetsuya’nın dışında, kitapta kente dışardan gelen yabancı okçu ve kentte yaşayan genç bir öğrenci var. Karakter sayısının gayet az olduğu eserde sade ve yalın bir anlatım hikâye boyunca devam ediyor. Kitabın konusu ve formatı bu anlamda özdeşleşmiş gibi duruyor. Kitabın başlangıcında kente gelen yabancı ustayla karşılaşıyor. Ok, yay, kiriş ve hedef konuları bölümlerde tek tek felsefesiyle birlikte ele alınmış. Coelho, hikâye boyunca sürdürdüğü yalın üslubuyla anlatısının bir iç ses gibi kulaklarımızda yankılanmasını sağlıyor.

Tetsuya marangoz mu okçu ustası mı?

Tetsuya, sanatını ancak onu merak edene öğreteceğini söylerken ustalığın ne olduğunu anlatmaya girişiyor.

“Okun yola çıkması gereken an, yayın, okçunun ve hedefin kâinatta aynı noktada buluştuğu andır. Bunun adı da ilhamdır. Atıştan sonra okçu tüm kainatla konuşur gibidir. Okçu kirişi gerdiğinde yayın içinde dünyanın tamamını görebilir… dünya okçuya yaklaşır.”

Paulo Coelho bir iç ses konuşması olarak sürdürdüğü hikâyesinde, okurlarını iç huzurunu keşfetmeye doğru giden bir düşünce yolculuğuna çağırıyor.

“Her ok yeni bir yaşantıdır, okçunun yolu sonu olmayan bir yoldur.” 

Paulo Coelho, hikâyeyi yazmamış sanki resmetmiş

Okçu’nun Yolu kitabında tam da içinde bulunduğumuz çağın karmaşık ve hızla akan zamanına bir gönderme olduğunu düşünüyorum. Durup kendini dinlemek, kâinatın sesine kulak vermek ve muhteşem koronun bir parçası olduğunu keşfetme daveti, kitabın hemen hemen her sayfasını çevirdiğimde karşıma çıktı.

Kitabı okurken usta Tetsuya’nın kente dışardan gelen yabancı okçuyla karşılaşması ve onun meydan okumasına verdiği cevabın anlatıldığı bölümler, neredeyse bir sinema sahnesi gibi gözümde canlandı. Coelho olayları yazmıyor sanki resmediyor, hatta sahneliyor, izlenimi edindim. Bu yönüyle kendi edebî üslubunu sürdüren Paulo Coelho’nun kitaba kattığı farklılık, metnin ardı sıra gelen su şırıltısını andıran üslubundan doğan bestesinde gizli. Kitabı kısa sürede okuyup bitirdiğimde, kitaptaki diyaloglar ile sözü edilen yaşam öğretileri kulaklarımda çınlamaya devam etti.

Son zamanlarda okuduğum kitapların arasında bu hikâye benim için sadelik, zarafet ve dinginliğe bir çağrı gibi oldu. Bununla birlikte Okçu’nun Yolu kitabında Paulo Coelho’nun anlatmak istediklerini daha uzun yazmasını isterdim.  Sayfalarda yer yer bir şiir kitabı gibi geniş boş alanlar var. Bu da zihni rahatlatan bir etki yaratıyor. Murat Kalkavan’ın illüstrasyonları göz doyurucu sade bir anlatı sunuyor. Daha sembolik ve siyah-beyaz tonlarına sahip bu çizimler, odama asmak isteyeceğim birer tablo âdeta.

Tanınmış yazarın bu kitabını -bence hayatında başarı odaklı yaşamaya çalışan- her yaştan birey rahatlıkla ve sıkılmadan okuyabilir.

Başarının yolu

Paulo Coelho’nun Okçu’nun Yolu adlı bu kitabı tüm dünyada çok ses getiren Simyacı romanını anımsattı bana. Yirmiye yakın eseri olan Paulo Coelho’nun -eğer hâlâ okumadıysanız- Simyacı romanını da okumanızı tavsiye ederim. Veronika Ölmek İstiyor adlı eseri ise 2005 yılında Japon, 2009’da da ABD uyarlaması ile beyaz perdeye aktarıldı.  Usta yazar; felsefi, psikolojik ve dinî konuları alegorik bir üslupla anlatıyor. Düşüncelerini olduğu gibi yazmaktan da çekinmiyor.

Yazar yayımlanmış pek çok kitabında yol ve yolculuğa atıfta bulundu. 1986’da Brezilya’dan İspanya’ya doğru çıktığı hac yolculuğunu -700 km yürüme yolu- Hac adlı kitabında kaleme aldı. Okçu’nun Yolu gibi formatının  farklılığıyla dikkatimi çeken “Işığın Savaşçısının Elkitabı” adlı eseri de hayli iyi. Erdemlilik, cesaret ve bilgelik gibi kavramları yeniden düşündürten Okçu’nun Yolu kitabı, şimdiden beşinci baskıya ulaşmış bile.  2003’te yazılan kitap ülkemizde 2021’de ilk kez basıldı.

Paulo Coelho kimdir?

Paulo Coelho Brezilyalı roman ve söz yazarı. Oyunculuktan sonra bir süre gazetecilik yaptı. Okçu’nun Yolukitabının dışında roman türünde yirmiye yakın eser verdi. Simyacı adlı romanı 42 ülkede yayımlandı ve 26 dile çevrildi. Yazar aynı zamanda “Paulo Coelho Enstitüsü”nü kurdu. Ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım ediyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun verdiği “Crystal Award” ödülünü ve Fransız Légion d’Honneur nişanını aldı. Ayrıcı Paulo Coelho Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ve Brezilya Edebiyat Akademisi üyesi.

Diğer Dünya Edebiyatı incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Okçu’nun Yolu – Paulo Coelho”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products