Ayı Geldi – Richard T. Morris & LeUyen Pham

Yayınevi:
Webmaster

Ketebe Yayınları’nın Türkçe’ye kazandırdığı kitaplardan biri de 2022 yılı itibariyle 3. baskısını yapan Ayı Geldi. Hikâye, birlikte yaşamın toplumun her kesimini zorladığı bu dönemde sadece çocuklara değil, bir arada olmanın güzelliğini hatırlamaya en az onlar kadar ihtiyaç duyan yetişkinlere de hitap ediyor.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2022

Orjinal Adı: Bear Came Along

Ülke: İngiltere / ABD

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: Okul öncesi / ilkokul düzeyindeki çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 32 sayfa

Çevirmen: Gamze Özdemir

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 24,5 x 29,5 cm

İnceleme

Yayınevlerinin sosyal medya hesaplarında kitap tanıtımlarına ağırlık vermesi kitapçı gezemediğimiz günlerin kurtarıcısı oldu. Kitapçıda gezer gibi yayınevlerinin kitap tanıtım paylaşımlarını sayfa sayfa gezmek günlük rutinimin parçası hâline geldi. Bu şekilde keşfettiğim yayınevlerinden biri de Ketebe Yayınları oldu. Ayı Geldi ise okuma fırsatı bulduğum ilk Ketebe Çocuk kitaplarından biri.

Richard T. Morris’in hayal dünyasının muhteşem bir ürünü olan hikâye, aynı ormanda yaşayan farklı beceri ve niteliklere sahip birbirinden habersiz sekiz hayvanın tesadüfler sonucu nehirde bir araya gelişini anlatıyor. Nehir yolu elbette dönemeçler ve sürprizlerle dolu, maceraya katılan her hayvanla birlikte işler biraz daha ilginç bir hâl alıyor ve eğlenceli bir sonla macera tamamlanıyor.

İnsan bu hikâyeyi okuduktan sonra çevresindeki insanların farklılıklarına minnet duymaya başlıyor. Ne de olsa biz de her şeyden habersiz, kendimize has özelliklerimizle dünyaya gelip sonradan ailemiz, arkadaşımız olan başka başka insanlarla aynı maceranın içine düşmüş gibiyiz.

İmkânım olsa da kitap tanıtımına yazıyla devam etmek yerine sizi olduğunuz yerden alıp Ayı Geldi’nin çizimleri içinde bir yolculuğa çıkarsam. Kitabın resimlerine öyle uzun süre baktım ki artık kapaktaki şaşkın ayıyı görür görmez sayfayı çevirmeden LeUyen Pham’ın ellerinden çıkan sihirli dünyaya dalıveriyorum.

Ayı Geldi’nin çizimleriyle 2020 Caldecott Onur Ödülü’nü kazanan LeUyen Pham, kitabın çizimlerinde sulu boya, guaj ve mürekkep tekniklerini kullanmış. İlk sayfaların renksizliğine karşın ilerleyen kısımlarda hikâyeyle uyumlu olarak sayfalar renklenmeye, canlanmaya başlıyor. Sizi şimdiden uyarayım, aralarda sürpriz şekilde sayfayı döndürmeniz gerekebilir, ona göre pozisyon alın.

Bir tabloya bakıyor hissi yaratmasının yanı sıra -kitap içinden birkaç sahneyi dev bir tablo içinde duvarıma asma hayalim var hâlâ- çizimlerle ilgili en eğlenceli kısım, her okuyuşta sayfaların kenarına köşesine saklanmış detayları yakalamak oluyor. Bu sayede 2,5 yaşındaki oğlumla okuma sonrası yepyeni bir uydurma oyunumuz oldu.

Kitap sonunda yazarın ve çizerin okuyucuya bıraktığı birer not var. Onlar da okurlarla bu şekilde bir araya gelmek istemişler gibi görünüyor.

Hikâyenin yaratıcısı Richard T. Morris okuyucuya notunda -tam olarak kendi kelimeleriyle- “Bazı konular hakkında düşünmeye çok vakit harcarsanız, bazen şansınız yaver gider ve bir hikâye bulursunuz…” demiş.

Ne şahane ki o, bu şansı kaçırmamış ve işte bu samimi buluşma hikâyesi bize ulaşmış.

Sadece çocuklar için değil, kendiniz, aileniz ve bir arada olmayı sevdiğiniz herkes için; güzel bir resme bakmayı, iyi bir hikâye okumayı seven herkes için kütüphanede yerini alması gereken değerli bir parça.

İyi okumalar herkese, bir gün nehirde buluşmak üzere.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Richard T. Morris kimdir?

This Is A Moose, Bye-Bye Baby!, Fear The Bunny gibi çocuk kitaplarının yazarı. E.B. White Award Onur Ödülü (This Is A Moose) ve Midwest Bookseller Choice Ödülü’nü (This Is A Moose) kazandı. New Jersey’de ailesiyle birlikte yaşıyor.

LeUyen Pham kimdir?

1973 yılında Vietnam’da dünyaya gelen LeUyen Pham, çocuk kitapları çizeri ve yazarı. Şimdiye kadar çalıştığı kitap sayısı 120’nin üzerinde. Çizimlerini yaptığı ilk kitabı (Sugarcane House And Other Stories About Mr. Fat)1997 yılında basılmış. 2005 yılında ise ilk denemesi olan Big Sister Little Sister isimli çocuk kitabını yazmış. 2020 yılında Bear Came Along (Ayı Geldi) kitabının çizimleri ile Caldecott Onur Ödülü aldı. 2020 yılının Nisan ayında Shannon Hale ve Dean Hale ile birlikte Covid 19 ile mücadeleyi çocuklar için anlaşılabilir kılmayı hedefleyen The Princess In Black And The Case Of The Coronavirus isimli kısa kitabı hazırladı. Kitap e-kitap formatında ücretsiz olarak yayınlanıyor. Pham son olarak Shannon Hale ile birlikte, Mart 2021’de yayınlanan Itty Bitty Kitty-Corn isimli kitaba imza attı.

Diğer okul öncesi çocuk kitapları incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Ayı Geldi – Richard T. Morris & LeUyen Pham”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products