Benden Bana Bir Adım – Cangül Soydemir

Yayınevi:
Büşra Tangal

Kendimize doğru atacağımız bir adım bize içsel özgürlük, öz güven ve cesaret kazandırabilir mi? Eva Yayınevi tarafından yayımlanan ve Cangül Soydemir tarafından kaleme alınan Benden Bana Bir Adım kitabı, minik bir adımın yaşamımızı nasıl tümüyle değiştirip dönüştürebileceği fikrinden yola çıkarak yazılmış.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 19 Haziran 2023

Ülke: Türkiye

Türü: Kurgu Dışı, Kişisel Gelişim

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Kişisel gelişim okurları.

Sayfa Sayısı: 176 sayfa

Ebat: 13,5 x 21 cm

İnceleme

Cangül Soydemir, Benden Bana Bir Adım’da hepimizin zaman zaman düştüğü içsel sorgulamalarını âdeta günlük tadında ve şiirsel bir dille kaleme almış. Bir yanda kalp kırıklıklarını, zamansız vedaları ve yaşam güvencemizin bir anda kaybolmasının verdiği korkuyu tarif ederken bir yandan da hayal dünyasının bize sunduğu zenginliklerle hayatımıza nasıl tat katabileceğimizi anlatmış.

“İnsan acıdan, kederden, zorluklardan, korkulardan kaçmak ister. Ama nereye kaçarsa kaçsın her seferinde kendi içine düşer,” diyor Cangül Soydemir, “Nereye Kaçabilirsin ki?” bölümünde…

“Ödünç Yaşamlar” bölümünde ise insanın maddeye sahip olma hırsından, maddeye sahip oldukça nasıl güçlü hissettiğinden ve güce nasıl bağımlılık geliştirdiğinden bahsediyor. Bunun üzerimizde nasıl bir illüzyon yarattığından da… Peki bu ve buna benzer durumların çözümü ne olabilir?

Soydemir, “Kendi haline bırakılırsa, eylemlerinin sonuçlarından hep başkalarını sorumlu tutar insan. Ya yaşam acımasızdır ona karşı ya diğer insanlar kötü ve sorumsuzdur,” tespitini yaptıktan sonra bunun sonuçlarını da okurla paylaşıyor: “Oysa; dış İÇ’teki enerjilerin birleşmesidir. Her düşünce, her duygu bir enerji ve titreşimdir. İçimizde nasıl bir titreşim varsa, ortama olarak, o enerjinin maddeleşmiş halini yaşarız,” diyor.

Soydemir çözümü, yazar ve ruhani lider Georgi İvanoviç Gürciyev’den yaptığı bir alıntıyla açıklamış, “İnsan önce bir hapishanede olduğunu fark etmelidir. Sonra bu hapishaneden çıkmak istemelidir. Ve daha önce bu hapishaneden çıkmış birini bulmalıdır. Bu kişi ona hapishaneden çıkmak için gerekli aygıtları öğretir. Sonra o dışarıdan, kendisi içeriden bir tünel kazar. Ve o tünelden geçerek hapishaneden çıkar. Özgür olur.

O ustalardan öğrenmiş, deneyimlemiş, kendi yöntemlerini geliştirmiş ve şimdi okuyan herkesi kendini keşfetmeye, farkındalığa ve huzura çağırıyor.

Kişisel gelişim yolculuğu

Soydemir ilk önce kendi kişisel gelişim yolculuğuna çıkmış. Pek çok gurudan ilham almış. Başarılı bir kariyere sahipken kalbinin sesini dinleyerek psikolojinin, psikodrama ve astrolojinin peşinden gitmiş. Yirmi yıllık psikosentez ve meditasyon deneyiminin ardından bu iki alanı birleştiren kendi metodunu geliştirmiş. Psikosentez Yaşam Koçu ve Meditasyon Eğitmeni de olan Soydemir, insanın hayatını kontrol edebilmesinin yolunun dış etkenlerden ziyade, içe yönelerek kendini tanımak, sevmek, kabul etmek ve kendi üzerinde çalışmaktan geçtiğini yaşamından ve başka yaşamlardan örnekler vererek anlatıyor.

Soydemir Benden Bana Bir Adım kitabında bir yandan farkındalık dolu yolculuğunu okurlarıyla paylaşıyor bir yandan da bazı çalışmaları yapmanızı istiyor. Güvenli alan meditasyonu, “Ben Saf Bilinç ve İradeyim” çalışması, psikosentez ve alt kimlik çalışması, merhamet enerjisi, öfke enerjisi, bedende saklı enerji, gül meditasyonu, kap meditasyonu utanç duygusu çalışması gibi… Hedefler, karma, teslimiyet gibi pek çok başlık da kitapta yer bulmuş.

Soydemir kişisel yolculuğunda etkisi altında kaldığı ve büyük mistikler olarak tanımladığı Halil Cibran, Mevlâna, Osho, Khrisnamurti’den de alıntılar yapmış. Hem onların öğretilerinden faydalanmış hem de bu öğretileri bir anlamda kendi okurlarıyla buluşturmuş.

Belirsizliklerle mücadele etmekte zorlanıyorsanız, kendinizi olduğunuzdan daha güçlü görmek, öz güveninizi ve cesaretinizi arttırmak istiyorsanız bu kitaptan faydalanabilirsiniz. Özellikle duygularının kendisini yönettiğini düşünen veya kendi sezgileriyle kararlar almayı sevenlerin bu kitabı daha fazla seveceğini düşünüyorum.

Peki siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Cangül Soydemir kimdir?

Avusturya Lisesini ve İstanbul Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra yabancı şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalıştı. Psikolojiye olan merakı, kendini bilme ve tanıma konusundaki kişisel çalışmaları yaşamında ağırlık kazanınca kişilere rehberlik yapmak amacıyla Benden Bana Bir Adım Platformunu kurdu. Bu alanda yetkinlik kazanmak için uluslararası grup psikoterapileri konusundaki çalışmalarıyla bilinen Profesör Dr. Maurizio Gasseau’nun yönetiminde psikodrama eğitimi aldı. Profesör Gasseau, aynı zamanda Benden Bana Bir Adım tarafından organize edilen Psikodrama atölyelerini birçok kez yönetti. Ardından Oxford Üniversitesinde Psikolojiye Giriş programına katıldı, başarıyla tamamladı.

Hocası olan uluslararası boyutta tanınmış psikoterapist ve astrolog Mark Jones sayesinde, uzun yıllardır ilgilendiği astrolojiye dair farklı bir bakış açısı kazandı. Mark Jones’un kurucusu olduğu Pluto School’da astroloji eğitimi aldı. Amerika ve Avrupa’da merkezleri ve enstitüleri bulunan Psikosentez Psikoloji Ekolünün eğitimini San Francisco’da bulunan merkezinde aldı. Cangül Soydemir, bu eğitimin ardından “psikosentez metodu”nu oluşturdu. Soydemir İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Fransızca biliyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Benden Bana Bir Adım – Cangül Soydemir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products