Yaratıcı Eylem: Bir Var Olma Biçimi

Yazan: Rick Rubin

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Editör: Buse Olçay

Rick Rubin’in Goodreads Yılın En İyi Kurgu Dışı Kitabı Ödülü Finalisti ve Waterstones ve Barnes&Noble Yılın En İyi Kitabı Finalisti olan kitabı Yaratıcı Eylem: Bir Var Olma Biçimi Domingo Yayınları’ndan çıktı. Yaratıcılığın yaşamımızda kapladığı alanı nasıl genişletebileceğimizi gösteren ışıltılı ve ilham verici bir kitap.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2024

Orjinal Adı: The Creative Act: A Way of Being

Orjinal Dili: İngilizce

Ülke: ABD

Türü: Kişisel Gelişim

Yayın Tarihi: Şubat 2024

Sayfa Sayısı: 344

Çevirmen: Emre Gözgü

Ebat: 14 *21

İnceleme

Rick Rubin -Yaratıcı Eylem: Bir Var Olma Biçimi

Rick Rubin’in Goodreads Yılın En İyi Kurgu Dışı Kitabı Ödülü Finalisti ve Waterstones ve Barnes&Noble Yılın En İyi Kitabı Finalisti olan kitabı Yaratıcı Eylem: Bir Var Olma Biçimi Domingo Yayınları’ndan çıktı. Yaratıcılığın yaşamımızda kapladığı alanı nasıl genişletebileceğimizi gösteren ışıltılı ve ilham verici bir kitap.

Rick Rubin Time dergisinin “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” listesinde yer alan ve Red Hot Chili Peppers, Johnny Cash, Slayer, Jay Z ve Adele gibi müzik efsaneleriyle çalışmış bir müzik yapımcısı. Sanatçıların kendilerini aşmalarına, özgürlüklerini ve saf benliklerini yeniden keşfetmelerine olanak tanıyan bir alan yaratma beceresiyle ünlü olan Rubin, bu kitabında yaratıcılığı herkes için erişilebilir kılmak amacıyla kendi deneyimlerinden süzülen bilgelikleri paylaşma çabasını anlatıyor. Rubin’e göre, yaratıcılık, doğuştan gelen bir hak ve bu potansiyeli gerçekleştirmek için öz farkındalığımızı geliştirmemiz, dış algılardan öte iç dünyamızla uyum sağlamamız gerekiyor.

“Yaratıcı Eylem” kitabı sanatçının yolunu aydınlatan ve yaratıcı sürecin sadece başarılarla değil, aynı zamanda zorluklar ve cesur hatalarla dolu olduğunu gösteren bir rehber niteliğinde. Rubin, bu eserle bir ömür boyu edindiği bilgileri damıtarak, yaratma sürecini herkes için daha anlaşılır ve uygulanabilir hale getiriyor.

Kitaptan Bir Alıntı

“Genel geçer anlamda sanat yapıp yapmadığımıza bakmaksızın hepimiz birer sanatçı olarak yaşıyoruz. Verileri algılıyor, süzgeçten geçiriyor, ardından bu bilgi setinden yola çıkarak kendimiz ve başkaları için bir deneyim oluşturuyoruz. Farkında olalım ya da olmayalım, sadece hayatta olduğumuz için bile süregiden yaratma sürecinin aktif katılımcılarıyız. Sanatçı gibi yaşamak dünyada bir varoluş biçimidir. Bir algılayış ve farkındalık şeklidir.”

Kitap Hakkında Ne Dediler?

“Rick Rubin dâhi yaratıcı dediğimiz şeyin bire bir karşılığı ve sanırım bu, bugüne kadar yaratıcılık üstüne okuduğum en ilham verici kitap.” Matt Haig

“İster müşterisiyle iletişim kurmakta zorlanan biri olsun ister iş yetiştirmeye çalışan bir sevdiğiniz, Yaratıcı Eylem, teşvik edici o kıvılcıma ihtiyaç duyan herkes için sorunlara yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaya yardımcı olacak, güçlü bir kitap.” Guardian

Rick Rubin Kimdir?

Rick Rubin, 10 Mart 1963’te New York, Long Island’da doğdu ve New York Üniversitesi’nde hukuk okurken müziğe olan ilgisiyle kariyerine yön verdi. 1984 yılında Russell Simmons ile birlikte Def Jam Recordings’i kurarak hip-hop müziğin popülerleşmesine önemli katkılarda bulundu. Beastie Boys ve LL Cool J gibi isimlerle çalışarak adını duyurdu.

Çeşitli müzik türlerinde tanınan Rubin, Johnny Cash, Red Hot Chili Peppers, Metallica ve Adele gibi sanatçıların albümlerinin yapımcılığını üstlendi. Müzik kanalı MTV tarafından “son 20 yılın en önemli yapımcısı” olarak tanımlanan Rubin, 2007 yılında Time dergisinin “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” listesinde yer aldı. Aynı yıl İngiliz danışmanlık firması Creators Synectics tarafından hazırlanan “Yaşayan 100 Dahi” listesinde 72. sırada gösterildi ve Grammy Ödülleri’nde Yılın Prodüktörü seçildi.

Künye

Yayınevi: Domingo

Kitap Adı: Yaratıcı Eylem: Bir Var Olma Biçimi

Orijinal Adı:  The Creative Act: A Way of Being

Yazar: Rick Rubin

Çeviren: Emre Gözgü

Editör: Buse Olçay, Algan Sezgintüredi

Kapak Uyarlama: Betül Zeynep Duman

Sayfa Uygulama: Bahadır Erşık

Basım Tarihi: Şubat 2024

Sayfa Sayısı: 344

Ebat: 14 x 21 cm

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yaratıcı Eylem: Bir Var Olma Biçimi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir