Sadeleşerek Özgürleş – Hale Acun Aydın

(2 Yorum)
Yayınevi:
Büşra Tangal

Metropolis Yayınlarından çıkan Sadeleşerek Özgürleş, bize sadece minimalist bir yaşamın ve kendi hayatımızı değiştirmenin anahtarını vermiyor. Hale Acun Aydın, kitabında değindiği konularla hayatımızı ve alışkanlıklarımızı sorgulatırken dünyamız için bir değişim yaratma fırsatı da sunuyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023

Ülke: Türkiye

Türü: Kurgu Dışı, Kişisel Gelişim

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Sadeleşme, sıfır atık ve sürdürülebilirlik konularına ilgi duyanlar.

Sayfa Sayısı: 184 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 14 cm x 21 cm

İnceleme

Karşısına çıkan ‘’declutter’’ kelimesiyle araştırmalarına başlayan Hale Acun Aydın, bunu başkaları da bilmeli diyerek o zamanlar üzerine neredeyse hiç Türkçe kaynak olmayan minimalizm konusunu blogunda yazmaya başlıyor. Aktif olarak kullandığı bloguna zaman geçtikçe Instagram paylaşımları, Youtube videoları, podcast yayınları ve sonunda bu ilmek ilmek işlenen Sadeleşerek Özgürleş kitabı ekleniyor.

Neden Sadeleşerek Özgürleşmeliyim?

Zihnimiz dolu, dikkatimiz dağınık, “giyecek hiçbir şeyimiz yok’’ ama dolaplarımızda kıyafetler üst üste yer bulmakta zorlanıyor. Gerçekten böyle mi olmalı? Hale Acun Aydın da birçok minimalist gibi hayatının bir döneminde kendisine bu soruyu sormuş.

Hale Acun Aydın sadece fazlalıklardan kurtulmamıza değil, “ihtiyaç ve arzu arasındaki dengeyi bulma’’mıza da yardımcı olmayı amaçlıyor. Moda ve hızlı tüketim endüstrisinin hem mental hem de maddi kaynaklarımızdan ve geleceğimizden çalarak dünyamızı yorduğunu karşılıklı sohbet eder gibi tane tane anlatıyor. Minimalizm ve sürdürülebilirliğin mükemmeli amaçlamadığını; her şeyi mükemmel yapan bir kişi yerine, elinden gelenin en iyisini yapmaya çabalayan onlarca kişiye ihtiyaç duyduğumuzu hatırlatıyor.

Kitaplarımı da vermek zorunda mıyım?

Modern sanat alanında ortaya çıkmış bir akım olduğunu da yine ilk sayfalardan öğrendiğimiz minimalizm, “Az çoktur,’’ temel ilkesiyle karşımıza çıkıyor.  Hâliyle minimalizmle ilk tanıştığım dönemde bu soru, oyuncağından ayrılmak istemeyen bir çocuk gibi dudaklarımdan dökülmüştü. Ne mutlu ki bu, tamamen kişiye özel bir yolculuk ve siz sadeleşmeye karar verdiğinizde minimalizm polisi sizi ‘’Hayır onlar da gidecek!’’ diyerek zorlamıyor. Kendimize bunu hatırlatmamız ve sabırlı olmamız gerekiyor.

“…benim yıllar içinde oturttuğum kendi minimalizm tanımım şöyle: İnsanın kendine yeten az ve öz eşyayla mutlu olması.’’ 

Sadeleşme adımları neler olmalı?

Sadeleşerek Özgürleş’in samimi dili size “Ben bunu yapabilirim,” dedirtiyor. Hale Acun Aydın diğer minimalistlerden ve sürdürebilirlik konusunda öne çıkan isimlerden de örnekler veriyor. Üzerine basa basa söylediği şey ise şu: Kimsenin yaptığı gibi yapmak zorunda değilsiniz. Kendi sadeleşme yolcuğunuzda sizin için “yeterli ve keyifli” olan nasıl görünüyor, buna ancak yola çıktıktan sonra siz karar verebilirsiniz.  Sadeleşerek Özgürleş aynı zamanda çocuklu bir evde sadeleşmek mümkün mü, sorusuna da samimi bir dille cevap veriyor.

Yola neden çıktığınızı hatırlayın

“Bir dakika durup düşünün ve şu sorunun yanıtını kendinize verin: Hep yapmak istediğim, hayalini kurduğum, ancak yeterince zaman, enerji, para ayıramadığım bir şey var mı hayatta? … Böyle bir hayaliniz yoksa eğer, bu kaynaklar elinizde olsaydı, hayatta yapmak istediğiniz şeyi daha kolay keşfeder miydiniz?”

“Sadeleşme nedeniniz her ne ise, bunu hemen şimdi bir yere yazın.”

Sadeleşerek Özgürleş aslında bize alışkanlıklarımızı sorgulamak için bir fırsat sunuyor. Neden sadeleşmek istiyorum? Hayatımda açılan alanı, zamanı ve parayı ne için kullanmayı arzuluyorum?

Hale Acun Aydın’ın Sadeleşerek Özgürleş kitabını diğer minimalizm kitaplarından ayıran en önemli noktaysa sosyal medya hesaplarının ve blogunun da adı olan “Türk İşi Minimalizm”in nasıl mümkün olabileceğine dair bize içeriden bir bakış sunması. Sık sık “Eskiler zaten böyle yaparmış,” dedirtiyor. Kitabın sürdürülebilirlik kısımlarına geldiğinizde bunu net olarak görebiliyorsunuz.

‘’Doğayla uyumlu bir hayat fazlalıklardan arınmayı, sadeleşmeyi gerektiriyor ve sadeleşmek de ruhen ve bedenen iyi olma halini getiriyor. ‘’ 

Yazar hayatın içinden örneklerle bize yol gösteriyor. Nasıl eşya değil deneyim biriktirebileceğimizi, minimalist ve sürdürülebilir bir hediye dendiğinde aklımıza neler geldiğini ve herkesin minimalizminin farklı görüneceğini tekrar hatırlatıyor.

Minimalizm biraz daha bireysel bir hareket izlenimi yaratırken, aslında tüketimi azaltmakla bile dünyaya ne kadar iyilik yaptığımızı fark ediyoruz. Bununla birlikte, hijyen ürünü olduğu için başkasına verilemeyen ürünlerden olan yıpranmış havluları; hayvan hastanelerine, veterinerlere ya da barınaklara sormak gibi her yerde göremeyeceğiniz ama hem size hem de başkalarına fayda sağlayan öneriler sunuyor.

Benim sadeleşme maceram çoktan başladı, peki siz Sadeleşerek Özgürleş’i okudunuz mu? Ne düşünüyorsunuz?  Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Hale Acun Aydın kimdir?

Hale Acun Aydın 1983 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Boğaziçi Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrenimi gördükten sonra Bahçeşehir Üniversitesinden MBA derecesi aldı. On yılı aşkın süre boyunca kurumsal firmalarda pazarlama departmanlarında görev aldı, daha sonra kendi aile işletmesine destek olmaya başladı.

Uzun yıllardır minimalizm ve daha sade bir hayat gibi konulara ilgi duyan yazar, önceleri Türk İşi Minimalizm adlı kendi blog sayfasında başladığı yayın faaliyetini turkisiminimalizm.com adresine taşıdı ve ardından sosyal medya mecralarında bu faaliyetini ilerletti. Minimalizm, sıfır atık ve sürdürülebilirlik gibi başlıklarda sosyal farkındalığı geliştirmek üzere hâlen sürdürmekte olduğu yayın faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli kurumlarda söyleşiler ve atölyeler düzenliyor. Daha sürdürülebilir bir dünya için her bireyin fark yaratabileceğine ve sadeleşerek özgürleşebileceğimize inanan Hale Acun Aydın, aynı zamanda #kahvemtermosta isimli bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Başlattığı #kahvemtermosta akımıyla birçok kahve dükkanının da bu akıma katılmasını sağlamış. Her gün Instagram sayfasından takipçilerine sadeleşme ve sürdürülebilirlikle ilgili faydalı bilgiler vermeye devam ediyor.

Eğer minimalizm konusu sizin de ilginizi çektiyse ve başka neler okuyabilirim diye düşünüyorsanız, ‘’Sadeleşerek Özgürleş’’in de içinde olduğu Minimalizm Kitap Öneri Listesini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Hale Acun Aydın’ın Mürsel Çavuş ile yaptığı ve Sadeleşerek Özgürleş kitabının müjdesini de verdiği söyleşiyi okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar (2)

Sadeleşerek Özgürleş – Hale Acun Aydın için 2 değerlendirme.

  1. Yasemin Kaya

    Uzun süredir gündemde olan minimalizm konusuna sürdürülebilirlik perspektifini de ekleyerek yaklaşmış Hale hanım. Kitabın incelemesi de öne çıkan noktaları güzel özetlemiş. Ellerine sağlık.

  2. Hale Acun

    Çok mutlu oldum. Eline sağlık Setenay. Bookinton’da yer almak büyük mutluluk. Okunup süzülmüş bir yazı olmuş ????????

Ortalama Puan

5.00

2 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products