Peki Ama Neden? – Hayvanlar – Giuliana Rotondi

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Giuliana Rotondi’nin kaleme aldığı Peki Ama Neden? – Hayvanlar isimli kitapta çocukların hayvanlar âlemiyle ilgili bilmediği sorulara basit ve öğretici cevaplar var. Kitap, Domingo Yayınları etiketiyle raflarda genç okurlarını bekliyor.

 

Aslı Sabuncu / [email protected]

Sitede Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2022

Orjinal Adı: I Perche Degli Animali

Ülke: İtalya

Türü: Kurgu- Çocuk Edebiyatı- Resimli Kitap

Okur Yaşı: 7-12 yaş okurlar

Hedef Kitle: Genç ve Yetişkin Genel Okur Kitlesi

Sayfa Sayısı: 56 sayfa

Çevirmen: Kemal Atakay

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 15 x 20.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Yaz tatilinin son günlerini yaşadığımız şu günlerde artık bizim evde yavaştan okul heyecanı var. Oğlum yeni sınıfını, arkadaşlarını, öğretmenini ve yepyeni konuları merak ediyor ve evde bunları konuşuyoruz. Ana gündemimiz bu: “Anne bu sene okulda hangi konuları göreceğim?” Londra’ya gelirken İstanbul’dan yanımda getirdiğim yeni keşfimiz Giuliana Rotondi’nin kitapları da tıpkı okul gibi oğlumun yeni şeyleri öğrenme sürecinde katkı sağlıyor. Bu serideki Peki Ama Neden? – İnsan Vücudu isimli kitabı yaz boyunca ara ara oyunlar eşliğinde oğlumla okumuştuk. (Kitabın Bookinton incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.) Şimdi sıra bizdeki ikinci kitabında: Peki ama neden? – Hayvanlar. Bana göre yine oldukça eğlenceli ve merak uyandırıcı sorular sorulmuş ve cevaplar verilmiş kitapta.

Oğlumun ilgi alanı çok çeşitli bu aralar. Dinozorları da çok seviyor, uçakları da ayrıca ressamları da. Bende bundan istifade edip hayvanlar kitabını önüne koydum. İnanılmaz ilgisini çekti. İçindeki çoğu sorunun cevabını ben bile bilmiyordum; kitap sayesinde öğrendim.

Bu kitabı da yine ilk kitap gibi kısa süreli oyunlar yaparak okuduk. Böyle daha çok keyif aldığını düşünüyorum. Ara ara üç soru sorup tahmin etmesini bekledim. Cevapları öğrenince bazılarında çok şaşırdı. Kısacası bu kitaptan da oldukça keyif aldık.

Hayvanlarla ilgili sorulara bakalım mı?  

Kitapta önceden de bahsettiğim gibi birbirinden ilginç otuz sekiz soru ve cevap var. Bu sorulardan bazıları şöyle: Kediler neden mırıldar? Zebralar neden çizgilidir? Sivrisinekler neden kulağımızın dibinde vızıldar? Neden Kuzey Kutbu’nda hiç penguen yaşamaz?

Benim de oğluma ilk sorduğumda cevabını bilmediğim bir soruydu Kuzey Kutbu’nda penguenlerin neden yaşamadığı. Cevaba hep birlikte bakalım.

“Penguenlerin hepsi Güney Kutbu’nda yaşar. Penguenlerin ataları Güney yarımkürede dünyaya gelmişlerdir ve bu sevimli hayvanlar uzun mesafeler kat edebilseler de yapıları uzun göçlere uygun değildir. Bir yarımküreden ötekine gitmek için sıcak ekvator akıntılarından geçmeleri gerekir ve vücutlarındaki kalın yağ tabakası ile bunu yapabilmeleri gayet güçtür.“

Serinin ikincisi

Peki Ama Neden? – İnsan Vücudu kitabının popüler olmasının ardından Domingo Yaınları serinin devamı olan, Hayvanlar ile Bilim ve Teknik kitaplarını da okurla buluşturdu. Bu kitap serisinde henüz dilimize kazandırılmamış olanlar ise şunlar:

  • Peki Ama Neden? – Coğrafya
  • Peki Ama Neden? – Dünya
  • Peki Ama Neden? – Masallar

Yazar Rotondi bu şekilde çocukların meraklı sorularına keyifli cevaplar içeren kitaplar hazırlamış ve hazırlamaya devam ediyor.

Aranızda Peki Ama Neden? – Hayvanlar kitabını okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Peki Ama Neden? – Hayvanlar – Giuliana Rotondi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products