Sevgili Bill – Alexandra Pichard

(2 Yorum)
Yayınevi:

Yazan: Melek Turgay

Büşra Tangal

Mektup yazmayı sever misiniz? Peki, dört gözle beklediğiniz bir mektubu açarken yaşadığınız heyecanı nasıl tarif edebilirsiniz? Evet, farkındayım. Uzun zamandır kimse kimseye mektup göndermiyor değil mi? Haydi gelin birlikte Oskar ve Bill’in mektuplarını okuyalım. Baştan uyarıyorum, Alexandra Pichard’ın Domingo Yayınevi etiketiyle bize ulaşan hikâyesi Sevgili Bill, insanda hemen birisine mektup yazma dürtüsü uyandırıyor!

Sitede Yayınlanma Tarihi: 19 Ocak 2023

Orjinal Adı: Cher Bill

Ülke: Fransa

Türü: Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 5 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: 5 yaş ve üzeri çocuklar, eğitimciler, aileler, çocuk edebiyatı ile ilgilenenler.

Sayfa Sayısı: 40 sayfa

Çevirmen: Hevdan Sönmez

Çeviri: ?

İmla: ?

Ebat: 20 x 28 cm

Kategoriler:

İnceleme

Sevgili Bill kitabının iki kahramanı var: Karınca Oskar ve Ahtapot Bill. Öncelikle sizi Oskar ve Bill ile tanıştırmak istiyorum. Bir karınca ve bir ahtapotun bu kadar farklı özellikleri ve yaşamları olmasına rağmen bu denli keyifli mektup arkadaşlığı yapabilmeleri beni çok güldürdü. Mektupları hem çok eğlenceli hem de duygu dolu.

Mektup arkadaşları

Oskar, masa tenisi oynamayı ve çizgi film izlemeyi seven bir karınca. Ayrıca okula gidiyor, judo yapıyor (hatta turuncu kuşağı var) ve köpeği Lopi’yi çok seviyor. Oskar’ın en sevdiği renkler mavi, mor ve sarı. En sevdiği şarkıcılar ise Rüyanna ve Boris Manço.

Bill ise denizin dibinde yaşayan bir ahtapot. Onun evcil hayvanı ise bir balık. Balığının ismi Golyat. Bill de tıpkı Oskar gibi en çok mavi, mor ve sarıyı seviyor. En sevdiği oyun Süper Marko ve ayrıca kitap okumak hobileri arasında. Hatta yeni yıl hediyesi olarak ailesinden Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabını istemiş.

Bill ve Oskar birbirlerine sadece mektup yazmıyorlar aynı zamanda mektuplarıyla beraber minik hediyeler de gönderiyorlar. Birbirlerine neler gönderdiklerini burada anlatmayacağım çünkü öyle şirin ve yaratıcılar ki kitabı okuduğunuz zaman bu yazının aklınıza gelmesini istiyorum. İşte tam o an hediyelerin şirinliği karşısında yüzünüzde çok tatlı bir gülümseme olacak, eminim.

Madem Oskar ve Bill’den kısaca bahsettik şimdi de birbirlerine yazdıkları ilk mektupları beraber okuyalım.

Postadan gelen mektup

Kitabın ilk sayfası Karınca Oskar’ın Ahtapot Bill’e 8 Eylül Salı günü yazdığı şu mektupla başlıyor:

“Sevgili Bill,

 Mektubun için teşekkür ederim. Sanırım seninle iyi anlaşacağız çünkü ben de masa tenisi oynamayı ve çizgi film izlemeyi seviyorum.

Öğretmenim diyor ki, tüm sınıf sene sonuna kadar iyi notlar alırsak sizin okulunuzu ziyarete gelecekmişiz. Böylece seninle tanışırız.

Sen gerçekten mavi misin? Ne kadar şanslısın! Bense küçük ve griyim. Altı ayağım var. Kardeşin var mı? Oyun hamurlarını sever misin?

Kendine iyi bak,

Oskar”

Sizin de Oskar’ın mektubunu okuyunca içiniz ısındı mı benim gibi? Ne kadar tatlı bir yazım dili! Ne güzel bir anlatım! Samimi, duygulu ve kısacık oluşuyla okuru asla sıkmıyor. Kızımla bu mektupları kaç kez okuduk, hatırlamıyorum.

Haydi gelin şimdi de Bill’in Oskar’a 1 Ekim Perşembe günü cevaben yazdığı mektubu okuyalım:

“Sevgili Oskar,

Kardeşim yok ama oyun hamurlarını severim. Daha bu Çarşamba çok sevdiğim kuzenim Olga’yla beraber oyun hamurlarıyla oynadık. Sonra da birlikte büyük resife gittik ve orada bir güneş kremi tüpü bulduk (doluydu). Eve döndüğümüzde annem bize sıcak çikolata ve plankton çöreği hazırladı.

Selamlar,

Bill
Not: Biraz daha büyük yazabilir misin? Ben hem miyobum hem de hipermetrop.”

Gözleri bozuk, bedeni mavi, oyun hamurlarıyla oynamayı seven ve biraz da obur bir ahtapot size de çok sevimli gelmedi mi? Canım Bill, bak şimdi benim de canım sıcak çikolata çekti!

Ben kitabın boyutunu, çizimlerini, renklerini çok sevdim. Kitapta Bill’in yazdığı sayfaları mavi, Oskar’ın Bill’e yanıt verdiği sayfaları ise sarı renkte görüyoruz. Ara sayfalarda da mektupların ulaşmasını sağlayan fare ve penguenle tanışıyoruz. Farecik, karıncanın posta kutusundan aldığı mektubu motor bisikletiyle kocaman bir geminin içinde onu bekleyen penguene ulaştırıyor. Penguen denize dalıyor ve mektubu diplerde yer alan Ahtapot Bill’in evinin önündeki posta kutusuna koyuyor. Böylece okuyucular mektupların denizden karaya, karadan denize nasıl ulaştığını görüyorlar. Çizimler öylesine detaylı, renkli ve eğlenceli ki resim ve metin ilişkisi şahane olmuş. Kitabın yazarı Alexandra Pichard, aynı zamanda çizimleri de yapmış.

Haydi gelin birlikte aşağıdaki soruları düşünelim. Cevaplarınızı yorumlarda benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

  • İlk mektubunuzu kime yazdığınızı hatırlıyor musunuz?
  • Sizin de mektup arkadaşınız oldu mu?
  • Mektup yazmak mı heyecan verici yoksa mektup almayı beklemek mi?
  • Mektuplaşmak artık zor, evet. Yine de bu yazıyı okuduktan sonra birine mektup yazmak ister misiniz?

Peki, siz daha önce Sevgili Bill kitabını okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Alexandra Pichard kimdir?

 Yazar, 1985 yılında Poitiers’de doğdu. Strasbourg’da yer alan Ecole Supérieure des Arts Décoratifs Üniversitesinden mezun oldu. Yazarın ülkemizde okurlarıyla buluşan diğer kitabı Kedim Nereye Kayboldu, Redhouse Kidz etiketiyle yayımlandı. Buraya tıklayarak hem yazar hem de illüstratör olan Alexandra Pichard’ın internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (2)

Sevgili Bill – Alexandra Pichard için 2 değerlendirme.

  1. Nihat Yıldız

    Konusu da kurgusu da çok hoş bir kitap, belli:) 3. sınıftaki küçük kızımın ara tatil aokuma listesine alıyorum hemen. Yalnızca güzel bir okuma için değil, “mektup” denen şey neymiş, onu da öğrensin ve belki sevsin, kendisi de yazsın diye. Mektup ne güzel bir parçasıydı hakikaten dijital dönüşüm öncesi hayatımızın.. Hele de ev telefonları bile yaygın değilken 80’lerin ortasına kadar yani…

  2. Deniz Ünal

    Bill ve hikayesi çok tatlı. Yazarın kelimeleri bir çocuk gibi yazmasına ve içtenliğine bayıldım. Siz de çok güzel anlatmışsınız. Emekleriniz için teşekkürler

Ortalama Puan

5.00

2 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products