Kanatlı Kediler Masalı | Dört Yavru – Ursula K. Le Guin

(2 Yorum)

Düzenleyen: Aslı Sabuncu

Editör: Aslı Sabuncu

Fantastik edebiyatın usta yazarı Ursula K. Le Guin’in çocuklar için kaleme aldığı Kanatlı Kediler Masalı – Dört Yavru kitabı Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflarda fantastik öyküler seven genç okurları bekliyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2022

Orjinal Adı: Catwings

Ülke: ABD

Türü: Kurgu

Okur Yaşı: Çocuk ve Gençlik Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Fantastik kurgular seven çocuklar ve gençler.

Sayfa Sayısı: 44 sayfa

Çevirmen: Naz Beykan

Çeviri: ☺️

İmla: ????

Ebat: 13.5 x 19,5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Fantastik edebiyat denilince bazı isimler çok önemlidir benim için. Bunların başında Ursula K. Le Guin gelir. Kendisi ile Mülksüzler kitabını okuyarak tanıştım. Muhtemelen çoğunuz Mülksüzler kitabını severek okumuştur. Sonra Yerdeniz serisini aldım ama bir türlü fırsat bulup okuyamadım. Çocuklar için yazmış olduğu Kanatlı Kediler Masalı – Dört Yavru’yu görünce hemen aldım oğluma, sonra dayanamayıp oğlumdan önce ben okudum.

Le Guin, kedilerin ilginç dünyasın en doğal hâlleriyle anlattığı masalda, günümüzün sosyal konularını doğaüstü bir kurguyla işlemiş ve masalla gerçeği yine başarıyla harmanlamış. Fantastik öyküler seven günümüz çocukları için çok keyifli bir kitap.

Dört Yavru

Gelin birlikte masala bir göz atalım. Güzel ve alımlı bir kedi olan Bayan Tekir, birbirinden sevimli dört yavru dünyaya getirir fakat bu yavrular normal kedilerden biraz farklıdır. Her birinin yumuşacık tüyleri gibi bir de yumuşacık tüylü kanatları vardır. Bayan Tekir dışında çevredeki herkes sevimli yavruların bu değişik görünüşünden rahatsızlık duymaya başlar. Diğer kedilerden farklı olan dört yavrusu için endişelenen anne kedi, onları kendi iyilikleri için geleceklerine uğurlar.

“Eğer doğru türdeki Eller’i bulursanız, bir daha asla avlanmak zorunda kalmazsınız…”

Dört yavru, şehrin gürültüsünü ve kötü bakışları arkalarında bırakıp yaşayabilecekleri güvenli bir yer ararken yemyeşil bir çiftlikte soluklanırlar. Bir süre burada yaşamak isteseler de “garip” görüntüleri diğer hayvanları tedirgin eder. Bu maceranın sonunda kanatlı dört kedi kardeş “doğru türdeki Eller” ile karşılaşırlar.

Farklı olmanın getirdiği zorlukları da ele alıp anlatan çok güzel bir masal.

Serinin diğer kitapları da var

Ursula K. Le Guin’in kaleme aldığı Kanatlı Kediler Masalı serisinin ilk kitabı Dört Yavru’dan sonra ayrıca Yuvaya Dönüş, Yeni Arkadaş ve Kentte Tek Başına isimli masal kitapları var. Seriyi tamamlamak isteyen genç okurlar için kaçırılmayacak bir fırsat.

Keyifli okumalar ve iyi eğlenceler.

Aranızda Kanatlı Kediler Masalı – Dört Yavru’yu okuyan var mı? Sizce kitabın en dikkat çekici mesajı neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (2)

Kanatlı Kediler Masalı | Dört Yavru – Ursula K. Le Guin için 2 değerlendirme.

  1. Pınar Taşcı

    Çok hoş bir kitapmış. Kaç yaşa uygundur acaba?

  2. Pınar Taşcı

    Çok hoş bir kitapmış. Kaç yaşa uygundur acaba?

Ortalama Puan

5.00

2 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir