Yalın Tutku – Annie Ernaux

(2 Yorum)
Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Başak Bingüler

Can Yayınları tarafından yayımlanan Yalın Tutku kitabının yazarı Annie Ernaux, hem bireyin hem de toplumun tutkusunun deşifresini yapıyor. İsim vermediği karakterler hepimiziz aslında. Kendi bireyselliğinden yola çıkarak toplumun da ötesine geçerek tüm dünyadaki her bireyin duygularının nabzını tutuyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Aralık 2022

Orjinal Adı: Passion Simple

Ülke: Fransa

Türü: Kurgu - Roman

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Alışılagelmişin dışında kitap okumayı sevenler için.

Sayfa Sayısı: 51 sayfa

Çevirmen: Yaşar Avunç

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 12.5 x 19.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Yalın Tutku, isimsiz kadın anlatıcının pornografik görüntüler izlemesiyle başlıyor. Kadının bu görüntüleri izlemesindeki amacı A.’ya duyduğu tutkuyla görüntülerde hissedilen tutkuyu karşılaştırmak. Böylece hissetmesi gereken tutku istediği derecede mi, değil mi anlamaya çalışıyor.

Kadın, tutkuyu nasıl yaşar?

Kadın, A.’ya karşı büyük bir tutku hissediyordu. A. istediği zaman kadının evine geliyordu ve  cinsel ilişki yaşıyorlardı. Bunun ötesine geçmiyorlardı çünkü A.  evliydi ve evlilik dışı yaşanan bu ilişkinin kurallarını ilişkinin başında belirlemişti. İlişki, sadece iki kişinin arasında gibi görünse de üçüncü bir etken daha vardı, o da tutku. Bana göre Yalın Tutku’daki ilişki kadın-erkek, kadın-tutku ve aynı zamanda bu iki ilişkinin arasındaki ilişki olarak ifade edilebilir.

Kadının hayatının merkezinde her zaman tutku vardı. Tutku hissettiği adam ikinci sırada gelirdi. A.’yı beklemek, onunla buluştuğunda ne yapacaklarına dair hayaller kurmak, A. için alışveriş yapmak kadına büyük bir haz veriyordu. A. gittikten sonra yaşadıkları ilişkiyi, anları düşünmek; A.nın şimdide ne yaptığını hayal etmek kadının zihnini oldukça meşgul ediyordu. Zihinsel tutkuyu rahatça yaşayabilmek için de günlük yaşamını ona göre planlıyordu.

Tutkuyu kimler hissedebilir?

Yalın Tutku’yu okuyana kadar tutku diye tanımlanan, irade ve yargıları aşan güçlü bir coşkunun, ihtirasın herkesin yaşayamayacağını düşünürdüm. Bana göre bir kişiye bu kadar güçlü tutkular beslemek herkesin harcı olmamalıydı. Annie Ernaux, tutkuyu her bireyin hissedebileceğini okura fark ettiriyor. Kadın anlatıcının hissettiği tutkudan utanç duymaması üzerinden okura bu duyguyu hissedebileceğini ve bunu hissettiği için de utanç duymaya gerek olmadığının mesajını veriyor.

Anılar çözülür…

Annie Ernaux’un felsefi yanının, durumlara farklı açıdan bakmamı sağlaması beni çok etkiledi. Ernaux, duyduğumuz kelimelerin, başkalarının anlattıkları anıların, yaşadığımız tüm şeylerin geçmişte kalarak eskimelerini çözülme olarak ifade ediyor. Nasıl gece gökyüzünde parlayan yıldız aslında geçmişte kalan ölü bir yıldızsa geçmişte kalan her şey, çözülerek belleğimizdeki canlılığını yitiriyor: “Onunla ilgili ayrıntılar, bana söylediği sözler ansızın aklıma geliyor. Örneğin, Moskova Sirki’ne gittiğini söylemesi ve kedi eğiticisini ‘olağanüstü’ bulduğunu söylemesi… Sonra sözlerin çoktan uzaklarda almış olduğunu anlıyorum, bir kış daha geçti, kedi eğiticisi belki sirkten ayrıldı, ‘olağanüstü’ sözcüğü güncelliğini yitirdi.” (s.45-46)

Yeni Annie Ernaux kitapları geliyor

Yalın Tutku, Annie Ernaux’un Türkçeye çevrilmiş dört kitabından biri. Diğer çevrilmiş kitapları ise Seneler,Babamın Yeri, Boş Dolaplar. Can Yayınları Çağdaş Edebiyat Dizisi Editörü Cem Alpan’dan Annie Ernaux sevenler için güzel bir haberim var: Annie Ernaux’un üç kitabı daha 2023 yılında basılmak üzere çevrilme aşamasında.

Can Yayınları’ndan çıkan Yalın Tutku, edebî tür olarak roman türüne dâhil edilmiş fakat kitap roman olmak için çok kısa. Bence edebî türü elli iki sayfayı ve karakterlerin azlığını göz önüne alırsak novella ya da uzun hikâye olmalıydı. Sanıyorum ki Yalın Tutku’nun içinde yer alan “romanesk” dikkate alındı: “Geçen bunca zamanda tutkumu romanesk biçimde yaşadığım izlenimi içindeydim, ama şimdi onu hangi biçimde yazdığımı bilmiyorum; kadın dergilerinde görüldüğü gibi bir tanıklık mı, sırdaşlık mı, manifesto ya da tutanak mı, hatta metin yorumu mu bilmiyorum.” (s.23)

***

Yalın Tutku’yu elli bir sayfa deyip hafife almamak gerek. Anlatımı yalın ama yoğun. Tutkuyu deşifre etmede gayet başarılı. Tuğla gibi kitapların yanında böyle yoğun ama az hacimli kitaplara da ihtiyacımız var.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (2)

Yalın Tutku – Annie Ernaux için 2 değerlendirme.

  1. Günnur Aksakal Baykan

    İnceleme vesilesiyle Annie Ernaux’dan yeni kitaplar geleceğini öğrendim, harika!

  2. Gülten HÜRSEV

    Radarıma giren bir yazardı ödül almasından dolayı.Tam başka bir kitabını almak üzereyken karşıma bu başarılı inceleme çıktı ve çok etkilendim.Hemen alıp okuyacağım.

Ortalama Puan

5.00

2 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products