Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikâyesi – Sabine Bohlmann, Kerstin Schoene

Webmaster

Bütün ışıkları sönmüş bir evde yetişkinler nefes bile almıyordu. Televizyon kapalı, telefonların ekran ışığı kısılmış, kimseden çıt çıkmıyordu. Bir kişi hariç. Anneler, babalar ve küçük bir çocuğun sonsuzluk gibi uzayıp giden uyku aşamasına şahit olanlar, bu sahneyi tanıdınız mı?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 3 Mayıs 2022

Orjinal Adı: Die Geschicte vom Kleinen Siebenschlafen, der nicht einschlafen konnte

Ülke: Almanya

Türü: Çocuk Edebiyatı

Okur Yaşı: 3 yaş ve üzeri

Hedef Kitle: 3 yaş çocuklar ve ebeveynleri

Sayfa Sayısı: 28 sayfa

Çevirmen: Yasemin Kılınç

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 25 x 21 cm

Kategoriler:

İnceleme

Bir uyku öncesi kitabından daha çok sevdiğim bir şey varsa o da çocuğumun kendi elleriyle seçip getirdiği bir uyku öncesi kitabıdır. Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikâyesi, bizim evin favori uyku öncesi kitaplarından biri.

YKY Yayınları’ndan 2016 yılında çıkan kitap, önce benim sonra oğlumun sonra da onu okuyan herkesin kalbini çalan muzip bir uyuyamama hikâyesini anlatıyor. Yoğun bir günün sonunda aklımız, bedenimiz yorgun düşmüşken kalbimizde tek bir dilek vardır, “Lütfen saatlice uyu çocuğum.” Kendi deneyimlerimden ve arkadaşlarımdan biliyorum ki, bu, sessiz ama yürekten bir kutlamayı hak edecek kadar nadir gerçekleşen bir dilek.

Yatağına yatırıp iyi geceler öpücüğü verdiniz, olmadı. Bir uyku arkadaşı vermeyi denediniz, yine olmadı. Birlikte koyun saydınız, kucağınızda salladınız, bir masal anlattınız, ninni söylediniz yine de olmadı mı? Umarım olmuştur ama bazen olmaz. İşte öyle zamanlarda bir de bu kitabı okumayı deneyin. Belki tekrarlarla dolu bu esprili hikâye o cin gibi bakan minik Yediuyur gibi bizim “bir türlü uyumaz”ların da uykusunu getirir. Hiç olmazsa sizi eğlendirir.

Alman aktris Sabine Bohlmann’ın kaleminden çıkan Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikâyesi’ne Kerstin Schoene şahane karakterlerle hayat vermiş. Bu kitap da animasyon filmi çekilse izlerim dediğim kitaplar arasına kolayca girdi.

Hikâye, annesinin bir öpücükle kış uykusu için yatağına gönderdiği minik yediuyurun uykuya dalma serüvenini eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Her sayfada farklı bir yöntemle uykuya dalma denemesi aynı cümle ile sonlanıyor: “Ama minik yediuyur hâlâ uyanıktı.”

Peki, sonra nasıl oldu da uyudu? Eh, her çocuk nasıl uyursa öyle işte, kendine has bir yöntemle.

Yediuyurun hikâyesi

Bir kemirgen türü olan yediuyurlar kitapta da kısaca bahsedildiği gibi 7 ay süren bir kış uykusuna yatar. Hikâye de motivasyonunu bu bilgiden alıyor.

“Ama benim hiç uykum yok ki!” diyen minik yediuyur, annesinin, “Uyuyamayan bir yediuyur gerçek bir yediuyur değildir,” cümlesini tekrar ederek uykuya dalmanın bir yolunu arıyor.

Ona yardıma gelen hayvanların tavsiyelerini dinleyip uyumak için şekilden şekle giriyor. Uyuması gerek, çünkü “Uyuyamayan bir yediuyur gerçek bir yediuyur değildir.” Peki, gerçekten öyle mi?Öyleyse bile bu, gerçekten önemli mi?

Sonunda, herkes uykuya daldığında, – kimsenin ona ısrarla “uyu” demediği o anda – bilin bakalım minik yediuyur ne yapıyor?

Bu kitap, uykusuz miniklere ve yorgunluğuna rağmen onları sabırla uykuya uğurlayan büyüklere.

İyi okumalar herkese.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Sabine Bohlmann kimdir?

The Simpsons dizisini Almanca seslendirme ile izlerseniz dizideki Lisa ve Maggie karakterlerini Sabine Bohlmann’ın sesinden dinleyebilirsiniz. 1969 doğumlu Alman aktris 1980’li ve 1990’lı yıllarda Almanya’da hemen hemen bütün çocuk programlarında – en azından konuk olarak – seslendirme yapmış. Bohlmann’ın Minik Yediuyur’un farklı maceralarını konu edinen kitapları (Uykudan Uyanamayan Minik Yediuyur, Minik Yediuyur – Çabucak Geçer, Minik Yediuyur – Bir Türlü Rahat Edemedim) Türkçeye çevrilen diğer kitaplarındandır. Yazarın ayrıca 2013 yılında Türkçeye Çalısüpürgesi olarak çevrilen 5 kitaplık bir serisi de var.

Kerstin Schoene kimdir?

Kerstin Schoene, bağımsız bir illüstratör ve grafik tasarımcısı. Kara kalem, tebeşir ve sulu boya tekniklerini seven çizer en iyi arkadaşı olarak grafik tabletleri gösteriyor. Kendi ifadesiyle bir tüy yumağının gözetimi altındaAlmanya’nın Haan şehrinde yaşıyor ve yayınevleri için resimler çizmeye, kendi çocuk kitaplarını yazmaya devam ediyor.

Diğer kitap incelemeleri için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikâyesi – Sabine Bohlmann, Kerstin Schoene”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products